Masaüstünüzde Tam Kontrol

İşletim sisteminizin masaüstünde sunduğu özellikleri tanıyalım ve bunları kullanmayı öğrenelim.

Masaüstünü ve Windows pencerelerini kendinize uygun olacak şekilde ayarlarsanız çok daha rahat çalışabileceğinizi göreceksiniz. Bilgisayarınız bu düzenlemeyi yapmanız için size gerekli olan tüm araçları sunmaktadır.

BİLGİSAYARIM

Bilgisayar ile ilgili düzenlemeleri yapmanız için ihtiyacınız olan temel araç "Bilgisayarım" penceresidir. Buna daha önce masaüstü simgelerinden bahsederken de değinmiştik. "Bilgisayarım" penceresinden sisteminizdeki tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz (sabit disklere, diskete, CD/DVD okuyuculara, yazıcılara vs). "Bilgisayarım" bu işlemler için bir merkezdir ve diğer kaynaklara buradan ulaşır; gerekli değişiklikleri yapmanıza da olanak tanır. Aynı zamanda bilgisayarın bellek birimlerine de bu yolla ulaşabilir, bilgisayarlar arası ağ kurabilir ve yeni programlar yükleyebilirsiniz.

Her Şey İçin Tek Pencere

HER ŞEY İÇİN TEK PENCERE

Windows XP'de (Windows ME işletim sisteminde olduğu gibi) internet erişimi de dahil olmak üzere, bilgisayarın tüm fonksiyonları "Bilgisayarım" penceresinden idare edilebilir. Eğer pencerenin yapısını incelerseniz, menülerin ve araç çubuğunun tam anlamıyla Internet Explorer'ın penceresine benzediğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, güçlük yaratmayan kullanışlı ve eğlenceli yeni kişisel bilgisayar kavramıdır.

Internet hem iş yaşamında, hem de ev kullanımında vazgeçilmez bir araç haline geldi. Bu yüzden bilgisayarınızda ne yapıyorsanız yapın, her an internete bağlanma olanağı olmalıdır. Bu düşünceden yola çıkarak bilgisayarınızın tüm pencerelerine, uğraştığınız konu ne olursa olsun bir web sitesi adresi yazarak internete ulaşma seçeneği eklenmiştir. Adres satırına bir web sitesinin adresini yazdığınızda, o pencereden web sitesini görüntüleyebilirsiniz. Ancak tabii ki bunun için internete bir servis sağlayıcı aracılığıyla ücretli ya da ücretsiz bir şekilde bağlanmış olmanız gerekir.

Her ne kadar Windows XP'nin tek bir penceresinden pek çok farklı kaynağa erişim şansınız olsa da, isterseniz aynen Windows'un tüm eski sürümlerinde olduğu gibi yeni bir pencere açarak, birden fazla pencere ile çalışma İmkanınız da her zaman vardır. Bunun için herhangi bir pencerenin "Araçlar" menüsündeki "Klasör seçeneklerine" girebilir ve "Genel" sekmesini seçebilirsiniz. Daha sonra "Klasörlere gözat" kısmında, pencerelerin sadece tek bir pencere içerisinde ya da ayrı pencerelerde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Farklı Dosya Görünümleri

FARKLI DOSYA GÖRÜNÜMLERİ

Her pencerenin araç çubuğunda (Windows XP'de bulunmaktadır) "Görünümler" isimli bir simge yer alır. Bu simge ile klasörlerin içeriğini farklı şekillerde görüntüleyebilirsiniz. Size sunulan seçenekler şunlardır: "Küçük resimler", "Döşeme", "Simge", "Listele" ve "Ayrıntılar". Örneğin "Listele" seçeneğini seçerseniz, daha çok sayıda dosyanın adını görebilirsiniz ama bu dosyalar hakkında ek bir bilgiye sahip olamazsınız.

Eğer "Ayrıntılar" seçeneğini tercih ederseniz, dosyalar hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilir, belge türü, oluşturulma tarihi ve boyutları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dosyaları isim, boyut, dosya türü, son düzenlenme tarihi veya formata göre sıralamak istiyorsanız, pencerenin boş bir alanında sağ fare tuşuna tıklayın ve açılan menüden "Simgeleri yerleştir" komutunu seçin. İstediğiniz düzeni buradaki seçenekler yardımıyla oluşturabilirsiniz.

