Tarih ve Saati Ayarlamak

"Tarih ve Saat Özellikleri" penceresini kullanarak güncel tarih ve saat ayarlarını yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızda size özel bir saate ve takvime sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Üstelik bu saat ve tarih bilgileri, sizden çok bilgisayar tarafından kullanılan temel bilgilerdir. Örneğin, nereye kopyaladığınızı hatırlamadığınız bir belgeyi veya dosyayı bulmanıza yardımcı olabilirler. Eğer bu dosyayı ne zaman oluşturduğunuzu veya en son ne zaman açtığınızı hatırlıyorsanız, aramanızı o tarihe göre yapabilirsiniz. Arama sonucunda belirttiğiniz tarihte oluşturulan tüm dosyalar listelenir ve siz de bu listeden kaybettiğiniz dosyayı bulabilirsiniz. Dosya arama konusuna gelecek sayımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Her dosyan in özellikleri arasın da yaratıldığı tarih ve saat de yer alır. Eğer bilgisayarınızın sabit diskinde farklı düzenlemeleri ayrı ayrı kaydedilmiş bir mektubun son halini arıyorsanız, belgelerin yaratılma tarihlerini ve saatlerini karşılaştırarak en son kopyalanan belgenin hangisi olduğunu anlamanız mümkün. Bir belgenin özelliklerini görmek için belge üzerinde farenin sağ tuşunu tıklamanız ve açılan menüdeki "Özellikler" seçeneğine girmeniz yeterli olacaktır.
Başlamadan önce son bir hatırlatma... Saat taşımayı sevmiyorsanız ve bilgisayarınızın başındayken saatin kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken sadece görev çubuğuna göz atmak. Çünkü saati orada görebilirsiniz. Ancak doğru bilgiye ulaşmak için saatin doğru olarak ayarlanmış olması gerekir.

Tarih ve Saat Ayarlarını Yapalım

TARİH VE SAAT AYARLARINI YAPALIM

Tarih ve saat ayarlarını yapmak için öncelikle denetim masasına erişmelisiniz. Görev çubuğunun üzerindeki "Başlat" düğmesine tıklayın ve daha sonra da "Denetim Masası"nı seçin. Açılacak pencerede "Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel Seçenekler" opsiyonunu tıkladığınızda ve hemen ardından "Tarih ve Saati değiştirin" satırını seçtiğinizde karşınıza tarih ve saatle ilgili değişiklikleri yapabileceğiniz yeni pencere gelir. Alternatif olarak, görev çubuğunun sağ tarafında göreceğiniz saatin üzerine sol fare tuşu ile çift tıklayabilirsiniz. Bu durumda yine tarih ve saat değişikliklerini yapabileceğiniz ayarlar karşınıza çıkacaktır. Birazdan tarih ve saati; hatta saat dilimini nasıl ayarlayabileceğiniz! öğreneceksiniz.

Ayarları Değiştirmek

AYARLARI DEĞİŞTİRMEK

Denetim Masası'nda bulunan "Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel Seçenekler" penceresini açtığınızda ve buradan da ilgili satırı seçtiğinizde, karşınıza çıkan pencerenin ikiye ayrılmış olduğunu göreceksiniz. Sol kısımda güncel ay, gün ve yıl ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ tarafta ise saat ile ilgili düzenlemeleri yapmak mümkündür. Saat ayarlarını değiştirmek için alt taraftaki kutudan saat, dakika ya da saniyeye çift tıklamalı ve doğru zamanı klavyeden girmelisiniz. Dilerseniz aynı işlemi kutunun yanındaki ok tuşlarıyla da gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri yapmayı bitirdiğinizde "Tamam" düğmesine tıklayın. Böylece bilgisayarın saati yeni ayarlara göre çalışmaya başlayacaktır.

Saat Dilimi

SAAT DİLİMİ

Ana ayar penceresinin üst kısmındaki sekmeler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Eğer "Saat Dilimi" sekmesini tıklarsanız saat dilimi ayarlarını da yapmanız mümkündür. Bulunduğunuz saat dilimi, bir dünya haritası eşliğinde sunulan listeden değiştirilebilir. Böylece eğer bilgisayarınızla seyahat etmek ve farklı saat dilimlerinde olan bölgelerde bulunmak durumundaysanız, her seferinde doğru saati ayarlamak zorunda kalmazsınız. Tek yapmanız gereken, bulunduğunuz bölgeyi seçmektir. Böylece saatiniz de doğru olarak ayarlanmış olur.

Saatinizi yaz/kış uygulamasına göre düzenlemek konusunda hassassanız, yapmanız gereken sadece "Gün ışığından yararlanma değişikliklerinde saati otomatik olarak ayarla" satırının yanındaki küçük kutuya tıklamak. Böylece saatlerin 1 saat geriye ya da ileriye alınması işlemleri bilgisayar tarafından gerektiği zamanlarda otomatik olarak gerçekleştirilir. Eğer bu seçeneği aktif hale getirmezseniz, saat ayarını her seferinde kendiniz değiştirmek zorunda kalırsınız.

Windows XP'de tarih ve saat ayarlarını bilgisayarın kendi saati üzerinden yapabileceğiniz gibi, internetten de yardım alabilirsiniz. Üçüncü sekme olan "Internet Saati"ni tıklamanız ve oradan bir sunucuyu referans göstermeniz yeterli.

Tarih ve Saatin Önemi

TARİH VE SAATİN ÖNEMİ

Doğru ayarlar, tarih ve saat ile çalışan programlar için de esastır. En önemli örnek ise Outlook'tur. Bu program e-postaların yönetimi dışında ajanda olarak da hizmet verebilir. Takvim üzerine randevular kaydedilebilir ya da özel notlar hafızada tutulabilir. Yanlış ayarların doğuracağı sonuçları tahmin etmeyi ise hayal gücünüze bırakıyoruz...

Dikkat: Windows'un Hizmetinde

DİKKAT: WINDOWS'UN HİZMETİNDE

Tarih ve saat bilgileri bilgisayar için son derece önemlidir. Windows, tarih ve saat bilgilerini bir dosyanın ne zaman yaratıldığını ya da değiştirildiğini belirlemek ve buna benzer sayısız farklı nedenlerden dolayı kullanma ihtiyacı duyar. Kısacası işletim sisteminin size sağlıklı hizmet sunabilmesi için saat ve tarih ayarının güncel tutulmasına özen göstermenizde yarar var.

Bilgi: Uluslararası Ayarlar

BİLGİ: ULUSLARASI AYARLAR

Windows XP'nin denetim masasında bulunan bölgesel ayar ve dil ayar seçenekleri, kullanılan dili ve sayıların, tarihin, saatin görünüm biçimlerini ayarlamaya yarar. Örneğin, tarihi kısa veya uzun formatta görüntülemek mümkündür (14.02.2004 ya da 14 Şubat 2004 Cumartesi gibi).

Terimler

... TERİMLER ...

SAAT DİLİMİ: Dünya pek çok farklı saat dilimine bölünmüştür. Farklı ülkelerdeki zaman farkları da bu dilimlerden kaynaklanır. Örneğin Türkiye ve İngiltere aynı saat diliminde değildir. Bu yüzden bizde saat 1200 iken İngiltere'de 10:00 olacaktır.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 89 Yorum

bende bi sorun var ama ne oldunu cozemedim hala bilgisatarımı kapatıp actıktan sonra devamlı olarak ya saat ayarım yada tarih ayarım ya cok ileri gidiyor yada cok geri kalıyor bunu nasıl hallede bilirim burada okuduklarım la ppek yapamadım da

kard€ş €n kalıcı çözüm €g€r ön€mli bilgi yoksa format atmanı tavsiy€ €d€rim k€sin çözum

anakartta bulunan cmos pili zayıflamıştır, yenisini edinirsen sorunun cozulecektir.

@agrandisör ikisinide yaptim yine olmadi her acilista sotun yaratiyor vakit harciyorum

Ama benim bilgisayarım bana tarih ve saat ayarlarını değiştirme yetkimin olmadığını söylüyor. Ne yapıcam ben şimdi.

saat ayarları benim için çok önemli masaüsütnde en önem verdiğim konu saat... Şimdi Size Saain yanına adınızı nasıl yazarsınız ben de onu öğreteyim:
Başlat-->Denetim Masası-->Bölge Ve Dil Seçenekleri-->Bölgesel Seçenekler-->Özelleştir-->Saat-->Saat biçimine gelin SS yazan yerin önüne aynen tırnakla beraber 'Adım' bi boşluk atın ve uygulama tamam deyin artık adınız orda... kursa devam

guest hesap açık ondan yönetici hesap açman lazım da ondan

anakarta pil almak daha mantıklı bence

AY YA ÇOK GÜZEL OLDU İSMİMİ YAZINCA:)

@cansuuu allahını seversen bi sus yaa

ARKADAŞLAR YA BENİM PC AÇILDIĞI ZAMAN SAAT AYARLARINI KAYDETMEDİĞİ İÇİN GALİBA SÜREKLİ YA F1 E BASIP GEÇMEMİ İSTİYO YADA BİOS AYARLARINDAN TARİHİ AYARLAMAMI İSTİYO AYARLIYORUM AMA BİRSONRAKİNDE TEKRAR OLUYO YA ANLAMAMDIM:(

anakartının Bios pili bitmişdir bi bilgisayarcıya götürsen yardımcı olurlar cansuuu cum.. saygılar

Biostan ayarladıktan sonra kaydedip çıkmayı dene.

isim yazma çok kolay bide saati ve tarihi ayarlamasan geriye doğruysa msn de sorun yaratıyor saat ve tarih ayarlarını yaptıktan sonra msnde açılıyor :)

slm. benim saati ayarlayamıyorum sorun şu ayarlam için gerekli yetkiniz yoktur diye hata veriyor ismim turan

saat ayarlan mıyor gerekli yetkiye sayip deyilsiniz diye yazıgeliyor neyapmalıyım

sertifika sorunu nasıl çözülür yardımcı olurmusunuz sertika yok yada süresi dolmuş seklinde uyarı alıyorum

cok güzel site paylaşımınız için ayrıca tsk ederim...yozgatlı

slmmmmmm...........
saatm ayrlanmıoo msn e gremiorm.. gerkli yetknz yoktr dio :/

bilgisayarımı her açılışta tarih saat ayarlamam gerekiyor aksi taktirde msn ye bağlanamıyorum acil yardım lütfen!!

ya bence sen git bi on bil. bil. tamircisine yolla bende de olmuştu 2 hafta götürmedim bozuldu bence sen gönder

slm arkadaşlar saatle ilgili bir sorunda bende var güvenlik kameraları olan bir mağazada kameralara bağlı bilgisayarın saatini ayarlayamıyorum saat farklı ve yetkiniz yoktur diye bir hata veriyor bu konu hakkında bilgiye sahip olanınız varmı?yardımcı olursanız sevinirim

slm arkadaşlar saatle ilgili bir sorunda bende var güvenlik kameraları olan bir mağazada kameralara bağlı bilgisayarın saatini ayarlayamıyorum saat farklı ve yetkiniz yoktur diye bir hata veriyor bu konu hakkında bilgiye sahip olanınız varmı?yardımcı olursanız sevinirim

deep freezee kurulu olabilir

evet ya benim bilgisayardada gerekli yetkiye sahip degilsiniz diyo ne yapmamız gerek

ewet ya benim bilgisayarda gereken yetkiye sahip değilsiniz diyor ne yapmam gerekli

ya acele yardım arkadaşlar benim oturumum bilgisdayar yöneticisi ama bir türlü tarih zamanı ayarlayamıyorum sistem saatini değiştirmek için gereken yetkiye sahip değilsiniz diyor napıcam ben!!!!!!!!!!!

saat ve tarihi ayarlıyorum fakat güncel kalmıyor.sürekli geri kalıyor.bilgisayar kapapandığı zamanlar sanki duruyor.ne yapmalıyım

aynı sorunlarıı bende yasıorum bırı yardımcı olsn lutfen

tarih 20 04 2016 ve saat 12,26

yhaa bnmkindede diooo bu yetkiye sahip deillsiniz yhaaa napcammm

saat ve tarihten geçmiş kayıtlarımı bulablilirmiyim

mrb bu bilgisayar ekranda tarih ve saat görmek istiyorum , yuvarlak saat beyaz olsun ve tarih olsun ben öyle sevyorum, kaydetmek istiyorum yardımcı olurmusun hemen acil istiyorum ismim Meliha

ve bureda msn yi neden sorun kapanyu yoksa havalar serinden mi olyu niye öyle oldu

ya pc de denetimmasasındagiriyorum saati ayarlamakiçin diyorkibu yetkiye sahip değilsiniz nasıl yapmalıyım

ya saat ve tarıhı ayarlamak ıstıyorum dıyor yetkıye sahip deılsınız msnede acılmıyor ne yapmam lazım

yıl 2099 pcde değiştiremiyorum ne yapmam lazım

(14.02.2004 ya da 14 Şubat 2004 Cumartesi gibi). Anırım 4 şubatta yazıldı 7 sene evvel:D

saati değiştiremiyorum yetkiye sahip değilsiniz diyor ne yapmalıyım lütfen yardımedin

ya ben saatı ayarlayamıyom saat ayarına basınca bu görevı gerceklestıre bılmek ıcın lutfen yardım ıcın bılgısayar yunetıcısıne basvurun dıyor yardımcı olursanız sevınırım ayarlayamadım bı turlu tskler

saati ve tarihi ayarlamam lazım ama tıklıom yetkiye sahip deilsiniz dio yardım edin LÜTFEN!!!!!

saati değiştircem yetkiye sahip değilsin diyo ben değilimde kim yetkiye sahip benşm pcmde

saat ayarlan mıyor gerekli yetkiye sayip deyilsiniz diye yazıgeliyor neyapmalıyım

saati ayarlayamıyorum yardım edin lütfen , gerekli yetkiye sahip değilsin diyor :(

tıklıyorum ayarlamak için fakat açılmıyor bekleme işareti gösteriyor açılmıyor ne yapmam gerek acaba yardım ederseniz sevinirim =)

teşekkürler bu şekilde bizi yönlendiren arkadaşlara..

ya nasıl yapacam yetkiye sahip değilsiniz diyor lütfen ne olur yardım edinn

Bence bu saat ve tarihten bizi sömürüyorlar , bende ne net var nede telefon peki bu bilgisayar bu saati nereden algılıyor bu nasıl iş microsoft bizi izliyor kimseninhaberi yok, açıkvar deyip duruyorlar ve paketler çıkarıyorlar gora hepsi yalan , açık kapatmak yok bizi kandırıyorlar , nevar ne yok paylaşımda bunu iptal etmek imkansız , sağ tıklayıp paylaşımı durdur özelliği vin 7de yok

saat ve tarih ayarlamak istiyorum

yha bu Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel gözükmüyor ayrı ayrı lar Tarih, Saat ayrı Dil ve Bölge ayrı nasıl yapacam lütfen yardım

yetkiye sahip değişlsiniz dediğinde ne yapmalıyım

ayarlamayetkisine sahip olmamak bios pilinin bittiği anlamınamı geliyor

ben değitiryorum ama kapatıpaçtığımda yine eski tarih

selamun aleyküm arkaşlar. benim sorunum; saati ayarlayabiliyorum. fakat tarih ayarlayamıyorum izin vermiyor değiştirmeme. tarihi yazmama izin vermiyo üsütne tıklıyorum silmeyi deniyorum,yazmayı deniyorum ama olmuyor ne yapmam gerekiyor arkdaşlar ?

benimkinde de antalya yok ya

yetkiye sahip deilsiniz dio

benim laptop da gün ışığından yararlanma saatini ayarlamak için otomatik ayarlamaya tıkladım ama geri almadı şimdi ayarlamaya çalışıyorum izin yok falan diyor

arkadaslar benimde sertifika sorunum var sorunu halletmem içinn bana tarih ve saati ayarla diyor ama tarihte süreklii farklı karakterler diye bi sorun çıkarıyor bunu nasl halledebilirim ??

@08 Kas 2012 19:37 bende sertifika hatası diyor msn ye giremiyorum ne yapmam lazım

arkadaslartarıhı ayarlayacagım yetkiniz yok dıyor format atsam sertifika hatası düzelirmi lütfen acil cevap

set tuşutan ayar yapiliyor

yetkiye sahip değişlsiniz dediğinde ne yapmalıyım

@17 Oca 2013 22:50 slm kısa tarih nasıl ayarlanıyor acaba

@17 Oca 2013 22:50 denetim masasından girip yapacaksın orda tarih ve saat var

yapıyorum diyor sıstem saatını değiştirmek için gereken yetkiye sahip değilsinis diyor ?

yaa acil cevap istiyorum hangi saat dilimindeyiz çok acil hayati bişey lütfen

kardeş hele ben saat ve tarihi değiştirmek istiyorum ama direk olarak gelio gidio ekrandan i

tıklıorum gidip gelio ayarlıyamıorumm acill destekkk :(((

yetkiye sahipsiniz diyo ne ypmalıyım ??

taarih ve saat i ayarlıyorum bilgi sayarı kapatınca tekrar 5mart 2009 a geliyor

@24 Kas 2013 18:36 onu duzeltemiyorsan boş yılın bozuktur boş yılını acil değiştirmenin lazim

Arkadaşlar Bilgisayarınızı Yeniden Başlatırken 'Bios' ayarlarına Girin Yani Bilgisayar başlarken 'DELETE' Tuşu veya 'F12' Tuşu Veya 'F10' Tuşuna basarak Girebilirsiniz Girdiğinizde İlk Karşınıza Çıkan Saat Ve Tarih Olur. Ordan ayarLaya bilirsiniz Bu Bilgi Umarın İşinize Yaramıştır.

tarih saat ayarlarını giriyorum.bu görevi gerçekleştirmek için izniniz yok.yardım için bil.. yöneticinize başvurun yazıyor .yardımlarınızı bekliyorum.arkadaşlar.

@20 Ara 2013 22:52 aynen biri bilgi verirse çok ii olur

bu saat dilimi bende yok sadece uluslar arası var

Lütfen saat ayarları için yol gösterin

sistem saatini değiştirmek için gereken yetkiye sahip değilsiniz diyo bunun için lütfen bana yardımcı olun.

@14 Mar 2015 17:23 bendede aynısı var

@14 Mar 2015 17:23 bende de aynı sorun var yardım edin pls

ben ne faceye giriyom nede yotubeye neden olabilir normal iternetm varr sadece onlara giremiyom neden acaba

bu sadece saati değiştiriyor ama tarih nerden değişiyor?

Saat ve tarih güncellemesi yapmamızı istiyor . 2012 kalmış tarih . Bu nedenle google a giremiyorum. Lütfen yardım edin

arkadaslar tarıh ve saat ayarlarını tapmak istiyorum yetkınız yok diyor ne yapmam lazım

saad vetarif ayarları

Tabletin Saatini ayarlıyamıyorum.Ne yapmam gerekiyor

saat bölümüne girip ayarlayamıyorsa tabletinde sorun var demektir bu arada ben bu sitenin kurucusu ela yıldırım

benim bilgisayarda saat yeri çalışmıyo

bende ki sorun saati değiştirdiğimde parola istiyor parolamı bilmiyorum nasıl öğrenicem yardımcı olabilirmisiniz acaba

bende hata çıkıyor. ismi doğru yazıp yazmadığınızdan emin olun diyor..

arkadaşlar benim telefonda türkiye- istanbul saat dilimi yok. hangisini ayarlayacaz bilen var mı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost