Toshiba Satellite S50T-A-10Z incelemesi Yeni Satellite'ı test merkezimizde ağırladık!

CHIP ONLINE Notu
81
 • Kullanım (%40)81
 • Ekran (%15)85
 • Donanım Özellikleri (%15)87
 • Taşınabilirlik (%10)70
 • Performans (%20)80
 • Alüminyum görünümlü tasarım
 • İyi performans
 • Tam boyutlu rahat klavye
 • Geniş disk alanı
 • Pil ömrü kısa
 • SSD yok
Özetle

Satellite S50T-A-10Z, hem genel kullanım hem oyun performansı konusunda yanınızda olabilecek bir dizüstü bilgisayarı. 15.6 inç büyüklüğünde dokunmatik ekranın görüntü kalitesi ve dokunmatik hassasiyeti iyi seviyede. Intel Core i7 işlemci, 8 GB RAM ve Nvidia grafik işlemcisi üzerine düşen işi iyi şekilde yerine getirebiliyor. Belki 1 TB'lık diskin yanında bir SSD'ye yer verilse ve pil ömrü daha uzun tutulsa karşımıza çok daha iyi bir model gelebilirdi diye düşünüyoruz. Ancak notebook'a genel olarak baktığımızda iyi bir grafik çizdiğini söyleyelim.

Kimler Almalı

Dizüstü bilgisayarından hem genel kullanım hem oyun performansıyla memnun kalmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Toshiba'nın yeni 15.6 inç dokunmatik ekranlı, Intel Core i7'li Sattellite'ını test ettik!

Toshiba, Satellite ailesine yeni bir dizüstü bilgisayar daha ekledi. S50-A serisi altında kendine yer bulan dizüstü bilgisayarının tam modeli S50T-A-10Z. Test merkezimizde ağırlama fırsatı bulduğumuz Toshiba'nın yeni dizüstü bilgisayar modeli, kendine yeni bir laptop satın almayı düşünenlerin ilgisini çekebilecek pek çok özellik sunuyor.

Dizüstü bilgisayarda en fazla aranan özelliklerden biri elbette şık tasarım ve mobilite. Özellikle daha fazla mobil olmak isteyen kullanıcıların hafiflikleri sebebiyle yöneldikleri Ultrabook kategorisi, dizüstü bilgisayar tarafında kendine büyük bir pay çıkarttı. Fakat dizüstü bilgisayarlar halen yoluna büyük bir kullanıcı kitlesiyle birlikte devam ediyor. Toshiba'nın bugün inceleyeceğimiz dizüstü bilgisayarı da bunun iyi örneklerinden biri.

Özellikle şık tasarımıyla dikkat çekmeyi başaran Satellite S50T-A-10Z, buz mavisi renkli fırçalanmış alüminyum gövde ve parlak piyano siyahı renginde klavyesiyle oldukça hoş görünüyor. Şimdi Satellite S50T-A-10Z'ye daha yakından bakalım.

İyi performans

Üzerinde Windows 8 işletim sistemini gördüğümüz dizüstü, dokunmatik bir ekranın sahibi. Böylece Metro arabirimini rahatlıkla kullanabilmeniz mümkün. Eğer daha önce dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayar kullanmadıysanız, bir süre sonra bu özelliğin vazgeçilmez bir parçanız olacağını söyleyebiliriz. Ekrana yapacağınız küçük dokunuşlarla oyun oynamak gibi fare kullanmanızı gerektirecek durumlar dışında neredeyse fareyi bir kenara bırakmanız olası. Bunda elbette dokunmatik ekranın sunduğu etkinin de önemi büyük. Bu anlamda dizüstü bilgisayarın ekranının hassasiyetini beğendiğimizi söyleyelim.

