TP-Link RE300 İnceleme

Mesh Teknolojili ilk WiFi Menzil Genişletici TP-Link RE300'ü inceledik!

CHIP Online Notu 88
  • Performans
  • Kolay kurulum
  • OneMesh özelliği
  • Akıllı sinyal göstergesi
  • Büyük boyutu
  • Ethernet portu yok

Wi-Fi genişletici, Wi-Fi ağınızın Wi-Fi kapsamını genişletmenin kuşkusuz en hızlı ve en kolay yolu. Ancak bu tür ürünler her zaman halihazırda modeminizin veya router'ınızdan ayrı bir Wi-Fi ağı yaydıkları için bazı Wi-Fi hatalarına neden olabiliyorlar. Bunlar da genellikle alan içinde dolaşım halindeyken, bağlantının router'dan Wi-Fi genişleticiye veya Wi-Fi genişleticiden modeme geçerken, anlık kopukluklar yaşanması oluyor. TP-Link bu durumu, OneMesh özellikli yeni bir Wi-Fi genişletici ile değiştirmek istemiş ve RE300 adını verdiği bu cihazı hazırlamış.

İlk başta öğrenmemiz gereken özellik, elbette OneMesh olacak. TP-Link'in OneMesh adını verdiği bu sistem, tüm evi kapsama alanı içine alabilmek adına tek bir Wi-Fi adı olan bir Mesh ağı oluşturmak için basit bir yol olarak öne çıkıyor. Şöyle ki, bu cihazın kurulumunu yaptığınızda, bu genişletici, evinizdeki modem veya router ile OneMesh sistemi içine dahil olarak aynı Wi-Fi adını paylaşıyor. Tıpkı TP-Link'in Deco adını verdiği Mesh sistemlerinde olduğu gibi. Ancak bu noktada RE300'ün OneMesh destekli TP-Link modem ve router'larıyla uyumlu olduğunu söylemek lazım. Aralarında pek çok model var, bunların hangileri olduğunu TP-Link'in web sitesinden öğrenebilirsiniz. Elbette RE300 diğer yönlendirici ve modemlerle de bağlanabiliyor, ancak tam performansı kuşkusuz OneMesh destekli cihazlardan sağlayacaksınız.

TP-Link RE300, oldukça basit bir kuruluma da sahip. Kafa karıştırıcı hiçbir yanı yok. Tek yapmanız gereken cihazı alıp prize takmanız ve WPS tuşuna basmanız. Sonrasında modeminizin de WPS tuşuna basıyor ve RE300'ü Wi-Fi ağınıza dahil ediyorsunuz. Böylece aynı ağ şifrenizi kullanarak artık RE300'e de bağlanabilirsiniz.

Performans açısından değerlendirecek olursak, RE300 gayet başarılı bir cihaz. 2.4Ghz ve 5GHz bantları destekleyen, yani 802.11ac Wi-Fi bağlantısına destek veren cihaz, teorik olarak 300 Mbps ve 867 Mbps olmak üzere hız performansları sağlıyor. Ofiste denediğimiz cihaz, bize gayet tatmin edici sonuçlar sundu.

Cihazın yanı başında yaptığımız ölçümlerde 38 ila 41 Mbps download, 67 ila 62 Mbps upload sonuçları üreten RE300, 21 metre kadar uzaklaştığımızda da 21 ila 18 Mbps download, 24 ila 10 Mbps upload sonuçları üretti. Bunlar da gayet tatmin edici sonuçlar doğrusu. Elbette bu sonuçlar, altyapınızın performansına bağlı olarak artış gösterecektir.

Performansıyla beğendiğimiz cihazın tasarımından da kısaca bahsedecek olursak, sade beyaz rengiyle ve şekli itibariyle güzel göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak büyük gövdesi sebebiyle çoklu prizlere yerleştirecekseniz, iki slotu kaplayacağını da belirtelim. Ön tarafta bildirim LED'lerini bulunduran cihazın üzerinde herhangi bir Ethernet portu bulunmaması da, bu cihazdan kablolu olarak da faydalanmak isteyenleri üzecektir.

Bu arada son olarak cihazın üzerindeki LED'lerden birinin Akıllı Sinyal Göstergesi olduğunu ve bununla, optimum sinyal performansı için cihazı yerleştireceğiniz yeri kolayca bulabileceğinizi söyleyelim.

Özetle

Sonuç olarak TP-Link RE300, yenilikçi bir ağ genişletici olarak yerini alıyor. Performansıyla gayet beğendiğimiz cihaz, kolay kurulumu ve özellikle OneMesh uyumlu cihazlara bağlanırsa tam performansını sunacak olmasıyla keyifli bir model. Cihazın fiyatı ise korkulacak gibi yüksek değil; benzer çizgideki modellerle yakın seyrediyor. Şu an TP-Link RE300'ü piyasada 260 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Eğer şu sıralar bir Wi-Fi genişleticiye ihtiyacınız varsa, yenilikçi modellerden biri olmasıyla fark yarattığını söyleyerek, yakından incelemenizi önerebiliriz.

Kimler Almalı

TP-Link RE300, ağ bağlantısının menzilini sağlıklı olarak arttırmak isteyen ve özellikle evinde diğer OneMesh destekli TP-Link modem veya router'ı bulunduranların ilgisini çekebilecek bir ürün.

Alternatifleri

Eğer daha uygun fiyatlı ve temel menzil genişlitici görevi gören bir alternatif arıyorsanız, Zyxel WRE2206'yı da değerlendirebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli TP-Link RE300
Ürün Markası TP-Link
CHIP Online Notu
88
StandartIEEE 802.11 ac/b/g/n/ac
Frekans2.4 GHz, 5 GHz
Bağlantı Hızı300 Mbps (2.4 GHz), 867 Mbps (5 GHz)
Buton1
Boyutlar124 x 69 x 52 mm
Okuyucu Yorumları