Sharkoon SKILLER SGH50 İnceleme

Sharkoon’un hem oyuncular hem müzik severler için tasarladığı geniş kapsamlı ve çok yönlü kulaklığı SKILLER SGH50’yi inceledik.

CHIP Online Notu 93
  • Ses performansı
  • Mikrofon kalitesi
  • Modüler kablo yapısı
  • Değiştirilebilir kulak yastıkları
  • İdeal fiyat
  • Mikrofon tıpası kolay kaybolabilir
Editörün Seçimi

Kutusundan çıkarttığımızda tasarımıyla ilk bakışta etkileyici bulduğumuz bir kulaklık modeli olduğunu söylemesi hiç zor değil. İlk etapta kablosuz yapıda olduğunu düşünerek biraz heyecanlandık, ancak bu çok sürmedi. Hoş, tabii kablosuz olsa belki de bu denli yüksek performans alamayacaktık, o da ayrı bir konu. Her neyse, SKILLER SGH50, modüler bir kablo yapısına sahip. Böylece elinizin altında güzel bir kulaklık askısı varsa, kullanmadığınız zamanlarda kablolarından kurtarıp masanızda güzel şekilde sergileyebilirsiniz bu kulaklığı.

Tasarımıyla da oldukça etkileyici duruyor. Tamamen siyah renkli mat malzeme kaplaması bunun en büyük destekçisi. Ayrıca fazlasıyla da rahat olduğunu baştan belirtebiliriz. Her tür kafa boyutuna göre uyum sağlaması için iç kafa bandı hareketli bir kayış sistemine sahip. Böylece metal aksam üzerinden uzatma kısaltma gibi bir dert yok. Başınıza yerleştirdiğiniz anda rahat ediyorsunuz. Kulak yastıkları, kafa bandı çok rahat ettiriyor. Kulağı çevreleyen kulak kapakları metalik malzemeye sahip, kulak yastıkları ve kafa bandı ise yumuşak sentetik deri ile kaplanmış. Böylece uzun uzadıya rahatlıkla takabiliyorsunuz. Bu arada bu kulak yastıklarını isterseniz değiştirebilirsiniz. Üç plastik kanca ile kulaklığa tutturuluyorlar ve böylece kulak yastıkları eskirse rahatlıkla çıkartıp değiştirebiliyorsunuz.

Evet, Sharkoon SKILLER SGH50, bir analog kulaklık ve 112 dB gibi oldukça alışılmadık derecede yüksek hassasiyete sahip. Bunun yanı sıra sadece 55 ohm’luk empedans değeri sayesinde sertifikalı Hi-Res ses kalitesi sağlanabiliyor ve gayet dengeli bir ses sunuyor. Tasarım ve özellik bakımından kardeşi SKILLER SGH3’ten bir adım ileride olduğunu da söyleyelim.

Sharkoon SKILLER SGH50, 55 ohm empedans, 112 dB hassasiyet, 10 Hz - 40 Hz gibi oldukça geniş bir frekans aralığı ve maksimum 40 mW (miliwatt) güce sahip 50 mm hoparlörler kullanıyor. Kulaklığın ses kontrolünü, kablosu üzerindeki mini kumandası üzerinden sağlıyorsunuz. Oyun için de kullanılacağı için sökülebilir bir mikrofonu da var ve bu mikrofon 100 Hz ika 10 Hz arasında frekans yanıtına, 2.2 k ohm empedansa, -38 desibel hassasiyete sahip ve kutup deseni olarak da çok yönlü olarak kullanılıyor. Bu mikrofonu kullanmadığınızda çıkartıyor ve mikrofon yerini kapatmak için de kulaklıkta bir tıpa yer alıyor. Ancak bu minik tıpayı bir süre sonra kaybetmenizin çok olası olduğunu da söyleyelim.

SKILLER SGH50, PC’nin yanı sıra PlayStation 4 / 5 ve Xbox Series S / X ile uyumluluk sağlıyor. Kablo uzunluğu da bu düşünülerek hazırlanmış. Kulaklığı PC başında kullanacağınızda 110 cm’lik kablo yeterli mesafeyi sunuyor. Konsol karşısında yayılacağınızda ise 150 cm’lik ek kablo ile mesafeyi uzatabiliyorsunuz. Mikrofonu kullanacağınızdaysa 15 cm’lik diğer kabloyu da ucunu iliştiriyorsunuz.

Kulaklığı bir süredir özellikle PlayStation 5 karşısında oyun oynayacağımız zamanlarda kullanıyoruz. Ses performansının gayet yerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle bas performansını sevdik. Derin baslar sunabiliyor ki bununla birlikte Gran Turismo gibi yarış oyunları ya da aksiyon türü oyunlar oldukça zevkli hale gelebiliyor.

Bunun yanı sıra SKILLER SGH50’den ekran başında film izlerken ya da müzik dinlerken de keyif alıyorsunuz. Ancak pek tabii ki günün sonunda bağladığınız kaynağın ses kartı kadar performans gösterecek. O nedenle kaynağınızın Hi-Res standardında çıkış verebilmesi oldukça mühim. Eğer yoksa, Sharkoon’un Gaming DAC Pro S harici USB Hi-Res ses kartını öneririz. Bununla beraber kullanırsanız, bu kulaklık tam kapsamlı bir ses sistemine dönüşecektir.

Sonuç

Sharkoon, gayet iyi cihazlar üretiyor. Daha önce şirketin birkaç PC kasası ve güç kaynağını incelemiştik. Bu defa kulaklığıyla da kendini hatırlatması iyi oldu. Şirketin ürün ailesinde daha pek çok ürünü var. Klavye, oyun faresi ve hatta oyuncu koltuğu ile masası da yelpazesinde mevcut. Daha sonra belki bunlardan bazılarını yine değerlendirir ve sizlerle paylaşırız. Her neyse, sonuca bağlayacak olursak, genel olarak Hi-Res ses kalitesi ve konforlu tasarımıyla bu kulaklıktan hayli memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Fiyatı da bu tip kulaklıklar için uygun. Özellikle 60 Euro yurt dışı fiyatıyla şu sıralar en çok aranan kulaklıklardan biri. Ülkemizde ise 1000 TL fiyatla bulunabiliyor. Döviz kuruna kıyasla fiyatı TL cinsinden gayet iyi bu arada, vergi vs. de eklenince aslında daha yüksek olmasını bekliyorduk. Bu anlamda iyi bir fırsat verdiğini söyleyebiliriz.

Gayet güzel görünen tasarımı, ergonomisi ve konforu bir yana ses performansı ve mikrofonun ses iletim gücü gibi artıları var kulaklığın. Ne gibi eksileri var derseniz, söylediğimiz gibi mikrofon tıpasını kolayca kaybedebilirsiniz ve belki 50 mm’lik büyük kulak yastıkları, küçük kafalar için fazla büyük görünebilir. Bu da tamamen kozmetik bir detay ve burada seçim size kalıyor.

Sharkoon SKILLER SGH50 ilginizi çektiyse buradan satın alabilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Sharkoon SKILLER SGH50
Ürün Markası Sharkoon
CHIP Online Notu
93
Sürücü 50 mm sürücü
Tip Kulak üstü
Frekans Yanıtı 10 Hz – 40 kHz
Empedans 55 ohm
Duyarlılık 112 dB
Maks. Güç 40 mW
Bağlantı 3.5 mm jak
Ağırlık  342 gr.