Toshiba Satellite S50T-A-10Z, dizüstünde performans arayanların beklentisini karşılayacak seviyede bir dizüstü bilgisayarı. Bunu güçlü teknik öğeleriyle yansıtan notebook'ta işlemci tercihi Intel'den yana yapılmış. Intel'in 3'üncü nesil işlemcilerinden Core i7-3630QM'in kullanıldığı cihazda 2.40 GHz hız sunuluyor. Intel Turbo Boost 2.0 teknolojisi ile bu hızın 3.40 GHz'e ulaşabildiğine şahit olabiliyorsunuz.

Hızlı işlemcisini tam 8 GB gibi oldukça geniş kapasitede RAM'le takviye eden Toshiba, 1600 MHz hızında çalışan işlemcileriyle birlikte oyunlar için ideal. DDR3 tipinde olan RAM'leri isterseniz güçlendirebilmeniz de mümkün. 16 GB'a kadar RAM desteği gösteren bilgisayarda 1 TB gibi geniş de bir disk kapasitesi sunuluyor. 5400 RPM dönüş hızına sahip olan diskin yanında bir SSD kullanılmamış olması ise üzücü.

İşlemci ile birlikte dahili olarak gelen Intel HD Graphics 4000 grafik işlemcisi tek başına bırakılmamış. Grafik hanesinde Nvidia GeForce GT 740M'i de görüyoruz. 2 GB kapasiteli GeForce GT 740M ile oyun performansı konusunda başarılı bulduğumuz notebook, fiziksel diskler için Slim DVD Super Multi optik sürücünün de sahibi.

Şık tasarım

Sahip olduğu teknik öğelerle iyi performans almanızı sağlayacak olan Toshiba Satellite S50T-A-10Z, tasarımıyla da oldukça şık görünüyor. Buz mavisi renkli fırçalanmış alüminyum kapağıyla oldukça iyi görünen bilgisayar, bir performans notebook'u olduğu için biraz kalınca ve ağır sayılabilecek yapıda. 2.4 kilogram ağırlığında olan notebook taşınabilir durumda elbette, fakat Ultrabook'larla kıyasladığımızda biraz kalın ve ağır kaldığı gerçek. Mobilitenin diğer bacağı olan pil ömrü konusunda da açıkçası biraz zayıf. Yalnızca 4 saatlik pil ömrü ile çok uzun süre mobil kalamıyorsunuz.

Şimdi biraz da bilgisayarın çevre bağlantılarından bahsedelim. Hemen söyleyelim ki dizüstünde USB 3.0 portu bulunuyor. İki adet USB 3.0'ın yanına bir de ek olarak USB 2.0 portu yerleştirilmiş. 3 USB bizce yeterli. HDMI ve VGA görüntü çıkışlarının yanında ön tarafta bir SD kart girişi görüyoruz. Diğer yanda bir Ethernet bağlantısı da bulunduran Notebook, kablosuz bağlantı tarafında ise 150 Mbps'e kadar 802.11 b/g/n kablosuz bağlantılarını ve Bluetooth 4.0'ı destekliyor.

Toshiba Satellite S50T-A-10Z Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Toshiba Satellite S50T-A-10Z
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 81
Üretici Toshiba
Firma Toshiba     (216) 422 40 50
Genel
İşletim Sistemi Windows 8
İşlemci Intel Core i7-3630QM
İşlemci Hızı 2.40 GHz
Ekran ve Grafik
Ekran 15.6 inç
Çözünürlük 1366 × 768 px
Grafik İşlemci Nvidia GeForce GT 740M
Grafik Kapasitesi 2 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
HDD 1000 GB
Optik Sürücü Var
Bağlantılar
USB 3.0 2
USB 2.0 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 377 × 244 × 30 mm
Ağırlık 2.6 kg

Alternatifleri

Eğer Satellite S50T-A-10Z'nin pil ömrünü az bulduysanız ve daha uzun saatlere ihtiyacınız varsa bakmanız gereken cihazları Ultrabook kategorisinde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

laptopı kim dokunarak kullanır..

Sen de yorum yaz