XPG Summoner incelemesi XPG Summoner İnceleme

XPG Summoner'ı inceledik! Beklentisi yüksek oyuncular için hazırlanan oyuncu klavyesi...

CHIP ONLINE Notu
85
  • Ek USB portu
  • Sağlam, şık ve hafif tasarım
  • Kol desteği
  • Cherry MX anahtarlar
  • Yazılım destekli makro tuşları sevenler mutlu olmayacak
  • RGB desteği sadece önceden tanımlı profillere

XPG'nin bellek ve depolama birimlerinde çıtayı yükselten ürünlerine aşinayız lakin firma son dönemlerde çevre donanımları konusunda da ciddi bir atılım içinde. Daha önce incelediğimiz H20 ve Emix H30 kulaklıkları da hayli beğenimizi kazanmıştı. Bu defa karşımızda üst seviye bir oyuncu klavyesi duruyor.

XPG Summoner tasarım anlamında hemen dikkati çekebilecek kadar agresif bir ürün. Fırçalanmış alüminyum kasası, RGB desteği, medya kontrol tekerleği ve dolgun kol desteği ile hayli şık duruyor ve heybetine kıyasla oldukça hafif. 950 gram ağırlığındaki ürün yere sağlam oturuyor ve manyetik olarak klavye ile birleşen (çat diye oturuyor) kol desteği de ilk başta biraz sert gelse de son derece ergonomik.

XPG Summoner Klavyede F Tuşları

F tuşları aynı zamanda makro tuşları olarak da atanmış. Ben kendi adıma sırf makrolara atanmış tuşların klavyenin sol tarafında bahçe çiti gibi durmasından hoşlanmıyorum, bu anlamda bu kullanım şekli daha cazip geliyor doğrusu.

Summoner'da Cherry MX'in Red, Silver ve Blue anahtarları arasından kendinize uygun olanı seçebiliyorsunuz, test ürünümüzde Blue anahtarlar mevcuttu. Klasik çatırtılı mekanik klavye sesini rahat bir kullanımla birleştiren ve genel olarak dengeli bir performans sunan bu tuşlar 50 gram aktivasyon ağırlığına ve 2.2mm aktivasyon noktasına sahip. Seçebileceğiniz tek dokunsal anahtar da Blue zaten.

XPG Summoner USB

Summoner üzerinde bir adet de USB 2.0 portu taşıyor. Bunun negatif yanı bilgisayarınızda iki adet USB slotunu işgal etmesi olsa da masanın altına uzanmadan şarj vs. gibi işleri aradan çıkartmak için hayli keyifli bir özellik, keşke USB 3.0 olsaydı diyebilirsiniz ama onun klavyelerde yayılması zaman alacak, malum.

Özetle

XPG Summoner beklentimizi hemen her alanda aşan bir performans gösterdi ve bu ayın en kuvvetli ürünlerinden birisi oldu.

XPG Summoner Klavyenin Fiyatı Ne Kadar?

Fiyatı da sunduğu özelliklere göre makul, 800 TL. Bu anlamda iyi bir oyuncu klavyesi arayanlar tercih edebilir.

XPG Summoner Teknik Özellikleri
Ürün Modeli XPG Summoner
Ürün Türü Klavye ve Mouse
CHIP Online Notu 85
Üretici XPG

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz