TP-Link Archer MR400 İnceleme

Router'dan hem Wi-Fi hem LTE noktasından faydalanmak isteyenler için Archer MR400 inceleme altında.

CHIP Online Notu 73
  • Kolay kurulum
  • Güzel tasarım
  • Başarılı performans
  • WiFi kapsamı
  • LAN portları Gigabit değil
  • Pahalı
  • USB portu yok

Daha önce TP-Link'in Archer MR200 modelini incelemiştik. O dönem henüz 4.5G ülkemizde kullanıma başlamamıştı. Neden bunu söylüyoruz? Zira Archer MR400 de selef model Archer MR200 gibi SIM kart slotuna sahip bir yönlendirici. Evet, yani MR400'ün tek işi Wi-Fi ağlarını yönetmek değil, ayrıca SIM kart yoluyla 4.5G interneti de yaymak.

Tıpkı MR200 gibi en dikkat çeken yanını SIM kart desteği ile toplayan MR400, ayrıca pek tabii yönlendirici özelliklerini de içeriyor. Selefinin tasarım çizgisini takip eden MR400, üzerinde yine çift anten bulunduruyor ve siyah renkli gövdesiyle şık duruyor. Üzerinde yükselen çift anten, değiştirilebilir yapıda tasarlanmış. Ayrıca bu antenler 4G LTE bağlantısı için kullanılıyor. Cihazda ayrıca 3 adet de dahili anten mevcut.

Bağlantılar yine elbette arka tarafta karşımıza çıkıyor. Burada 3 adet LAN ve 1 adet de WAN portu bulunduran cihaz, bu porlarıyla 100 Mbps'lik bağlantı sağlıyor. Yani bu modelde de selefi gibi Gigabit Ethernet portu göremiyoruz. Yine herhangi bir USB portunun da sahibi olmayan MR400'de, bu alanda SIM kart slotu kendini gösteriyor. Ayrıca yine Wi-Fi açma kapama, WPS ve güç butonları bu yüzeyde görülebiliyor.

Archer MR400, çift bant desteği gösteren bir yönlendirici. Bu sayede tıpkı kardeşi gibi akıllı telefon ve bilgisayarınızın 5 GHz bandından faydalanabilme olanağı tanıyor. 2.4 GHz bandında 867 Mbps, 5 GHz bandında ise 450 Mbps aktarım hızlarına kadar performans sergileyebilen MR400, bu noktalarda selefine kıyasla bir hayli yol katetmiş diyebiliriz. Cihaz ayrıca SIM kart slotuna takacağınız 4.5G destekli SIM kartınızdan 150 Mbps'e kadar faydalanabilme olanağı da tanıyor.

Özetle

Sonuca geldiğimizde MR400'ün selefine kıyasla gelişim kaydettiğini görüyoruz. Bağlantı hızlarında artış sağlanmış. Ayrıca SIM kart yoluyla mobil hattınızı yerelleştirebilme olanağı tanıması da kuşkusuz avantaj sağlıyor. Üzerindeki portların Gigabit Ethernet olmaması ise selefinden miras. Buna USB portunun noksanlığını da eklemek lazım pek tabii. Öte yandan bir diğer eksi de, cihazın fiyatından ötürü geliyor. Şu an MR400'ü piyasada 930 TL dolaylarında bulabiliyorsunuz ki, bu yüksek bir fiyat. Zira MR200 piyasaya 520 TL dolaylarından girmişti. Bu anlamda TP-Link fiyat konusunda vites yükseltmiş, ancak buna karşılık yalnızca bağlantı hızlarında artış sağlamış. Bu elbette avantaj sağlıyor; cihaz, bağlantı performansıyla memnun edici sonuçlar ortaya koyuyor. Fakat Router ve 4G Router'ı ayrı ayrı alsanız fiyat avantajı veya performans artışı sağlayacağınız açık. Bu anlamda MR400 ne yazık ki pek mantıklı bir hamle olmamış. Ha, hem 4.5G hem Wi-Fi Router'ı aynı cihazda kullanmak isteyenler için iyi bir seçim, onu da söylemek lazım pek tabii.

Kimler Almalı

4.5G LTE ve Wi-Fi Router özelliğinden faydalanmak isteyen kullanıcılar, TP-Link Archer MR400'ü tercih edebilirler.

Alternatifleri

TP-Link Archer MR400'e alternatif olarak Zyxel WAH7706 modelini de tercih edebilirsiniz. Bu model de hem 4G/LTE Wi-Fi AC Router olarak görev alırken, ayrıca 2800 mAh bataryasıyla kablosuz kullanım olanağı da tanıyor.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli TP-Link Archer MR400
Ürün Markası TP-Link
CHIP Online Notu
73
Standart IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Arabirim 3 x /100Mbps LAN, 10/100Mbps LAN/WAN
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 3 adet dahili, 2 adet harici
Bağlantı Hızı 867 Mbps (5 GHz), 450 Mbps (2.4 GHz)
Buton WPS, Reset, Wireless On/Off, Güç
Bağlantılar SIM kart
Boyutlar 202 x 141 x 33 mm
Okuyucu Yorumları