Fare ve Diğer Kontrol Cihazları

Kendinize uygun bir fare seçebilmek için önünüzde çok sayıda alternatif var.

Bilgisayarların ilk ortaya çıktığı zamandan bugüne, fareler de bir hayli yol kat etti. Bunun sonucu olarak, değişik teknolojilere dayanan farklı özelliklere sahip yeni fareler ortaya çıktı. Artık kendinize uygun bir fare seçebilmek için önünüzde çok sayıda alternatif var.

Farenin bir PC İçin önemi tartışılmaz. Fare olmadan, modern PC'lerin sunduğu çoğu olanaktan mahrum kalırsınız. Bu bölümde size değişik fare tiplerini ve aynı işi gören farklı alternatifleri tanıtacağız.

YAKINDAN BAKMAK

Fareyi işaretçinin (ekrandaki küçük ok) konumunu belirlemede kullanılan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Farenin yerini değiştirerek ekranda görülen görüntülerin farklı yönlere gitmesini sağlamamız mümkün. Eğer bu güne kadar klasik farelerin yapısını inceleme fırsatı bulamadıysanız, bunu şimdi yapabilirsiniz. Klasik farenin alt kısmında döner bir top yer alır. Farenin yeri değiştikçe, bu top hareketleri gövde içerisindeki ufak döner silindirlere aktarır ve bu silindirler bilgisayara gönderdikleri sinyallerle konum bilgilerini güncellerler. Bilgisayar da yapılan hareketlere uygun olan işlevi ekranı aracılığıyla kullanıcıya yansıtır.

Farelerde Evrim

FARELERDE EVRİM

Görüldüğü gibi fare, bilgisayarınızın ayrılmaz bir parçası ve fare olmadan çalışmanız mümkün değil. Bu yüzden onunla arkadaş olmanız şart.

Klasik farelerin dışında çok farklı fare tiplerinden bahsedebiliriz. Bu farklılıklar sadece tasarımı değil, çalışma teknolojisini ve ergonomiyi de kapsıyor.

TRACKBALL

Trackball, klasik fareden daha farklı bir teknolojik yapıya sahiptir. Cihaz üzerindeki top, doğrudan parmakla ya da avuç içiyle yönlendirilecek şekilde yerleştirilmiştir. Bazıları trackball ile daha rahat çalıştığını söylerler, çünkü faredeki gibi düzgün çalışabilmek için pad limitleri içinde kalma zorunluluğu yoktur. Trackball üzerindeki sabit top, istenilen yönde ve istenilen ölçüde döndürülebilir. Yine de PC kullanıcılarının büyük çoğunluğu trackball yerine klasik fareleri tercih ediyor.

Touch Pad

TOUCH PAD

Taşınılabilir bilgisayarlarda ve bazı modern klavyelerde bulunur. Touch pad üzerinde parmağınızı gezdirdiğiniz zaman, ekrandaki küçük ok parmağınızın harekeline göre yer değiştirir. İlk başta kullanımı zor gibi olsa da, alışılması kolay bir sistemdir. Bazı taşınabilir bilgisayarlar touch pad dışında bir işaretleme düzenleyicisine sahiptir; bunlara da Irack point adı verilir.

Track point'te parmakla oynatılabilen bir kumanda düğmesi vardır. Ekrandaki okun hareketi bu düğmenin yardımıyla sağlanır.

Kablosuz ve Optik Fareler

KABLOSUZ FARELER

Bazı fareler PC bağlantısı için kablolara ihtiyaç duymazlar. PC ile iletişim ise küçük bir alıcı yardımıyla gerçekleşir. Bu sayede kullanıcılara daha fazla hareket özgürlüğü sunulmuş olur. Bağlantı şekilleri genellikle radyo dalgalarıyla veya kızılötesi ışınlar yardımıyla gerçekleşiyor. Sorunsuz bir kullanım için radyo dalgaları ile çalışan kablosuz fareleri tercih etmenizde fayda var.

