İnternet Üzerinden Telefon Görüşmeleri

Bilgisayar yardımıyla telefon görüşmesi yapmanın püf noktaları.

İnternete bağlanarak dünyanın herhangi bir noktasında bulunan bir telefonu veya diğer bir bilgisayarı arayabilirsiniz. İşte bu imkanı sağlayan teknolojiler.

Internet ağı, aslında dünyanın farklı köşelerindeki bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurmaları anlamına gelmektedir. Bu iletişim genellikle telefon hatları üzerinde gerçekleştirilir.

Telefon hatları üzerinden iletişim kurmanın çağrıştırdığı ilk şey ise, hiç kuşkusuz telefon görüşmeleri olacaktır. Peki ama bilgisayarınızın yardımıyla telefon görüşmesi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu servisin tek dezavantajı, aramayı yapmak ve çağrıyı almak için iki kullanıcının da aynı anda internete bağlı olmalarının gerekmesidir.

Sesli iletişim için tek gereksinimiz, bir internet bağlantısı ve mikrofon donanımlı bir kulaklık. Eğer internet bağlantısına ve bahsettiğimiz tipte bir kulaklığa sahipseniz, kendi bilgisayarınızdan yurtdışındaki tüm ülkelerin sabit telefon şebekelerini aramak için de hazırsınız demektir. VOIP (Voice Over IP - IP üzerinden ses iletişimini sağlayan internet protokolü) adıyla da tanınan bu iletişim teknolojisinin pek çok avantajı vardır.

Bu hizmet bir süre öncesine kadar tamamen ücretsizdi. Ancak bugün, internetteki reklam krizinin de etkisiyle ("online" servis sunanların tek gerçek gelir kaynağı) nerdeyse hiçbir şey bedava değil. Tabii bu durumun telefon görüşmelerini etkilememesi de beklenemez. Yine de internet üzerinden uluslararası telefon görüşmeleri yapmak, bağlantı maliyetlerine rağmen normal telefon ile yapılan görüşmelerden çok daha ucuz. Yani VOIP, yüklü faturaların sonu anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

zaman hesap zamanı.hesplı ve kullanışlı bir gereksinim.tercih edilmesinde fayda var.

bazı ücretsiz sitelerde var

ben n95 aldım sırf bu yuzden hangı sıteden daha uyguna konusurum bana yardımcı olursanız sevınırım beyazmac@hotmail.com

voip158 bence? ilk kurulumda ücretsiz arama yapaliyorsunuz. sonra demoyum ben diyoo

skype her yeni hesaba 1 dakika ücretsiz arama kredisi veriyordu.

@slayerbaris arayabiliyoz mu :O

@08 Ara 2012 00:23 bu telefon görüşmesi nasıl oluryor internet üzerinden

arkadaşım benim adım ahmet yumru bu purojeyi ben kurdum karaman

örnegin hangisi

webcalldirect....mesela

bu ne yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ooo güzel degim bu

@13 Mar 2014 14:57 ya arkadaş boştur girmeyin arama falan yapılmıyo

arkadaslar sizce guzelmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

güzel :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::D

telefonum kayıppppppppppppppp

Çok internet harcıyor mu

Çok kötü bir uygulama

10 sene olmuş yazı yazılalı halen internet üstünden telefon görüşmesi yapan pek kimse yoktur. Bu şu anlama geliyor teknolojiyi yararımıza sunmak yerine bizi sömürmek için kullanıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir