Oynat Bilinen Evren Evrendeki yeriniz sizce ne kadar? Belki ufkunuzu daha yüksek tutmalısınız...

Bilinen Evren

Evrendeki yeriniz sizce ne kadar? Belki ufkunuzu daha yüksek tutmalısınız...

AMNR tarafından hazırlanmış bu tanıtımda, her uydu, gezegen ve galaksiler, şu güne kadar alınmış bilimsel verilerin ışığında mümkün olan en iyi ölçeklendirilmiş şekilde veriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

kendimi bi an çok ezik hissettim galaxynin bu kadar büyük olması,yani bilmiyorum galaxynin içinde galaxy olması allahım sen ne kadar büyüksün,biz neyiz ya..

Son derece etkileyici.

Evrene dışarıdan bakmak hoş olmuş:) Dışarısı neresiyse??

kendimi bi an mikroskopdan bakılan bir mikroorganizma gibi hissetim :D

Kim bilir göremediğimiz kaç galaksi vardır?
Videodan sonra kendimi sahildeki bir kum zerreciği gibi hissettim :)

Evren çok büyük=hayat çok kısa.

Allah'ım upgrade etmeden önce update beni. Merak sistemime zarar veriyor.

İkinci bölümde yani "eve geri dünüşte" dünya bir misket tanesi gibi geldi.
Garip!!!

bunları izleyipte hala kendinin maymun rastgele evrimleştiğini söyleyen adamın aklından şüphe ederim. isminin önündeki ekler ne olursa olsun

muhteşemmm!!!

Dünya küçük değil evren çok büyük.

Evrenin dışında ne var acaba ? Evren tekrar sıkışıp bin bang tekrar mı edecek ? ve biz bilmem kaç kere hayatımızı tekrar mı yaşıyacağız?
Her patlamada yaşam aynı şekilde mi gelişiyor? Biz öldüğümüzde acaba tekrar mı doğuyoruz? ( ölünce geçen zamanı anlamadığımızdan ölüm ile doğum aynı anda gerçekleşebilir..) of offffffffffff

"Evrenin dışında ne var acaba ? Evren tekrar sıkışıp bin bang tekrar mı edecek ? ve biz bilmem kaç kere hayatımızı tekrar mı yaşıyacağız?
Her patlamada yaşam aynı şekilde mi gelişiyor? Biz öldüğümüzde acaba tekrar mı doğuyoruz? ( ölünce geçen zamanı anlamadığımızdan ölüm ile doğum aynı anda gerçekleşebilir..) of offffffffffff"

Kardesim evrene göre insan çok küçük ama Allah'a göre evren çok küçük anlıyormusun. Evrenin dışında ne var diye soruyorsun bence onun cevabını aramak yerıne veya tekrar doğacagına inanmak yerine doğmayacagına inanarak ibadet etmek lazım bilmem anlatabildim mi? Şu gibi düşün 'Kıyameti düşünmek yerine o güne hazırlık yapmak gibi'

Kenan dedemden gayrı hiçbir evreni tanımam netekim. :)

cosmonun boyunu, ömrünü, başlangıcını, sonunu hesaplamaya çalışmak, birer birer sayarak en büyük sayıyı bulmaya çalışmaktan farksızdır.
sonsuzu yeterince büyük bir değer olarak algılamakta güçlük çeken bazı gözükara insanlar bunu mutlak bir değere dönüştürmeye çalışıyor.

çok da yanlış bulmuyorum, bazı insanlar kendi evinin musluğunu bile tamir edemezken böyle şeylere kafa yoruyor evet. bunlar bir yere varamasa bile, bu yolda başka birşeyler keşfeder insanlığa kazandırır veya gün gelir kendi çapını öğrenir.
herşeyi tanrıya mahsup edip umarsız kalmak,
bu fiziksel evrene sadece fiziksel tapınma için geldiğini sanmak
tembelliğine kılıf örmektir, bedevi kültürüdür.

Fiziksel tapınma ne demek acaba? Anlayamadım biraz açar mısınız

Kainatı anlamya teşvik eden islam dinidir. Kur'an okuyorsanız bunu bilmeniz lazım. Bu araştırmaları yapanları tebrik ediyorum.

24 Ara 2009 12:37
"Bedevi kültürüdür."
Bu düşünce ilede sizin ne kadar dar görüşlü olduğunuzu anlıyoruz. Ne demek bedevi kültürüdür. Siz ömrü hayatınızda kaç tane bilimsel kitab okudunuz ve Kur'an daki kainat ile ilgili ayetleri idrak edecek zekaya sahipmisiniz.
Bende diyorum ki! Okumadan araştırmadan insanların inançlarına laf atmak cahiliye kültürüdür...

Şu bedevi kültüründen bahseden kişi kaç tane bedevi kültürü sahibi insan tanımış çok merak ettim doğrusu. Eğer müslümanlardan bahsediyorsan öncelikle tanrı değil müslümanlar ALLAH der. Tüm görünen ve görünmüyen şeylerin bir yaratıcısının olduğunu Albert Einstein bile kabul ederken sen hangi akılla kabul etmiyorsun. Sonra müslümanlar sünnet ve kuran ışığında ilimlerini artırırlar ve müslümanların önderi Hz. Muhammed (S.A.V) ilim çok uzaklarda (o zaman için çin) olsa bile gidin alın demiştir. Bu hadise uyan birçok müslüman birçok insanları birçok yenilikle tanıştırmıştır. En açık örneği Mimar sinandır. Yapmış olduğu eserleri inceler araştırırsan müslümanlar hakkında yanlış düşündüğünü anlarsın. Sonra her müslümanım diyen müslüman değildir. Yine söylüyorum müslümanlık sünnet ve kuran bilgisiyle yaşanır ve ilim müslüman için çölde 5 gün susuz kalan bir kişiye su nasıl değerli geliyorsa öyle değerlidir. Sonra herşeyin yaratıcısı ALLAH dır ve Kuranı ALLAH göndermiştir, dolayısıyla herşeyi yaratanın kitabında bulunan ilim başka nerde bulunabilir.

Bilen bilmeyen tüm bilimsel çalışmaları,buluşları müslümanların yaptığını sanacak.Elindeki klavyeyi bile kimin bulduğuna kafa yoramıyorsan olacağı budur işte.1400 yıldır aynı şeylerle uğraşırsan ilerlemeden,bilimden nasıl söz edebileceksin?

Kardeşim yattığın yerden evreni anlayacağım, yaratılışı anlayacağım felan demek yok. Sadece Kuranı Kerim okuyarak bu devirde dünyayı da evreni de anlayamazsınız. Aklın var ise kullan, kullanmayacaksan da kullananlara yol aç. Öyle yattığım yerden cennete gideyim, dünyaya insanlığa hiçbir değer üretmeyeyim ama medeniyete devamlı engel çıkarayım, özgür iradeye saygı duymayayım ; gelişmiş ülkeler bu tartışmaları geçeli 400 yıl oldu. Her türlü inanca tabii ki saygı duyulmalı. İnançsız insan yoktur zaten.

Allah nasılda yaratmış uzay sonsuzdur bu kureye benzetmiş

birincisi kimse kimseden üstün değildir çok uzamış burdaki tartışma :)

yanlız çok merak ettiğim bir kısım var bu videoda şimdi cennet ve cehhennem uzayın neresinde :) bence bunlarda bizimkine benzer gezegenler gibi geliyor herhalde yaratıcı tutupda tekrardan bu tür cennet cehhennem için ekstra birşey yapmamıştır diyorum ben olsam öyle yapardım bu gezegenlerden veya belli bi kesmi cennet cehhennem işte bunları burada şekillendirirdim :) acaba nerede acaba ölmeden uzay yolculuğu sayesinde buralara gidebilirmiyiz :) ne kadar uzaktır :) acaba mümkünmüdür :) nasıl olsa bu tür şeyler kanıtlanmış değil nasıl olsa bir çok şey teoride bende yeni bir teori atıyorum ortaya cennet ve cehennem kitaplarda geçen bu yerler hangi gezegendeler acaba :)

Allah nasılda yaratmış uzay sonsuzdur bu kureye benzetmiş
13 Mar 2010 15:26
-------------
Zaten orada uzay değil evren gösterilmiştir.

Bi zamanlar dünya da düzdü yuvarlak dıyenı asıolardı bence olaya biraz geniş bakın azcık bilimsel düşünün sorgulayın

kendimi galksinin içinde su tanesi gibi zannettim

Kendinin Uzayda nekadar yer kapladığını bilmeyip büyüklenen insanlara ithaf olunur...İnsanın dışındaki uzay kadar kendi içerisindeki alemide sorgulamak gerekli....tek kelimeyle SÜPER...

Kendinin Uzayda nekadar yer kapladığını bilmeyip büyüklenen insanlara ithaf olunur...İnsanın dışındaki uzay kadar kendi içerisindeki alemide sorgulamak gerekli....tek kelimeyle SÜPER...

burda evren ile ilgili bi video paylaşılmış diğerleri gelmiş boş boş din muhabbeti yapıyor. din ile ilgili görüşünü kendine sakla. videoyu izle sus boş konuşcaksan.

video cok gzel olmsu bide türkcesi yazsaydı daha güzel olurdu. yinede güzel

bana bitane müslüman ülke gösterin bilim ve teknolojinin geliştiği üretildiği dünyaya tanıtıldığı.Bulamazsınız çünkü herşeyi allah yarattı o bilir diyip sallarsınız ne zaman bilimsel bi araştırma olsa kuranda vardı allah bilirdi falan filan madem vardı kuranda herşey neden bulamadınız deyesi geliyor insanın şu kullandığın teknoloji bile hristiyan aleminin eseri lafa geldimi hepsi kafir .yani incilde bitane bilimsel araştırmanın adı geçmemiş yada geçmiş bilmem ama bütün ilim onlarda martaval okumaya gelindimi sn müslümanların üstüne yok ya allah ya allah bekleyin belki duyar sizide ilim irfan feyz verir her neyimse bikerede yaradanı sokmayın işin içine bikerede hakkı teslim edin madem kafirler madem allah tanrı ne dersen de banane şu kuranı baştan sona ezberleyen vatandaşlar şu ilminizden biraz faydalansa diyorum şu müslüman aleminin bilim adamları diyorum nerde bunlar diyorum bitane çıkıversinde bi hastalığa çare bulsunlar diyorum bi ilaç falan diyorum içtiğiniz aspirini bile kafir dediğiniz adamlar derledi topladı ne sallıyonuz yok kuran şöyle dedi yok böyle dedi biride yazmış ilim nerdeyse gidin alın peygamber öyle dedi ya niye gidip alıyon kardeşim madem kuranda herşey var sen bul bunlarıda onlar gelsin alsınlar senden gidin alın doğru söylemiş verirlerse alırsınız.

bu ucsuz bucaksız büyüklük susup ibadet anlamına geliyor her halde

evrenin dışarısı ise farazi farazi bir düşünce bilinen bir gercek yok sanırım.

bütün bu düşünceler tahta bir oyncagın yartıcısının kendi gibi tahta oldugu nu zannetmesi gibi bişey onun için yorum sınırlar ı iyi belirlemeli buradaki video bizi aşmasına izn vermemeliyiz..allaha körü körüne bile inansak ne kaybederiz.zaten allah insanı ve kaintı yaratırken bu tip sorular ın sorulacagını bliyor du o zaman avrenin neresine giderseniz bütün yollar allaha çıkar.

Sorgulamadan yaşamak basit, aciz, akılsız, bağnaz, zevksiz, düşüncesiz, insanların en sevdiği şeydir.Dünyanın bugün yuvarlak olduğu kanıtlanmsaydı, birtakım kimseler çıkıp zaten bu bilgi falanca kitapta yazıyordu der, kanıtlanınca zaten o da yazıyordu der, o zaman be adam madem sen niye bunu daha önceden açıklamadın... :)))

sorun islam,da değil kendisini islam addedenlerin müslümanlığındaki problem. islam bilime gelişmeye karşı değil ki. vatandaşın biri yarım yamalak müslümanlığı ile yazmış hiç bilgisi olmayan da onu eleştiriyor. bu ülkeye bir matbaayı bile 300 küsür sene sokmadılar ve insanımızı batıdan 300 yıl geri bıraktılar. bu Allah,ın dinin suçu mu... KİŞİLERE OLAN HISIMLILIĞIMIZ DİKKAT EDELİM ALLAH,A DÜŞMANLIK OLMASIN...

Şimdi müslüman ülkeler geri kaldıysa, bu üslümanlığın suçu mu? dinin suçu mu?? Saçma sapan yorumlar yapmayın, biraz araştırın öyle yorum yapın. Müslümanlar İslamı hakkıyla yaşarlarken dünyada ilimdede eğitimde de en üst düzeyde idiler. Yazın google'a müslüman bilim adamları diye bir görün bakalım neler neler varmış, einstain dan 1000 yıl önce bulunun atomun parçalandığı teorisinden tut, pastörden 300-400 yıl önce yazılan mikrop teorisine kadar yığınla buluş var müslülan aleminin bulduğu. Ama bunları okutmuyorlar üniversitelerinde, bizde onlara ayak uydurucaz die okutmuoruz. Bu başarıların hepside İslamı en iyi şekilde yaşadığımız zaman olmuştu, ne zamanki İslamdan uzaklaştık bu durumdayız, şimdi kalkmış haşaa dolaylı yoldan İslama dil uzatıyorsunuz yazıktır yazıkk... Biz astronomiyle tıp ile atomlarla uğraşırken onların daha tuvalet kültürleri yoktu. Onların dini hep geri bırakmıştı onları, pozitif bilimleri yasaklamıştı ama dini geri plana attıkları zaman ilerlediler. Bizde ise ters orantı söz konusu çünkü mensubu olduğunuz din Hak dindir bozulmamıştır korunmuştur, bu dini en iyi yaşadığımız zaman tekrar ediyorum herşeyde en ileriydik vesselam...

Din geri bıraktı iddiasında olanlar, bu din; "İki günü birbirine denk olan zarardadır" diyen bir dindir, birazcık mantıklı olalım düşünelim öyle yazalım.

bugün bir tenklonoji varsa dünyada oda emevi devlatinden arta kalanlarladır araştırın bulacacsınız dogruyu bu dünyadaki herşe cavap ve herşeyin oluşumu islam ilmindedir.

Şu uçsuz bucaksız alemde katrede bir zelle bile değiliz. Gördüklerimiz sadece bize izin verilen ölçüde. Bu sınırlamada kalkmışız Allahın varlığını sorguluyoruz var mı yok mu ? Sümme haşa…. Dişimizde bulunan mikrobun tutupta insan geneli hakkında var veya yok demesi onun tanımlama çalışması ne kadar abesle iştigal ise bizimde sınırlı bilmemiz ile Allahın varlığı hakkında yorumda bulunmamız var veya yok dememiz o kadar komiktir.
Küçük bir eşyanın bile bir ustası olduğunu biliyoruz. Şu kainatın bir yaratıcısının olduğunu inkar eden ne çok talihsiz var. Allah kudreti sonsuz Rabbimiz, varlığını şu gösterilen görüntülerde, bir kez daha istap ediyor. Bize şu alemde ne kadar küçük olduğumuzu, kendisinin bizim idrakimiz ile anlayamadığımız ne kadar büyük olduğu adeta yüzümüze çarpıyor. Açık seçik yarattıklarının mükemmeliyeti, kendisinin ihtişamını, büyüklüğünü inanmayan gözere gösteriyor…
Yaratılanların en şereflisi olan insan olarak şu aleme bulunmamız Allah’ın bize en küçük iltifatlarından bir tanesi. Bize vermiş olduğu diğer nimetler(görme, duyma, işitme vb….)saymakla bitmez . Onu inkar yerine onun varlığını kabul ederek. Ona inanma, ,ibadet etme, gönderdiği kitaba (Kur’an-ı Kerime)sorgusuz inanma üzerimize farz ve bu arazı ile bildirdiği yükümlülükleri yapmamız bizim için bir ödevdir. Çünkü ilahi olarak gönderilen ve bu zamana kadar hiç değişikliğe uğramadan varlığını koruyan Kuranımız, içeriğindeki bilgiler ile Allahın varlığını bizlere anlatıyor, ispatlıyor. Gönderdiği diğer ilahi kitaplar ile varlığını dünyanın yaratılışından bu zamana kadar kendini bizlere tanıtıyor, tanıtmaya devam edecektir. Biz istediğimiz kadar üç maymunu oynamaya devam edelim. Allah vardır. Onu inkar etmek kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir.

inanılmaz gerçekten

Güneşi görünce hay canım benim dedim . Pek sıcak geldi bana o büyüklük içinde bizimkini görünce.

Sen de yorum yaz