OPTİK FARELER

Optik fareler normal fare gibi işlev görürler, ancak altlarında fare topu yerine küçük bir ışık ve kamera sistemi bulunur. Bu optik düzenek en küçük hareketleri bile algılayıp bilgisayara gönderebilir. Klasik farelerde bulunan toz birikimiyle ilgili problemler, optik farelerde görülmez...

Bilgi: Fare İçin Bağlantı Seçenekleri

BİLGİ: FARE İÇİN BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

Fare bilgisayara üç ayrı biçimde bağlanabilir. Bunlar fare tipini tanımlar. Seri fare, 9 ayağı olan sıralı bir fiş yardımıyla bilgisayara bağlanır. PS/2 fare, yuvarlak PS/2 girişine bağlanır. Giderek yaygınlaşan USB fareler ise bilgisayar bağlantısı için USB yuvalarını kullanırlar.

Bilgi: Sadece Özel Durumlar İçin

BİLGİ: SADECE ÖZEL DURUMLAR İÇİN

Optik kalemler ve dokunmatik ekranlar sadece özel durumlarda kullanılıyor olsalar da, bunlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Optik kalem, standart pad yerine özel bir grafik pad üzerinde kullanılır. Optik kalemler, kağıt üzerine çizim yapar gibi PC ekranında çizim yapmanıza olanak tanır. Dokunmatik ekranlardaysa veri girişi ve işaretlemesi için dokunduğunuz yeri algılayabilen özel monitörlerisin içine girer. Bunlara bazı ATM'lerde veya bilgi istasyonlarında rastlayabilirsiniz.

Terimler

... Terimler …

SCROLLING: Farenizin üzerinde bir kaydırma tekerleğinin bulunması, web sayfalarını ve dokümanlarınızı gezerken size büyük kolaylık sağlar. Modem farelerin çoğunda bulunan bu tekerlek, ekrandaki okları kullanmadan kaydırma yapmamıza (scrolling) olanak tanır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

harika bi ürün bu yahuu

TOUCH PAD

Taşınılabilir bilgisayarlarda ve bazı modern klavyelerde bulunur. Touch pad üzerinde parmağınızı gezdirdiğiniz zaman, ekrandaki küçük ok parmağınızın "harekeline" göre yer değiştirir.

burada galiba yazan arkadasımız harekeline yazmış t yerine l ye basmış

kullanışlı bir şey ama ben nefret ediyorum. onun yerine fare kullanırım..

(scrolling) ile ilk tanışmamız da bu da nasıl düğmedir ; diye üzerine basmamı ve fareyi hareket ettirince de sayfanın hızla değişmesini hatırladım...

nedense ben bi türlü benim laptopunkine alışamadım yavaş hareket edio sinirleniyorum en iisi mause :D

BU KADAR GÜZEL VE DETAYLI BİLGİ İÇİN ÇOKKKKKKKKKK TEŞEKKÜRLER ELİNİZE SAĞLIK...!

şu fare ve klavyeyi kaldırsak da her şeyi dokunmatik ekranda elimizle yapsak nasıl olur? klavyede yazacam diye parmaklarıma kara sular indi

o işin zevki olmaz. Dediğin gibi bilgisayarlar üretildi ancak, neye yarar, ikide bi ekranı parmaklamak :))

çalışmanız için teşekkürler .. bana çok faydassı olacağına inanıyorum

Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak hem bireysel hem de toplumsal açıdan ileriye dönük faaliyetlerde azımsanamayacak kadar faydalıdır.Herşeyden önce PC ve Taşınabilir Aygıtları tam anlamıyla nasıl kullanacağımızı bilmemiz gerekir.
Beginner seviyesinde olan ve gerçekten öğrenmek isteyen kişilere bu hizmeti sağlayan Chip Ailesine teşekkür ederim

arkadaşlar bunlara ek bilgi olarak söyliyim elinizi içine sokup kullanabileceğiniz klavye modülleri çıktı. ( özellikle kısmi felç geçiren hastalar için tasarlandı. Foton demetleri ile fotosel mantıkta çalışacak klavyeler tasarım aşamasında ve son olarak bluetooth klavye moue ler ile artık radyo dalgası eziyetinden kurtuluuuuuunnn)

