TP-LINK TL-WPA4220KIT incelemesi Ağ genişletmenin yolunu arayanlara.

CHIP ONLINE Notu
92
  • Performans (%50)93
  • Donanım Özellikleri (%25)91
  • Ergonomi (%15)90
  • Kullanım Kolaylığı (%10)96
  • Kolay kullanım
  • Tak ve çalıştır
  • Ağ genişletmesi ve klonlaması
  • Ek prizi yok
  • Yalnızca iki Ethernet portu
Özetle

İnternet ağını genişletmek isteyenler tarafından tercih edilebilecek olan TL-WPA4220KIT, gayet kolay kullanımıyla ve tak - çalıştır özelliğiyle bizden tam not alıyor. Ağını genişletmenin yanı sıra internete bağlamak istediğiniz kablolu cihazları, sizi odalar arası kablo çekmekle uğraştırmadan zahmetsizce internete bağlayabilen TL-WPA4220KIT, böylece başarılı bir işi yerine getiriyor. Her ne kadar üzerinde 2 adet Ethernet portu bulundurarak kablolu kullanımda sizi sınırlasa ve ek USB bulundurmasa da, yapığı işle birlikte büyük bir problemi ortadan kaldırıyor.

Kimler Almalı

İnternet ağını genişletmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.
Ayrıca sahip olduğu televizyon ve oyun konsolu gibi cihazlarına kablolu internet bağlantısı taşımak isteyen fakat modeme uzaklıkları sebebiyle bunu gerçekleştiremeyenler de TL-WPA4220KIT'i yakından inceleyebilirler.

Ağınızı genişletmenin ve ağınızı kablosuza çevirmenin yollarını arıyorsanız bu inceleme sizin için!

Daha önce de Powerline sistemleriyle ofisimizi ziyaret eden TP-LINK, bu yöndeki ürünleriyle gayet başarılı işlere imza atıyor. Daha önce duymayanlar için Powerline sistemler, ev ve ofis internet ağını genişletmek isteyenlere sunuluyor. Elektrik hattını kullanarak internet ağını genişletebilen bu sistemler, gerek kolay kurulumları gerek bağlantı performanslarıyla oldukça kullanışlı yapıdalar. Takip edenler bilirler, daha önce TP-LINK'in bu kategoride yer verdiği TL-PA2010P modelini ve ardından TL-PA4010KIT modelini incelemiştik. Bu defa TP-LINK, bu kategoride yeni sunduğu TL-WPA4220KIT modeli ile bizlerle. Şimdi, bakalım yeni ürün bizlere neler getiriyor?

Powerline sistemler nasıl çalışır?

TP-LINK'in Powerline ailesi altında sunduğu TL-WPA4220KIT modeli başarılı işleri yerine getiriyor. Bunlara geçeceğiz, ancak öncesinde kısaca genel olarak Powerline sistemler nasıl çalışıyor buna bir değinmemizde fayda var. Powerline sistemler, elektrik hattını kullanarak internet ağını kablolu veya kablosuz olarak elektrik hattı üzerinden uzak noktalara genişletebiliyor. Bu sistemler, TL-WPA4220KIT'te de görebileceğiniz gibi İki adet adaptörden oluşuyor. Bu adaptörlerden birini modeme Ethernet kablosuyla bağlıyor ve prize takıyorsunuz. Ardından diğer adaptörü de internete bağlamak istediğiniz cihazın bulunduğu alanda prize takıyorsunuz. Üzerindeki tuşları kullanarak gerekli eşleştirmeyi gerçekleştirdikten sonra işlem tamamlanıyor. Böylece zahmetsiz bir şekilde, herhangi bir kablolamayla uğraşmadan modeminizden aldığınız internet bağlantısını uzak bir noktada kablolu veya kablosuz olarak paylaştırabiliyorsunuz.

Wi-Fi klon ile ağınızı genişletin

Powerline kullanımında amacınız kablolu ağı farklı bir noktada kablosuza dönüştürmek olabileceği gibi, diğer yandan Wi-Fi menzilinizi genişletmek de olabilir. TL-WPA4220KIT'le tam olarak bunu da sağlayabiliyorsunuz. Zira TL-WPA4220KIT'in Wi-Fi klon özelliği bulunuyor.

TL-WPA4220KIT, iki adaptörden oluşan bir kit halinde satışa sunuluyor ve Wi-Fi klon özelliği gösteriyor. Wi-Fi klon ile mevcut internet kaynağı sağlayan kablolu veya kablosuz modemin ağını kopyalayarak bir ucundan diğer ucuna kolayca menzil genişletme olanağı sağlayabilen bu cihaz, 300 metreye kadar mesafede kullanıcılara elektrik hattı üzerinden 500 Mbps'ye kadar yüksek veri aktarım hızı sunabiliyor. Eğer bu hat üzerinden kablosuz veri bağlantısı yapmak istiyorsanız, cihaz size 300 Mbps'ye kadar hız desteği veriyor. Böylece HD videolarda rahat bir performans sağlayabilen cihaz, online oyunlar için de ideal.

300 metre mesafede güvenli ağ

Bağlantınızı klonlayan adaptörünün üzerinde iki Ethernet portu bulunduran TL-WPA4220KIT, böylece kablosuz bağlantının yanı sıra televizyon, bilgisayar veya oyun konsolu gibi toplamda iki ürüne kadar kablolu olarak bağlanma olanağı da sunuyor. Ancak bu noktada Ethernet portları daha fazla sayıda tutulabilse daha iyi olurmuş diye düşündüğümüzü de söyleyelim. Böylece dileyen kullanıcılar daha fazla sayıda kablolu cihaz bağlantısı gerçekleştirebilirlerdi. Diğer yandan daha önceki modellerinde üzerinde ek priz bulundurduğunu da gördüğümüz Powerline ürünleri arasında yer alan TL-WPA4220KIT'te böyle bir seçenek bulunmuyor. Diğer yandan cihaz üzerinde bir USB bağlantısı bulunsa ve bu bağlantı ile taşınabilir diskler NAS olarak tanımlanabilse hoş olurdu kanaatindeyiz. Cihazda bu özellik yalnızca Ethernet bağlantısı ile sınırlandırılıyor. Yani Ethernet portu bulunan NAS depolama üniteleri ve yazıcı gibi cihazları ağa açabiliyorsunuz.

Güvenliğe önem veren kullanıcılar için, elektrik kabloları üzerinden 300 metre mesafeye kadar ağ oluşturabileceğiniz TL-WPA4220KIT ile güvenlik konusunda ise endişe etmenize gerek olmadığını söyleyelim. Zira elektrik hattı üzerinden aktarılan verileri 128-bit AES şifrelemesi ile korumaya alan cihaz, böylece yetkisi olmayan diğer olası adaptörlerin aynı ağı kullanmasını ve verilere ulaşmasını engelliyor. Son olarak firma tarafından bize verilen bilgiye göre, cihazın fiyatının 265 TL olarak belirlendiğini belirtelim.

TP-LINK TL-WPA4220KIT Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-LINK TL-WPA4220KIT
Ürün Türü PowerLine
CHIP Online Notu 92
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Teknik Detaylar
Arayüz 10/100Mbps Ethernet Port ( 2 adet)
Standart HomePlug AV, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.11b/g/n
Veri Hızı 500 Mbps (Powerline), 300 Mbps (Wireless)
Kapsama Alanı 300 metre
Güvenlik 128-bit AES şifreleme
Boyutlar 94 x 54 x 40 mm

Alternatifleri

TP-LINK'in Powerline ürünleri arasında farklı modeller bulunuyor. Bunları da yakından inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

iyi calişsmalar bu cıhaz ben soyle kullanablırmıyım acaba benım 20m ilerde wıfı alanı var ben bu wıfı alanı bu cıhaz gorup benım pc mi iletebiliyor ? pc le cıhaz arasında ethernet kablosu takılı olcak

Merhaba "TP-LINK AV500 Hybrid WiFi Başlangıç Kiti" diye bir ürünününz olduğunu keşfettim ancak bu ürünle ilgili internette çok az bilgi var. Bu ürün şuanda Türkiye'de satışta mı acaba. Ya da ürünle ilgili bir inceleme videosu çekilmesi münkün mü?

evde ayni pirizde çalıştı ancak başka sıgortaya bağlı pirize taktımda calışmadı urun aynı sigorta hattınamı bağlı olmalı ev tek faz aynı ev

Sen de yorum yaz

Turhost