Ekran Koruyucu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hem monitörünüzü koruyorlar, hem de masaüstünüzü renklendiriyorlar.

Bir zamanlar monitörümüzü korumak için kullandığımız renksiz ve basit ekran koruyucuları, günümüzde gerçek birer sanat eseri haline geldiler. Bu küçük programlar, artık koruma özelliğinden çok görsel özellikleri ile ön plana çıkıyorlar.

İş yerinizdesiniz... Öğle yemeği zamanı geldiğinde üzerinde çalıştığınız programı kapatmamak için bilgisayarınızı ve monitörünüzü açık bırakıp çıkıyorsunuz. Siz arkadaşlarınızla yemeğinizi yerken, ekranda sabit duran görüntünün monitörünüze zarar verdiğinden haberiniz bile yok...

Bu durum kısa vadede ciddi bir sorun yaratmayabilir; ama uzun süre bu şekilde devam ederseniz monitörünüzde kalıcı hasarlar oluşabilir. Ekran koruyucu adı verilen basit programlar da ilk olarak bu gibi unutkanlıklar yüzünden ortaya çıktı. Ekran koruyucular, uzun süre sabit kalan görüntünün monitörü bozmasını engellemek için hareketli görüntüleri ekrana yansıtmakla görevlidirler. Bilgisayarı yeninden kullanmaya başladığınızda ise ekran koruyucu devre dışı kalır ve çalışmanıza geri dönebilirsiniz.

Aslında yeni nesil monitörlerde bu tip bir sorunla pek sık karşılaşmıyoruz. Ancak ekran koruyucular, bugün bile büyük bir ilgi görüyorlar. Eskiden sadece bir önlem olarak düşünülen bu küçük programlar işin estetik yanını keşfeden programcılar sayesinde kısa sürede bir sanat akımına dönüştü. Artık ekran koruyucular monitörü korumaktan çok estetik değerler için tercih ediliyorlar. Yine de ekran koruyucuların koruma özelliğini görmezden gelmeyin. Ne kadar kaliteli bir monitöre sahip olursanız olun, onu korumak için mutlaka iyi bir ekran koruyucuya sahip olmalısınız.

Yeni Ekran Koruyucular

YENİ EKRAN KORUYUCULAR

Madem monitörü korumak için hareketli görüntüler gerekiyor, öyleyse neden göze hoş gelen şekillerden oluşmasınlar? Windows ile birlikte gelen ekran koruyuculara baktığınızda, hepsinin ustaca hazırlanmış olduklarını göreceksiniz. Bu ekran koruyuculardan birisini seçip kullanma şansına sahipsiniz. Ancak seçenekleriniz sadece Windows'un ekran koruyucuları ile sınırlı değil. İnternette ve dergi CD'lerinde küçük bir arama yaparak birçok farklı alternatif bulmanız da mümkün.

Ekran koruyucuların bazıları resimleri sırayla göstermek için, bazıları ise monitörünüzü bir akvaryuma veya bir şömineye çevirmek için tasarlanmışlardır. Böylece bilgisayarınız aracılığıyla sanal bir akvaryuma sahip olabilir ve canınız sıkıldığında sanal balıklarınızla ilgilenebilirsiniz.

Ekran Koruyucu ve Reklamlar

EKRAN KORUYUCU VE REKLAMLAR

Şirketler, kendi ürünlerini tanıtmak için her türlü yolu deniyorlar. Aynı durum filmler, albümler ve spor müsabakaları için de geçerli. Peki ama ekran koruyucuları bu amaç uğrunda kullanmak mümkün mü? Tabii ki evet.... Bazı ünlü filmleri konu alan ekran koruyucuları, en az filmlerin fragmanları kadar etkileyici olabiliyorlar. Ünlü Matrix filmindeki ekranlarda akan yeşil rakamların kendi bilgisayarınızda aktıklarını düşünün. Çok güzel bir görüntü olmaz mıydı? Matrix'in ekran koruyucularını, internet üzerindeki popüler ekran koruyucu sitelerinde bulabilirsiniz.

Ekran koruyucuların sadece görüntüden oluştuklarını düşünmemelisiniz. Bir ekran koruyucu, sunduğu görsel şöleni muhteşem ses efektleriyle destekleyebilir. Örneğin sevdiğiniz bir sanatçıyı konu alan bir ekran koruyucunun güzel bir melodi ile desteklenmesi, alacağınız zevki de üst boyutlara taşıyacaktır.

Yararlı Ekran Koruyucular

YARARLI EKRAN KORUYUCULAR

Ekran koruyucular, ilk kez ortaya çıktıkları günden bugüne gelinceye kadar çok geliştiler. Ancak Berkeley Üniversitesi'nin ortaya attığı bir proje, bu küçük programlar için gerçek bir dönüm noktası oldu. "SETI@home" adıyla anılan proje, temel olarak uzaydan gelen sinyalleri algılayıp bunları ayırt edebilmeyi amaçlıyor. Böylece uzaydaki diğer canlıların varlığına dair somut kanıtlar elde edilmeye çalışılıyor.

Bu araştırma bünyesinde gökyüzündeki tüm sinyaller taranıyor ve toplanan verilerin hepsi ayrı ayrı değerlendiriyor. Böylesine kapsamlı bir proje için çok büyük bir bilgisayar gerektiğini düşünmekte haklısınız. Ancak düşünceniz pek de doğru değil... Berkeley, bu işlem için yüz binlerce ev bilgisayarından ve bu bilgisayarlarda kurulu olan ekran koruyuculardan yardım alıyor. "www.setiathome.ssl.berkeley.edu" sitesinden indireceğiniz özel bir ekran koruyucu, siz bilgisayarınızda işlem yapmadığınızda devreye giriyor ve "SETI@home"a bağlanarak oradaki ağa katlıyor. Bu sayede bilgisayarınız, diğer yüz binlerce ev bilgisayarı gibi kaynaklarını uzay araştırmalarına ayırmış oluyor.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, yukarıdaki adresi ziyaret edebilirler ve Berkeley Üniversitesi'nin bu büyük araştırmasına yardımcı olabilirler.

Ekran Koruyucu Ayarları

EKRAN KORUYUCU AYARLARI

Windows İle birlikte gelen çok sayıda ekran koruyucu bulunmaktadır. Bu ekran koruyucuların ayarlarına erişmek İçin, öncelikle masa üstünde boş bir alana farenin sağ tuşu İle tıklamalı ve açılan menüden "Özellikler" satırını seçmelisiniz. Karşınıza "Görüntü Özellikleri" İsimli yeni bir pencere gelecektir. Üst bölümdeki sekmeler arasından "Ekran Koruyucu" sekmesine tıklayın. Ekranda bir monitör görüntüsü ve seçili olan ekran koruyucusunun ön izlemesi belirecektir.

Alt kısımda yer alan "Ekran Koruyucu" bölümünde İse seçebileceğiniz diğer ekran koruyucuların listesi bulunmaktadır. Mevcut ekran koruyucu İsminin yanındaki küçük oka tıklayarak menüyü açabilir ve farklı ekran koruyucuları denemeye başlayabilirsiniz. "Bekleme Süresi" kutusu İse, ekran koruyucunun devreye gireceği zamanı belirlemenize yardımcı olur. örneğin kutuya "10 dakika" değerini girdiğinizi varsayın. 10 dakika boyunca fare ve klavyeye dokunmazsanız, ekran koruyucunuz otomatik olarak devreye girecektir ve fare veya klavye ile bir işlem yapana kadar çalışmaya devam edecektir.

Ekran koruyucunun diğer bir faydası da, siz başında yokken bilgisayarınıza kimsenin dokunmamasını sağlamaktır. Bunun İçin "Devamında Parola Koruması" satırının yanındaki küçük onay kutusunu işaretlemelisiniz. Artık ekran koruyucu aktive olduğunda, yeniden çalışmaya dönmek için parola soracaktır. Küçük bir uyarı... Bekleme süresini düşük tutarsanız, çalıştığınız zamanlarda bile ekran koruyucusu devreye girebilir ve eğer parola koruması seçiliyse, her seferinde parola yazmak son derece sıkıcı bir hale gelebilir.

İpucu: Windows'ta ve İnternette

İPUCU: WINDOWS'TA VE İNTERNETTE

Windows İşletim sistemleri, kullanıcılarına birbirinden güzel ekran koruyucular sunmaktadırlar, ".ser" uzantılı ekran koruyucu dosyalarını, sabit diskinizdeki "Windows" klasöründe ya da bu klasör İçerisindeki "System" klasöründe bulabilirsiniz. Eğer mevcut ekran koruyucu seçenekleri sizin İçin yeterli değilse, daha fazlasını
"www.download.com/2001-2257-0.html?tag=dir" veya "www.zdnet.com" adreslerinde bulabilirsiniz. Bu sitelerde, kategorilere ayrılmış yüzlerce ekran koruyucu bulunmaktadır.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Gerçekten çok etkileyeci... Keşke bizim üniversitelerimiz ve ya bilime kendini adamış kuruluşlar da kendileri için çok fazla güç gerektirebileceğini düşündüğü projeleri bu şekilde halkla paylaşsa...

siteye giremedim

Çok farklı ekran koruyucular var ya. İzlemek bile hoş oluyor bazılarını.

Yavv bende bu ekran koruyucuları görsellikden başka sadece birilerin sen yokken başkalarının anlık olarak ekranında ne olup bittiğini görmesin diye var sanıyordum. Hatta bizim muhasebe hocası bir keresinde tahtaya bir resim çizmişti buekran koruyucularla ilgili olarak tahtada şunlarda vardı bir monitör ve yanında çöp asker monitörü koruyor hesabı. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

oooooooooooo ben biliyordum

arkadaşlar .. ekran koruyocular özellikle CRT monitorlerin içinde bulunan 3 ayrı renk tabancalarının sürekli çalışması ve ekrandaki pixel kaybolması (ölümü) riskini en asgari düzeye indiriyor. bende eskiden ssadece şekil olun die zannederdim fakat durum öle değilmiş.. ;)

Google'dan screensaver diye aratın.Baya ekran koruyucu var.Benim tavsiyem windows xp'nin kendi "windows xp" logolu olan ekran koruyucusunu kullanmanız yönündedir.Çünkü bu ekran koruyucu hem belirli sürelerde hareketlidir.Hem de sistemi kasmayıp her türlü sistemde rahatlıkla çalışmaktadır.Unutmayın ekran koruyucu monitörü koruduğu gibi aynı zamanda işlemciyi de dinlendirmeli.Siz caf caflı ekran koruyucular kullanırsanız bilgisayarınızda çalışmadığınız halde boşuna sistem kaynaklarını tüketirsiniz.SAYGILARIMLA

su ekran koruyucuların ne kadar ilgi çekıcı olduğunu bır de kedıme sorsanız dlı olsada soyleseeeeeeeeee

arkadaşlar ekran koruyucular güzel hoş ama bilgisayarın ram inide kemiriyolar en iyisi hiç ayarlamamak ama ayarlıyacam diyorsan win xp siyah ekran üzerinde hareket edeni kullanmak ta fayda var.

ekran koruyucular bilgisayarları kullanmadığınız zamanlarda ekrana geliyor yani bilgisayarı kastığını söyleyen arkadaşlar ekstradan nası kullanıyor. ayrıca madem öyle bırakın ekran koruyucuyu belli bir zaman sonra monitör kapansın diye ayarlayın gitsin.

Yeni çıkan monitörler için gerek yok bence arkadaşlar bu tür uygulamalara...

normalde bilgisayarın kendi ekran koruyucuları haricinde başka kullanmam ama bu siteye bi bakalım belkide iyi olacaktır

Arkadaşlar ekran koruyucular hiç bir şekilde sistemi kasmaz. Hele 1- 2 mb lık ekran koruyucular. Zaten sizler kullanmadığınızda kullanıyor pc yi. Üstelik ortalama 512 mb ram lerin kullanıldığı bir ortamda harddiske bile pek görav düşmez...fazla tasalanmayın. güle güle kullanın...

Bence ekran koruyucuların monitörü koruması gibi bir durumu söz konusu değil ekran koruyucu örnek verecek olursak bir iş yerinde masanızdan kalkıp gittiğinizde masanızın etrafında veya çevresinde dolaşan yabancı kişilere ekranda ki çalışmanızın göstermesini engeller :p

evet ekran koruyucusu bilgisayarın başında uzun süre olmadığımız zaman işleve geçiyor.bnce güzel bişiy :)

ben hiç bişe anlamam bilgisayardan benim bilgisayarım olması için babalarımıza napmalıyız bilgisayar çok seviyorum çözümünü bulun lütven bulursanız emeyine salık

bilgisayar olması için babalarımıza napmalıyız

bilgisayarım da ekran koruyucusu kaybolmuş ve ekran korucusu geldimi pc mavi bi ekran açılıyo sonra windos yüklüyo yeniden açılıyo.. ne yapmam lazım. yada formatlayayım mı başka yöntemi varmı..

ben hiç bişe anlamam bilgisayardan benim bilgisayarım olması için babalarımıza napmalıyız bilgisayar çok seviyorum çözümünü bulun lütven bulursanız emeyine salık

BU NE LAN

Bencede güzel birşey:D

ii,ii beeendim

güzelmiş aslında

ya arkadaşlar benim ekran koruyucuda bir kelime 2 saat geçmiyor
anlıyacağınız kayan yazı çok yavaş gidiyor ve pc donuyor lütfen yardım arkadaşlarrr :(:(:@

nasıl yaptınız

EKRAN KARTIN KÜÇÜK BE DOSTUM NAPACAN BU EKRAN ZIMBIRTISINI BOŞVER

teşekkürler çok sağlıklı bir metin tebrik ederim emeğinize sağlık:)

PEKİ WİNDOWS 7 DE NASIL PAROLA KORUMASI YAPACAM
( Bİ mesaj at)

@10 May 2012 15 eziiiiiik bilmiyoooorrr

Merhaba Monitörümde uzun süreli firefox açıklakdığı için üst kısımda firefox adres çubuğu gölge biiminde kaldı.. acaba bunları nasıl aşabilirim.. bilginiz varsa lütfen yardım edin. :)

bizm de ekran koruyucumuz var

çok teşekkür ederiz

ehhhhhh sayılır

moniterimiz bozulursa ya...

saol kardeş

benimde var ne olmuş

MERHABA BENDE NOTE 3 CEP TELEFONU VAR İKİDE BİR EKRAN KORUMAYA GEÇİYOR ÇIKIYORUM HEMEN DEVREYE GİRİYOR İPTAL OLMUYORR KENDİ KENDİNE GİRİRYOR KAPATIYOR YENDEN DEVAM EDİYOR BU VKONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ CEVABINIZI BEKLİYORUM

Ekran koruyucunun amacı monitörü değil, ekranda açık bıraktığınız bir dosyanın başka birisi tarafından uzaktan görünmesin diyedir. Sabit görüntü monitöre nasıl zarar verebilir, hadi zarar veriyor diyelim neden ekran koruyucu yerine monitörü beklemeye almasın? Hem enerji tasarrufu da sağlar.

Yıl 2017 CRT monitörler hurdacılarda bile bulmak zor iken şimdiki LCD monitörler için "ekran koruyucular monitörünüzü koruyor" demeniz çok mantıklı olmuş.

teşşekurlerrrrrrrrrr

Sen de yorum yaz