Offroad programını yüklerseniz farenizle ilgili "ne kadar yol aldı,ortalama hızı nedir" gibi istatistiki bilgilere ulaşabilirsiniz.

kablosuz klavye ve maus daha güzel usb bi tanıtıyor bidaha diğerleri ise uçlarını tutturmak zor oluyor :)

Ellerinize Saglık güzel açıklanmış Kablosuz maus ve klavye daha iyi sadece tanıtmamız yeter

CHİP SİTESİNE ÇOKKKKKK TEŞEKÜRLERRRR

güzel bişeymiş teşekkürler

ancak; bu tip fareler, klasik farelere göre oldukça pahalıdırlar.

Touch pad üzerinde parmağınızı gezdirdiğiniz zaman, ekrandaki küçük ok parmağınızın (harekeline) göre yer değiştirir.

(Modem),modern farelerin çoğunda bulunan bu tekerlek, ekrandaki okları kullanmadan kaydırma yapmamıza (scrolling) olanak tanır. Ben temel bilgileri azda olsa biliyorum fakat bilmeyen arkadaşlarımız olabilir. lütfen daha dikkatli bir anlatım kullanalım. yanlış bilgilendirme olmasın. chip e teşekkür ederim.

ben kablosuz kalvYe , kablosuz mouse kullanıorm

teşekkürler bilgiler için

kablosuzlar da o kdar iyi değil sanırım

herşey için saolun

Arkadaşlar kablosuz klavye mouse bir numara alın derim çok rahat edrsiniz...

Evt aslında Trackball fare tipleri pad sınırınnı gerektirmediği için bencede bu yönden ergonomik

Touch pad i bilmiyordum açıkcası fare ile ilgili bu bölümü atlayacaktım ama öğrenecek şeyler varmış doğrusu

Touch pad i bilmiyordum açıkcası fare ile ilgili bu bölümü atlayacaktım ama öğrenecek şeyler varmış doğrusu

Fare ve Diğer Kontrol Cihazları kısmınıda hayırlısıyla atlattık durmak yok devam...:)

çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook sıkıcııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

Bilgi, her yaşta öğrenilebilir, yeterki isteyin.
Bilgisayarlar, lüx olmaktan çıktı artık, hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi.
Ben sonuna kadar gitmeye kararlıyım, tüm arkadaşlara ve kendime başarılar diliyorum.

hayırlısıyla hepimiz bitiririz inşallah bende atlayacaktım fare bölümünü ama yorumları okuduktan sonra devam etmeye kara verdim

kablosuz fare bizdede var

hareket özgürlüğü için kablosuz

sunmuş olduğunuz mükemmel bilgiler için çok teşekkür ederim

ben yeni üye oldum ve bu uygulamayı çok başarılı buldum bilgisayar kursuna düzenli olarak gitmeye zamanı olmayanlar için çok yarralı oabilecek bir uygulama.daha yeni başlamama rağmen çok şey öğrendim şimdiden.çok teşekkürler

DÜNYANIN 1 NUMARALI SİTESİ KESİNLİKLE TARTIŞMASIZ !!!...

Kablosus fare gerçekten kullanım özgürlüğü yaratıyor inanır mısınız bilmem ama evin en uç noktasından duvarların arasından bile bilgisayarımda işlem yapabiliyorum.

KARDESİM TOPLU MOUSE MU KALDI BU SİTEDEKİ BİLGİLERİN ACİLEN GÜNCELLENMESİ LAZIM KURS YARARLI AMA TÜM BİLGİLER ON SENE GERİDE KALMIS

ilk defa bilgsayar kullanıyorum,uzun süredir bir kursa gitmeyi düşünüyordum,chip online ile taniştım.artık bir kursyerimiz var:chip online.Teşekkürler

Trackball hakkında bir bilgim yoktu, minnettarım!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir