TP-Link Deco P9 İnceleme

Ölü bölge katili TP-Link Deco P9'u inceledik! Bu cihaz evinizi internete açıyor!

CHIP Online Notu 92
  • 100 cihaza kadar destek
  • Ürün başına ikişer Gigabit Ethernet portu
  • Mesh + Powerline
  • Yüksek performans
  • Kurulum ve kullanım kolaylığı
  • Tasarımı büyük
  • Fiyat

TP-Link Deco P9 hem mesh Wi-Fi, hem powerline sistemini içinde barındırıyor. Son dönemde çok sık karşılaştığımız Mesh Wi-Fi sistemleri, farklı yerlere konumlamak zorunda olunan menzil genişleticiler veya kablo yığınlarına gerek kalmadan ev veya ofis genelinde Wi-Fi performansını genişletmek için kullanıcı dostu bir yol sunuyor.

Mesh Wi-Fi Ölü Noktaları Ortadan Kaldırıyor

Mesh Wi-Fi sistemleri iyi bir performans sunmasının yanı sıra ölü noktaları ortadan kaldırmasıyla da internete yol katetmenin en mantıklı yolu olurken, öte yandan bir diğer yöntem de bilindiği üzere powerline sistemler.

Powerline Teknolojisi

Powerline teknolojisini içeren cihazlar da elektrik hattını kullanarak Wi-Fi ağını genişletme olanağı tanıyor. Bugün inceleyeceğimiz TP-Link Deco P9 ise, bu ikisini harmanlayan bir cihaz olmasıyla önem kazanıyor. Yani bu cihazla hem mesh Wi-Fi, hem powerline sistemini beraber kullanabiliyorsunuz. Peki, nasıl? Hemen incelemeye başlayalım.

TP-Link Deco P9 Nasıl Çalışır?

TP-Link Deco P9 Nasıl Çalışır?

Bilindiği gibi Powerline adaptörler internet menzilini elektrik hattını kullanarak genişletiyorlar. Ancak eğer elektrik tesisatınız kötü ise veya oturduğunuz apartmanda elektrik tesisatı yüksek miktarda kullanılıyorsa, internet performansının dalgalanmasına engel olmakta zorlanıyorlar. Öte yandan Mesh sistemler de, 2 veya 3 modemi birbirine köprüleme yöntemini gözetiyor. Böylece çok katlı veya betonarme binalarda görülen sinyal zayıflaması gibi kapsama sorunlarının önüne geçen Mesh sistemler, birbirlerine Mesh protokolü üzerinden bağlanıyor ve kapsama alanını arttırmak için sinyalin zayıfladığı noktalarda sinyali güçlendirerek tekrarlıyorlar.

TP-Link'in her iki noktada da farklı modeller altında çözümleri var. Ancak bugün inceleyeceğimiz model olan Deco P9 ise, bu 2 yöntemi bir araya getirerek, aynı potada eriterek karşımıza çıkartıyor ve böylece internet probleminin kökünü kazıyor.

Tabii yine belirtmekte fayda var; eğer internet altyapınız düzgün çalışıyorsa... Yani mesela eğer evinizde elektrik yoksa, istediğiniz kadar çoklu priz çekin, elektrik istediğiniz yere gelmeyecektir, aynı şekilde internet de öyle.

TP-Link Deco P9 Özellikleri Neler?

TP-Link Deco P9 Özellikleri Neler?

Deco P9, 3'lü bir setten oluşuyor. Bu sayede maksimum 560 m2'ye kadar ve katlı ev veya iş yerlerinde geniş kapsama alanı sağlayan sistem, totalde 100 cihaza kadar kablosuz bağlantıyı da destekleyebiliyor. Yani bu sistemle toplamda 100 farklı cihazı internete bağlayabiliyorsunuz.

Cihazın kurulumu ise karmaşık değil, aksine oldukça kolay. Akıllı telefon uygulaması olan Deco üzerinden kolaylıkla kurulum işlemini tamamlıyorsunuz. Hem iOS hem Android işletim sistemlerinde bu uygulamayı bulabildiğinizi de belirtelim. Sadece kurulum değil, Deco uygulaması üzerinden cihazla ilgili pek çok ayarı da yapılandırmanız mümkün.

Deco P9, çift bant desteği gösteriyor. Hem 5 GHz frekansı hem 2.4 GHz frekansı destekleyen birim, 802.11ac Wi-Fi altyapısını kullanıyor. 867 Mbps ve 300 Mbps ile beraber totalde teorik olarak 1200 Mbps bağlantı hızı sağlayan Deco P9, buraya kadar TP-Link'in diğer mesh sistemleriyle aynı işi yapıyor aslında.

Powerline teknolojisini ise, özellikle kalın duvarlarla karşılaştığında destekleyici olarak sağlıyor. Mesh sistemler birbirlerine kablosuz ağ üzerinden bağlanırken, bu cihaz ayrıca destekleyici olarak elektrik tesisatını da kullanıyor ve duvarların sinyal üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlayarak, bu 3 cihazı birbirine elektrik tesisatı üzerinden de bağlıyor ve neticede bu 3 cihazı yek hale getiriyor. Bu sayede de bu sistemi çok katlı ev veya ofiste kurduysanız katlar arasında dolaşırken kesintiye uğramıyor, geniş mekanlara kurduysanız ise yine yol alırken ölü bölgelerde sinyal kaybına uğramıyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Deco P9, örgü halde karşımıza çıkan Wi-Fi ve Powerline kombinasyonunu kullanarak geniş alanlar, kalın duvarlar ve katlı yaşam alanları için etkileyici hızlar ve sabit, stabil bir bağlantı sunması açısından gayet memnun kalacağınız bir cihaz diyebiliriz.

TP-Link Deco P9 Özellikleri

100 cihaza kadar bağlantı desteği sunması ve öte yandan her bir birim üzerinde 2 adet dahili anten ve 2 Gigabit Ethernet portu bulundurmasıyla önem kazanırken, kurulum ve kullanım konusunda da Deco uygulamasıyla kullanıcı dostu oluyor. Bu anlamda sahip olduğu yetenekleri karşısında tek eksisi ise, kimilerinin beğenmeyebileceği kule tasarımları ve sahip olduğu yüksek fiyat etiketi olsa gerek diye düşünüyoruz.

TP-Link Deco P9 Fiyatı Ne Kadar?

TP-Link Deco P9'u şu an piyasada 2167 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Eğer bahsettiğimiz gibi geniş ölçüde iyi bir internet altyapısı oluşturmayı istiyorsanız, bizce evladiyelik bir çözüm niteliği taşıyor. Ancak elbette bu noktada seçim her zaman olduğu gibi yine sizin.

Kimler Almalı

Özellikle geniş alanlara veya katlı alanlara kesintisiz internet yaymak isteyenler için TP-Link Deco P9 önemli bir çözüm oluyor.

Alternatifleri

TP-Link Deco P9'a alternatif olarak Zyxel Multy X AC3000 Tri-Band'ı da inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli TP-Link Deco P9
Ürün Markası TP-Link
CHIP Online Notu
92
StandartIEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Arabirim2 x Gigabit Ethernet
Frekans2.4 GHz, 5 GHz
Anten2 adet (dahili)
Bağlantı Hızı867 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz)
ButonReset
Boyutlar190 x 90 x 90 mm
Okuyucu Yorumları