FAST para transferi limiti artırıldı: İşte yeni limitler

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi işlem tutar limitleri 4 Nisan 2024 itibarıyla yükseltildi. İşte FAST ile para göndermek için yeni limitler

FAST para transferi limiti artırıldı: İşte yeni limitler

FAST Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi Türkiye'de 2021 yılında devreye alınmıştı. Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada FAST sistemi işlem tutarının artırıldığını duyurdu. Peki, FAST ile ödeme yapmak için yeni üst limit ne? İşte detaylar:

FAST'TE YENİ LİMİT

FAST sistemi işlem tutar limitleri; 4 Nisan 2024 itibarıyla para transferlerinde 100 bin liraya, FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek iş yeri ödemelerinde ise 250 bin liraya yükseltilecek.

YENİ FAST LİMİTİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil anlık ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye’de ödemeler alanında yarattığı yenilikçi yaklaşım ve katman servisleri ile günün her saati güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapılmasına olanak sağlamakta olup alışveriş işlemlerinde nakit ve kartlı ödeme yöntemlerine alternatif bir yöntem olarak hızla yaygınlaşmaktadır.

2023 yılı aralık ayında planlanıp FAST katılımcılarına duyurulduğu üzere; kullanıcıların FAST sistemine gösterdikleri ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, 4 Nisan 2024 tarihi itibarıyla FAST işlem tutar limitleri para transferlerinde 50.000 TL’den 100.000 TL’ye, FAST-TR karekod kullanılarak gerçekleştirilecek dinamik doğrulamalı işyeri ödemelerinde ise 100.000 TL’den 250.000 TL’ye yükseltilecektir.