TP-Link Archer C7 incelemesi 802.11ac'li Archer C7'yi inceledik.

Yeni kablosuz standardı 802.11ac'ye sahip router'ı mercek altına aldık!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
85
  • İyi performans
  • Düşük güç tüketimi
  • Çift frekans
  • Çift USB bağlantısı
  • Kablosuz-n ile uzak mesafeden düşük veri aktarımı

Ağ ürünleri konusunda başarılı markalardan olan TP-Link, 802.11ac desteği gösteren yeni router modeli ile test merkezimize girdi. TP-Link'in pek çok ürününden karmaşık model kodlarına alışığız aslında. Hatta pek çok üretici tarafından da... Ancak TP-Link'in bu defa bu ürününde karmaşık model kodundan sıyrıldığını görüyoruz.

TP-Link yeni router'ında Archer C7 ismini tercih etmiş. Cihazın kodu ise AC1750. Daha anlaşılır model koduna sahip olmasıyla akılda daha kalıcı olabilecek olan AC1750, gösterdiği özelliği kod adına yansıtmış. AC ile yeni Wi-Fi standardı olan 802.11ac desteği gösterdiğini anlatan router, 1750 ile ise toplamda 1.75 GHz'e kadar birleşik kablosuz veri aktarım hızı sunduğunu ortaya koyuyor.

2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarında çalışan router, 2.4 GHz'de 450 Mbps'e kadar, 5 GHz'de ise 1300 Mbps'e kadar hıza erişebiliyor. Üzerinde yer verdiği 3 büyük antenin yanı sıra 3 de dahili antene sahip olan router, bakalım detaylarında daha ne gibi ilgi çekici özellikler gösteriyor.

Çifte frekans, çifte standart

Yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan 802.11ac bağlantı desteğine terfi etmeyi düşünen kullanıcılara bir seçenek olarak sunulan Archer C7, üzerinde belirgin şekilde yer alan üç büyük anteniyle dikkat çekici bir görsellik sunuyor. Ancak bu harici antenlerinin yanı sıra kutu içeriğinde de yine 3 anten bulunduran router, böylece çift bant frekansta çalışıyor. Hem 2.4 GHz hem 5 GHz frekans desteği sunan router, harici antenleriyle 1300 Mbps'e kadar hız sunarken, dahili antenleriyle ise 450 Mbps'e kadar hıza erişebiliyor.

3 harici 5 dbi anteniyle dikkat çekici bir görsellik sağlayan router, arka bağlantılarına baktığımızda da kullanışlı öğeler sunuyor. 4 Gigabit LAN yuvasının yanı sıra 1 Gigabit WAN portunun da sahibi olan router, burada iki USB girişiyle de dikkat çekiyor. İki USB noktası ile diskinizi ağa bağlayabilirken, diğer yandan yazıcı paylaşımı da yapabilmeniz mümkün.

IPv6 desteği

TP-Link'in yeni router'ı Archer C7, elbette yalnızca ağ performansıyla değil, kullanım kolaylığıyla da iyi bir model. Oldukça kolay bir kuruluma sahip olan cihaz, böylece çok fazla uğraştırmıyor. Ayrıca kutu içeriğinde gerekli bağlantı için Ethernet kablosu getirdiğini de söyleyelim.

IPv6 desteği gösteren Archer C7, arka yüzeyinde yine Wi-Fi açma kapama tuşu bulunduruyor. Bu tuş vasıtasıyla Wi-Fi ağınızı istediğiniz gibi kapatabilmeniz mümkün. Bu anlamda da TP-Link'in iyi bir noktaya değindiğini söyleyebiliriz.

Özetle

Archer C7, 802.11ac bağlantısına terfi etmek isteyen kullanıcılar için iyi bir seçim olabilir. İddialı tasarımı ve 3 harici anteniyle çift frekans desteği gösterebilen router, üzerindeki 2 USB bağlantısıyla NAS ve yazıcı paylaşım desteği de gösterebiliyor.

Kimler Almalı

802.11ac standardıyla tanışmak isteyen ve yüksek menzil alanına sahip olmak isteyen kullanıcılar tarafından incelenebilir.

TP-Link Archer C7 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-Link Archer C7
Ürün Türü ADSL Modem
CHIP Online Notu 85
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Teknik Detaylar
Standart 802.11 b/g/n - 802.11ac/n/a
Frekans 2.4 GHz ve 5 GHz
Hız 450 Mbps (2.4 GHz), 1300 Mbps (5 GHz)
Bağlantılar LAN (4 adet), WAN, USB 2.0 (2 adet)
Boyutlar 243 x 160.6 x 32.5 mm

Alternatifleri

Archer C7'ye alternatif olarak Asus RT-AC66U'yu önerebiliriz. Bu cihaz da yine Archer C7 gibi hem –n hem de AC standardını destekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bunu eve alsak radyasyondan gebeririz gibi geldi bana

@11 Ara 2013 17:09 bişey olduğunu tam olarak söyleyemem ama çok sağlam bir kablosuz alıcı ile 4 kat aşağıdan orta şiddette sinyali yakalamak mümkün oluyor. 6 katta oturuyorum 6 kat aşağıda sokağın ortasından lumnia telefon ile sorunsuz bağlanıp kullanabiliyorum sinyal zayıf demesine karşın çok stabil çalışıyor ama bu cihaz bir ev kullanıcısı için hiç bir anlam ifade etmiyor. cihazın içindeki birçok özellik şirketlerin 3. parti yazılım ihtiyacını ortadan tamamen kaldırıyor. yıllardır server işletim sistemi ile yada 3. parti güvenlik çözümleri ile yapılan download upload limitlemesini bu cihaz tek başına yapmaklan yetinmiyor pc bazlı kullanıcı tanımı ile kişinin üzerine bağlı buluna usb yazıcı ve usb harddisk vs. cihazlara erişim haklarını yöneterek büyük bir kargaşadan kurtarıyor. telekomun yeni süprizi olan 27 mb.t adsl bağlantısını %100 destekleyen tek ürün diyebilirim sorunsuz şekilde.airtiesin 5341 modellerinden 10 mbit üstünde sinyal geldiğinde çektiğimi bir ben bilirim sürekli kopma internet hızını frenlemesi başa bela. bu ürün ayrıca gigabit network kurulumu için birebir. gerek zyxel gerekse airties gibi firmaların inatlan düzeltmediği eski alışkanlığı olan şifreleme standartlarınıda tamamen kaldırmış durumda. uyumluluk modu seçilmesi durumunda cihazlarda bulunan kablosuz alıcı hangi tipte şifrelemeyi destekliyorsa o şekilde bağlanma imkanı sağlıyor. örneğin bazı cihazlar var halen sadece wpa yada wep destekliyor ama güncel cihalar da ise güvenlik nedeni ile wpa2 yada wpa kullanılması durumu oluştuğunda mecburen eski cihaz ağa dahil olamıyor bu sorunada kökten çözüm üretiyor. 5ghz bandı il ilgili ayarları firewall ve ip 6 ayarları gibi daha birçok yenilik ve özelliğe sahip.

@11 Ara 2013 17:09 ceptelefonu daha tehlikeli, ayrıca kulansanda kulanmasanda o sinyali yiyosun bi wifi taraması yap evde kaç ağ buluyo bakalım.

@12 Ara 2013 16:34 70 adet benim gördüğüm yani 70 farklı frekansta radyoaktif dalga yiyorum sürekli mecburiyetim olmasa zaten hiçte merağım yok şehirde yaşamaya atadan kalma yetenek ve meslek olan tarım ile uğraşmak çok daha faydalı olacaktır kendim için.

süperonline fiber e direk mac adresi atayıp kulanmalı bunu

802.11ac destekli bir wi-fi alıcıya sahip bir adaptör ya da bilgisayarınızın olması gerektiğini unutmayın. hala satılan laptopların çoğunda 802.11 a desteği olsa bile maksimum hız 150 mbit. ayrıca; black_flood adsl2+ ile maksimum hız 24mbittir. 27 mbitlik bağlantı vdsl'dir muhtemelen. 5ghz bandın da firewall ve ipv6 ile direkt bir bağlantısı yok. 2.4 ghz ya da 5 ghz ikisinin de aynı şekilde.

@13 Ara 2013 23:11 düzgün bir alt yapı olduktan sonra adsl ilede alınabiliyor dediğim hızlar 36 mbit en son değer ama maalesef onu kaldırabilecek bir alt yapı için omurganın fiber data kablosu ile oluşması lazım. ayrıca bu cihaz Access point yani modem değil. 8970 ve 8980 modellerinde biraz işin rengi değişiyor zaten.

Kullandığınız cihazlar mikrodalga fırın ve ya Cep telefonu için baz istasyonu değil ki Baz istasyonlarının bile sağlığa zararı tespit edilememiş. Bu cihazda radyasyon var radyasyona maruz kalmak istemiyorum derseniz, cihaz içinde güç ayarı vardır muhakkak. En düşük ayara getirirsiniz. Çekim mesafesi düşer ama en az enerji harcanmış olur. Cihaz özellik bakımından gayet güzele benziyor. Ayrıca wifi kapatılıp açılabiliyormuş.

Merhabalar; Tp-Link Teknik Destek Chip üzerinden Network kullanıcılarına destek vermeye devam etmektedir. Tp-Link ürünleri ile ilgili tüm sorularınızı mesaj yoluyla bizlere iletebilirsiniz. İyi günler dileriz. Saygılarımızla TP-LINK TURKIYE

Merhabalar; Tp-Link Teknik Destek Chip üzerinden Network kullanıcılarına destek vermeye devam etmektedir. Tp-Link ürünlerinin en son çıkanını alırsanız bizler daha çok kazanırız, tamam belki fakirsiniz 500 liranız yok ama taksitle alın o zaman. Saygılarımızla TP-LINK TURKIYE

Sen de yorum yaz