XP'de Aktif Masaüstü

XP'DE AKTİF MASAÜSTÜ

Windows XP, grafik efektler ve kenarları yumuşatılmış pencereler kullanır. Bunlar masa-üstündeki değişik unsurları ve bilgisayarınızdaki kişisel çalışmalarınızı hoş bir şekilde görüntülemeyi amaçlamaktadırlar. Ancak internetten vazgeçemeyecek bir bilgisayar

kullanıcısıysanız, masaüstünüzden internete doğrudan bir giriş yaratabilirsiniz. Windows XP'de, Windows ME'nin "Aktif Masaüstü" olarak adlandırılan özelliği devam etmektedir. Bu özellik sayesinde web sayfalarını masaüstünüze transfer edebilirsiniz.

Örneğin masaüstünüzde gerekli programların ve klasörlerin simgelerinin yanında favori arama motorunuza direk giriş alanı bulunabilir. Böylece merak ettiğiniz konulara internete bağlı olduğunuz sürece masaüstünüzden tek bir tıklama ile, hiç zorlanmadan ulaşabilirsiniz. Masaüstüne bir web sayfası eklemek için şu sırayı izlemelisiniz: Denetim Masası / Görüntü / "Masaüstü" sekmesi / "Masaüstünü Özelleştir" düğmesi/ "Web" sekmesi.

İpucu: Farklı Pencere Renkleri

İPUCU: FARKLI PENCERE RENKLERİ

Windows pencerelerinin renklerini zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Windows ilk kurulduğunda tüm pencereler, uygulama çubuğu ve başlat düğmesi mavi renktedir. Ancak bu rengi isteğinize göre yeşil ya da gümüş rengi yapma şansına sahipsiniz. Bunun için önce masaüstünde sağ fare tuşunu tıklayın ve açılan menüden "Özellikler"! seçin. Karşınızdaki pencerede "Görünüm" sekmesini açın ve buradaki "Renk düzeni" satırında istediğiniz rengi seçin.

Bilgi: Pencereler ve Internet Explorer

BİLGİ: PENCERELER VE INTERNET EXPLORER

Windows XP'deki tüm pencereler, görünüm ve kullanım açısından birbirlerine benzerler. Hepsinin üst kısmında komutlar ve araç çubuğu yer alır. Eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz, pencerelerin Internet Explorer penceresini andırdıklarını hemen fark edeceksiniz. Bu durum hem kullanımı kolaylaştırır, hem de istediğiniz an internet bağlantısı kurmanızı sağlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

böyle güzel bir sınav görmedin

Gerçekten çok gerekli bir hizmet. Chip ekibine ne kadar tşk edilirse azdır..Millet zırt pırt arkadaş siteleri hazırlayacağına bu tip şeyler hazırlasınlar

Şu anda kurs alıyorum.Konular oldukça güzel anlatılımış ve liste olarak öğrenime sunulmuş.Kafa karıştırmıyor.Tşk.ler Chip yetkilileri.

gerçekten harika bir kurs.Böyle bir kursu dışarda almaya kalksanız kim bilir ne kadar ödersiniz?Uygulamalı ve resimli olması harika...

masa üstü we hata verdi anlamadım neden sanırım verimli kullanılmıyor

çok fazla ayrıntıya girilmiş...
ama hiç bilmeyenler için kaçırılmaz bir frısat bu kurs.
teşekkürler chip.

Masaüstüne active web içeriği eklemek bilgisayarınızı kasabilir.

bilgisayarınızı kuş gibi hafif kılmak istersek performans ayarlarını en iyiye getirelim

süper bilgiler teşekkürler chp bu meseleyi de öğrenmiş oldum

çok mükemmel bir çalışma hazırlamışsınız teşekkürler

benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevirim
sınav soruları soru cevap şeklindemi yoksa test şeklinde filanmı olacak
ve kaç tane soru soruluyor

Bu masaüstündeki simgelerin arkasında siyah görünüm varya onların gözükmeden arkaplana uyarak renk uyumu nasıl yapılıyor açıklarmısınız.Bendede var ondan çok kötü görünüyorlar.

masaüstü simgelerinin arkasındaki renkleri nasıl yok edecem ne yaptiyasam olmadi bi yardim edin lutfenn......

Tam istedigim gibi çalışmalar..artık aklıma bir soru takıldıgında ve bir konu hakkında bilgi edinmek istedigimde arayıpta bulamadıgım süper bir çalışma........:) Çokkkkkk güzel

bende sürekli ayrıntılar çıkıyor. büyük simge yapıyorum
dosyayı kapatıyorum açıyorum tekrar ayrıntılar çıkıyor
üstelik bu bütün dosyalarda öyle. vista kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim. okumadan yazıyorum belki aynı problemle karşılaşan olmuştur
kusura bakmayın

abi ben giriyorum web sekmesine orda sadece geçerli giriş sayfam diyor

bu nasıl yapılıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir