TP-LINK TL-WA601G incelemesi TP-LINK TL-WA601G: Ekonomik Çözüm

CHIP ONLINE Notu
51
  • 108 Mbps Hız
  • RoHS Onaylı
  • Zor Kurulum
Özetle

SuperG ile 108 Mbps hıza ulaşabilmesi ve çevreye duyarlı malzemelerden üretilmiş olmasıyla TL-WA601G ekonomik çözüm arayanların tercihi.

Ekonomik yoldan kablosuz internet istiyenlere hitap ediyor.

Ağ ürünleri konusunda Çin'in en büyük firması olan TP-Link bu ay test merkezimize kablosuz yönlendirici cihazı TL-WA601G ile konuk oldu. Var olan kablolu bir ağı kablosuza çevirmeye olanak tanıyan cihazı ister Switch'inizden çıkan bir kabloya isterseniz de doğrudan ADSL modeminize bağlayabiliyorsunuz. Bu işlemden sonra otomatik olarak IP alan cihaz internete doğrudan kablosuz erişmenize olanak tanısa da güvenlik ayarlarını gerçekleştirmek için cihazın arabirimine girmeniz gerekiyor. Her ne kadar cihazla beraber iki adet Türkçe kullanma kılavuzu verilse de bu kılavuzlarda yer alan IP adresleri ile cihaza erişmekte zorluk çektik. Daha sonra CD içerisinde yer alan fakat sadece XP işletim sistemi için hazırlanan İngilizce rehberi okuduktan sonra IP adresimizi sabit bir IP adresi ile değiştirerek cihaza bağlanmayı başarabildik. Bu adımdan sonra ise cihaz arabiriminden eğer İngilizce biliyorsanız kablosuz güvenlik ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Güvenliği en üst düzeyde tutmak için şifreleme olarak WPA2 tercih ettik ve ayarlarımızı kaydettik. Yaklaşık 10 saniye sonra cihaza tekrar bağlanarak güvenli bir biçimde internete girebilmeyi başardık.

TP-LINK TL-WA601G Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-LINK TL-WA601G
Ürün Türü Erişim Noktası
CHIP Online Notu 51
Üretici TP-Link
Teknik Detaylar
WiFi Standardı 802.11b/g
Kablosuz modlar AP, AP İstemci, Repeater, Köprüleme
Erişim Hızları 11g: 108Mbps, 11b 11Mbps
Kapsama alanı Kapalı alan 200m, Açık alan 830m
Frekans aralığı 2.4-2.4835GHz
Güvenlik SSID, MAC, WEP/WPA/WPA2

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Ürünün bir kaç aylık kullanıcısıyım.Gayet memnunum fakat kurması gerçekten zor. Ayrıca kullanma klavuzu rezalet sadece cihazı nasıl açıp göstermişler diyebilirim size, google'da biraz araştırma ile kolaylıkla bulabilirsiniz kurulumunu. Ayrıca köprü-bridge modunda sadece WEP desteklemesi önemli bir dezavantaj.Denemedim ama Access Point olarak kullanacaksanız kurulumu basit duruyordu. Çekim mesafesi gayet iyi, universal repeater ve WDS destekliyor.Ayrıca repeater-bridge kurlumunu yaparken cihaza kesinlikle LAN ile bağlanmalısınız. Yoksa kuruluma bir yerden sonra deavam edemezsiniz. Ve son olarak daha doğrusu ilk olarak yapacağınız şey cihazın default IP adresini değiştirmek(modemin IP adresinden farklı bir adres verin eğer kiside aynı olursa birinin arayüzüne erişemezsiniz) ve DHPC'yi inaktif yapmak olmalı böylece modem IP leri modem dağıtmış oluyor. Diğer türlü sorunla karşılaşabilirsiniz.
Biraz uzun oldu galiba ama yorum yorumdur...xD

valla bizdede bu modemden var.zte modeli arızalınca kurmayı denedik.3 yıldır modem kullanıyom bu modemin arayüzüne ulaşamadık sebebini bir türlü anlamdımm.rezalet .bilen varsa.lütfen yazsınn..

ben kurulumunu yapamadım yardımcı olursanız sevinirim mail:mehmet8635@hotmail.com

bu cihaz elime geldi nasıl kuracağız lütfen

tp link acces pointler kullanımı ve kurulumu en basit cihazlardır.sadece yapmanız gereken ilk kurulumda etrhernet ıp nizi elle vermek ve ayarlarını öyle yapmak.tp link lerin arayüz ip si 192.168.1.254 tür.ethernet ip nizi 192.168.1.100 olarak alt ag maskenizi 255.255.255.0 olarak vereceksiniz.varsayılan ip adresinizi boş bırakacaksınız.modeme direk olarak bağlayacaksanız acces point.ikinci bir tp link kullanacaksanız repeater olarak yapılandıracaksınız.bu arada ikincisinin network ip ni 192.168.1.253 olarak vermeyi unutmayınız

arkadaşlar hiç tavsiye etmiyorum. kullanışlı bir şey değil. müşteri hizmetler sizi saatlerce beklitiyor. sonuç: kocaman SIFIR. verseler almayın.

Adsl modem Airties , repeater Tplink Kurulumda kablo ile bağlıyoruz . Arayüzde repeater i seçiyoruz . Mac adres için arama sayfanın altında wireless şifre ve Modemin sinyal channell i neyse 9 veya 11 gibi onu ayarlıyoruz modemi Ip adresi ile uyumlu Ip adresine repeateri getiriyoruz . Gateway mutlaka modemin ip si oluyor . Hatta normalde Airties ten mesh bölümünden bu repeateri bulup kaydetmek gerekir ama modem benden böyle birşey istemedi . Şifre anahtarı mutlaka WEP istiyor . Hemen repeaterden sinyali , aynı modemin SSID siymiş gibi alıyor . Beni sorunum ise modemden drekt bağlı makinalar ile repeaterden bağlı makinalar birbirini görmüyor . İnternet tmm ama notwork fail . Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşıma bıraksın memnun olurum . Herkeze iyi çalışmalar dilerim .

Arkadaşlar bu modem 45 mt rede neden düşük sinyal dıyerek bağlanmıyor nete fikrininz var mı?

ben 1 haftadır tp link wa601g access point ürününü tanımlayıp bilgisayarımda kullanmak istiyorum ancak hiç bir şekilde arayüzüne giriş olmuyor..cihaza resette attım ve değişik IP noları vererek videolar izleyerek yapmaya çalıştım malesef olmuyor..zaten eski bir ürün..doğruca çöpe atın gitsin..yerine küçük fişe takılan menzil genişletici almanızı tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

Turhost