ZyXEL NBG4615 incelemesi Gigabit hızına yükseltin

CHIP ONLINE Notu
85
  • Editörün seçimi
Özetle

USB sabit disklerinizi doğrudan bağlayarak ağ üzerinden paylaşmanızı mümkün kılan NBG4615, kolay kullanımıyla da beğenimiz kazandı.

Evdeki bütün cihazları gigabit hızda birbirine bağlamanızı sağlıyor.

Akıllı TV'ler, ağ destekli depolama üniteleri, medya oynatıcılar ve HTPC derken evlerimizdeki ağa bağlana cihaz sayısında büyük bir artış oldu. Öte yandan bu cihazların çoğu Gigabit Ethernet arabirimleriyle yüksek hızda veri aktarımını desteklerken servis sağlayıcınız tarafından verilen ucuz modemler sizi 100 Mbit ile dosya aktarımı konusunda fena halde kısıtlıyor. Sadece kablolu değil, ağa kablosuz bağlanan cihazlar da modeminiz yüzünden birbirleri arasında dosya aktarımı yaparken 54 Mbit'te takılarak pratikte en fazla 3 MB gibi aktarım hızlarına erişebiliyorlar. Oyun konsollarımız da bu kısıtlamadan nasibini alıyor. XBOX 360, 802.11n desteğiyle ağa bağlanabilirken modeminizin eksi 802.11g desteği sunması, Media Center üzerinden içerik oynatımını sekteye uğratıyor. PlayStation 3 için de durum pek farklı değil. Gigabit Ethernet arabirimi bulunan cihazı 100 Mbit hızındaki ağa bağladığınızda PC'nizden içerik aktarımı yaparken yine saniyede en fazla 8 MB civarında hızlara erişebiliyorsunuz.

ZyXEL'in NBG4615 yönlendiricisi ise var olan modeminizi değiştirmeden bütün ev ağınızı kabloluda 100 Mbit, kablosuzda ise 300 Mbit hızında birbirine bağlayabiliyor. Firmanın P-660HN-T1h modeli modemiyle birlikte kullandığımız NBG4615, daha önce saniyede 3.5 MB ile dosya aktarımı yaptığımız Iomega ix2-200 NAS cihazımıza artık saniyede 30 MB ile aktarma yapmamızı mümkün kıldı. Kablosuz ağ ile bağlandığımızda ise hızın yaklaşık 6 MB ile iki katına çıktığını gözlemledik. P-660HN-T1h'de bulunan kablosuz özelliğini devre dışı bırakıp doğrudan bütün internetimizi NBG4615 ile paylaşmaya başladık. Bu sayede ağ üzerindeki kontrol de daha kolay bir hal aldı. Bundaki en büyük etken ise NBG4615'in giriş seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanmış arabirimi. Örneğin eğer XBOX Live veya PSN gibi servislerin yanında PC üzerinden de çevrimiçi oyun oynuyorsanız kapalı port sorunlarıyla boğuşuyor olabilirsiniz. NBG4615'de yer alan oyun modu sayesinde NAT ayarlarınızı kolayca yumuşatarak port sorunlarını ortadan kaldırabiliyorsunuz. Son olarak yönlendiricinin ufak bir Firmware güncellemesi ile Türkçe dil desteği kazandığını da belirtelim.

ZyXEL NBG4615 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli ZyXEL NBG4615
Ürün Türü Router
CHIP Online Notu 85
Üretici ZyXEL
Teknik Detaylar
Kablosuz ağ 802.11b/g/n
Kablosuz ağ güvenliği WEP, WPA/2, WPS
Bağlantılar 4xLAN, 1xWAN, 2 x USB 2.0
Aktarım 300 Mbit kablosuz, 1 Gbit kablolu
Antenler 2 x 2 dBi sökülebilir
Diğer Güç ve Kablosuz ağ açma/kapama tuşu

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Gerçi Zyxel'i sever ve kullanırım, kaliteli cihazlarıyla, müşteri hizmetleriyle ve cihazının arkasında durmasıyla 10 numara markadır ama, Linksys Cisco modem routerler 450Mbps hızı 2,4 ve 5 Ghz bandında ve her iki bandı aynı anda (simultaneous) kullanan dual band özelliği ile 450+450 Mbps hız sunarken bu tür gecikmeli teknoloji cihazların esamisi bile okunmaz... Üstelik Gigabit ethernet girişleri de cabası!

peki usb hdd paylaşımı yaparken güzvenli paylaşım sunabiliyormu yoksa ğdaki herkes kafasına göre hdd'ı kullanııp yazıp silebiliyormu

Sen de yorum yaz

Turhost