Dosya Silmek

Sabit diskinizde yer kaplayan bir dosyayı silmek için pek çok nedeniniz olabilir.

Bilgisayarınız ile çalışırken ihtiyacınıza göre dosyalar yaratırsınız ve bir süre sonra bu dosyalara ihtiyacınız kalmayabilir. PC'nizi ilk aldığınızda sabit diskinizdeki alan pek çok dosyayı saklayabilmek için kesinlikle yeterlidir. Fakat zaman içinde dosyalarınız tahmininizin ötesinde bir hızla artarak sabit diskinizi doldurmaya başlayacaktır. Bu durumda eski dosyalarınızı silmekten başka bir çareniz kalmaz.

SİLMENİN TEMELLERİ

Silme işlemini gerçekleştirmek için başvurabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Örneğin klavye üzerindeki "DEL" tuşunu kullanabilir ya da sadece fareden yardım alabilirsiniz. Sonuç her zaman aynı olacaktır ve istemediğiniz dosyalar sabit diskten silinecektir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç küçük ayrıntıyı gözden kaçırmamanızda büyük yarar var. Bu ayrıntılardan az sonra bahsedeceğiz. İsteğinize göre tek bir dosyayı, bütün bir klasörü, halta birçok klasörü aynı anda silme şansına sahipsiniz. Bildiğiniz gibi klasörler, alt klasörler ve dosyaları içerebilirler. Unutmamanız gereken nokta; bir klasörü silmeye karar verdiğinizde, klasör ile birlikte içerdiği tüm bilgilerin de silineceğidir. Bu yüzden klasörleri silerken çok dikkatli olmalısınız ve Windows'un uyarılarına kulak vermelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

üfff beee mükemmel

Dosyayı Silerken dikkatli olun.Normalde nesnenin üzerine sağ tıklayıp "sil" ya da nesnenin üzerindeyken "delete" tuşuna basarak sildiğinizde nesne doğrudan geri dönüşüm kutusunu gidecektir.Fakat nesneyi shift+delete yaptığınızda nesneniniz geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden silinecektir.Teorik olarak kalıcı olarak silinen bilgileri geri getirme şansı vardır.Fakat dikkatli ve mantıklı davranırsanız ek zaman ve bayağı bir çaba isteyen bu çalışmayı yapmadan dosyalarınızı korumuş olursunuz.SAYGILARIMLA

aslında artık sildiğiniz bir çok dosyayı yine bulabiliyorsunuz. Çöp kutusundan sildiklerinizden bahsediyorum . hani şu gitti valla yapacak bişi yok dediğiniz dosyaları

OLDUKÇA MÜKEMMELSİNİZ :))))))))))

çok açık bilgiler teşekkürler

bu bılgılerı ılkokulda verıyolar cok temelden baslamış bu kurs konu atlasak sınavlara katılamıycazmı..?

Hakikaten derli toplu bilgiler çok güzel teşekkür ediyorum.

güzel hazırlanmış yanlız pratik daha cok olmalı emeği gecenlere teşekkürler

dosya mönüsü hakkında genel bilgi verirmisiniz .dosya görünüm ve düzen

güzel ama örneklerle verilirse daha akılda kalır.

Şurda dosya silmek adına yazılmış olan 8 başlığı da okudum sırf soruma cevap alabilmek için yoq kardeşim dosyalar silinince bilgisayarın rahatlayacağını biz de biliyoruz o kadar da eşek değiliz. Hangi dosyaları sileceğimizi yazsanız (yanlışlıkla bilgisayarın ana dosyasını silmemek için) bari benden sonra aynı problem yaşıyan arkadaşa yardımcı olursunuz.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Şurda dosya silmek adına yazılmış olan 8 başlığı da okudum sırf soruma cevap alabilmek için yoq kardeşim dosyalar silinince bilgisayarın rahatlayacağını biz de biliyoruz o kadar da eşek değiliz. Hangi dosyaları sileceğimizi yazsanız (yanlışlıkla bilgisayarın ana dosyasını silmemek için) bari benden sonra aynı problem yaşıyan arkadaşa yardımcı olursunuz.

ya arkadaş ama da saçma soru hangi dosya silecaz kulanmadın dosyalı tabii ama şansını zorlarsan win32 sil:)) töbe töbe oku oku diye yazmışlar!

ben hiç beğenmedim

çooooooook güzel

hiç güzel değil

Bu sadece geri donusume yolluyyo bilgisayardan tamamen nasıl kaldırırırız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir