Tek Sistem İçin Birçok Pencere

İşletim sistemi ne demektir ve ihtiyaçlara en uygun olan sürüm nasıl seçilmelidir?

Eğer işletim sistemi yüklenmemiş bir bilgisayarla karşı karşıya kalırsanız, bunun sadece gürültü yaratan ve ısı üreten anlamsız bir kutu olduğunu düşünebilirsiniz.

İşletim sistemi bilgisayar, donanımlar (klavye, fare, yazıcı, mikrofon vb.) ve programlar arasındaki arayüzü temsil eder ve bilgisayarla gerçekleştirilen bütün faaliyetler için zemin oluşturur.

Bilgisayar kullanıcıları, işletim sistemini sabit disk üzerindeki bilgilerin yazılması, kopyalanması ve düzenlenmesi, bir CDROM okuyucunun kullanımı, grafik ve fotoğrafların düzenlenmesi, müzik dinlemek ve daha birçok iş için kullanabilir. Klavye üzerindeki tuşların yardımıyla karakterlerin girilmesi ve ekranda görüntülenmesi gibi çok basit işlemler bile işletim sistemi tarafından kontrol edilir.

GRAFİK ARAYÜZÜ

Windows XP, günümüzde PC'lerin çoğunluğu tarafından kullanılan işletim sistemine verilen isimdir. Bu işletim sistemi grafik arayüzüne sahiptir ve eğer bugün bir bilgisayar alırsanız, onu önceden yüklenmiş bulmanız çok olasıdır.

Windows XP'nin temelinde, her biri özel bir anlam içeren ve farklı görevlere sahip olan simgeler bulunur. Öncelikle bu simgelerle çalışmayı çok iyi öğrenmek gerekir. Böylece ileride Windows XP altında çalışan diğer tüm programların kullanımı da kolaylaşır. Çünkü bu programlarda göreceğiniz komutları n büyük çoğunluğu, işletim sistemi ile benzer özellikler gösterir.

Her Şey Masaüstünde

HER ŞEY MASAÜSTÜNDE

Windows XP'nin masaüstü (desktop), en çok kullandığınız programları ve dosyaları çalıştırabileceğiniz modern bir çalışma ortamı dır. Ekranın arka planı sizin fotoğraflarınızla ya da tercih ettiğiniz farklı resimlerle kişiselleştirilebilir. Ama bu konu için henüz biraz erken; en iyisi adım adım devam etmek.

Windows XP'nin masaüstü farklı öğelerden oluşmuştur. Masaüstünün arka planı çalışma masasıdır. Arka planın üzerinde, küçük grafik resimlerle gösterilen değişik kategorilerdeki simgeleri bulabilirsiniz. Bunlar işletim sistemine ait uygulamaları veya yönetim programları gibi araçları temsil ederler. İşletim sistemini kullanırken göreceğiniz diğer simgeler ise aralarında benzerlik taşırlar: Sarı renklidirler ve ofislerde değişik tiplerdeki belgeleri koymak için kullanılan klasörlerle eşdeğer işleve sahiptirler. İşletim sisteminde de bunlara klasör denilir ve programları, metin belgelerini, grafik dosyalarını ve diğerlerini saklayabilirler. İsteğinize göre bu öğeleri masaüstüne elinizle; daha doğrusu fare ile taşıyabilirsiniz.

Masaüstü normalde monitörün alt kısmında gözüken yatay bir şerite, yani görev çubuğuna sahiptir. Bu çubuğun başlıca elemanı "Başlat" düğmesidir. Bu düğmeye bastığınız anda komutlar, mevcut programlar ve Windows XP'nin başlıca bileşenleri görüntülenir. Görev çubuğunun en sağında saati, ses kontrol simgesini, internet bağlantısını ve eğer kuruluysa anti-virüs programı gibi sistemdeki aktif servisleri gösteren küçük bir bildirim alanı bulunur. XP'de bildirim alanındaki aktif olmayan simgeler, bir süre sonra görüntüden kaldırılır ve bunların yerine küçük bir ok işareti görülür. Gizli simgeleri tekrar görmek için bu ok işaretini tıklamanız yeterlidir.

Her Şey İçin Bir Pencere

HER ŞEY İÇİN BİR PENCERE

Eğer İngilizce "windows" kelimesinin anlamına bakarsanız, "pencereler" karşılığını göreceksiniz. Windows XP'nin işleyişinde de pencereler temel bir rol oynamaktadır. Çalışmanız süresince aynı anda birçok pencereyi açık tutabilir ve birinden diğerine kolayca geçiş yapabilirsiniz.

ARKADAŞ GİBİ BİR "FARE"

Windows XP ile çalışırken PC'nizin bir faresi (mouse) olması gereklidir. Bu fare, basit şekilde bilgisayara komut vermeye yarayan alettir. Masaüstündeki küçük oku hareket ettirmek, ancak farenin yardımıyla gerçekleşebilir. Bu oku, masaüstünde yapmak istediğiniz her türlü işlemde kullanacaksınız.

Sistem Gereksinimleri

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Microsoft, Windows XP'yi normal şekilde kullanabilmek için bazı sistem gereksinimlerini tavsiye eder. Bunlar hem Windows XP Home Edition hem de Windows XP Professional için geçerlidir.

MİNİMUM KONFİGÜRASYON

• 500 MHz veya üzeri bir işlemci
• 128 MB veya üzeri sistem belleği (verimlilikte ve işlevsellikte bazı olası sınırlamalarla minimum 64 MB)
• Sabit diskte en az 10 GB (Gigabyte) boş alan
• Super VGA monitör ve ekran kartı (800 x 600 piksel veya daha yüksek çözünürlük)
• CD-ROM ya da DVD-ROM sürücü

İpucu: İşletim Sistemi Nasıl Güncelleştirilir?

İPUCU: İŞLETİM SİSTEMİ NASIL GÜNCELLEŞTİRİLİR?

Bugün PC'lerin çoğu Windows XP yüklenmiş halde satılıyor. Üreticiye ve satın alınan yıla göre bilgisayarda işletim sisteminin farklı bir sürümü de bulunabilir. Daha önceki Windows sürümünün güncellenebileceği durumlar ve yeniden bir yüklemenin yapılması gereken haller vardır.

Güncelleme yapılamadığında ve "temiz" yükleme yapılması gerektiğinde, sabit diskin içeriği tamamen silinmelidir. Verileri kaybetmemek için öncelikle önemli belgelerin bir kopyası oluşturulmalıdır. Hemen ardından işletim sistemi yüklenmelidir ve sonunda bütün veriler tekrar sabit diske aktarılmalıdır.

Windows Millennium Edition (Windows ME): Bu işletim sisteminden Windows XP Home Edition'a ve Windows XP Professional'a güncelleştirme gerçekleştirilebilir.
Windows NT 3.51 ve Windows NT 4.0: Windows NT 3.51 ve Windows NT 4.0: İlki güncelleştirilemez. NT 4.0 ise sadece Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.
Windows 2000 Professional: Windows 2003 Professional ve Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.
Windows XP Home Edition: Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir.

Bilgi: Windows'un Kısa Tarihçesi

BİLGİ: WINDOWS'UN KISA TARİHÇESİ

Windows işletim sisteminin farklı sürümleri vardır:

• Evde PC kullananlara yönelik olanlar (Windows 95, 98, Millennium Edition, XP Home Edition),
• Şirketler için tasarlananlar (Windows NT, 2000, XP Professional),
• Avuçiçi bilgisayarlara yönelik olanlar (Windows CE, Windows Pocket PC).

1985: Microsoft Windows 1.0
1987: Microsoft Windows 2.0
1988: Microsoft Windows 2.1
1990: Microsoft Windows 3.0
1993: Microsoft Windows for Workgroups 3.11 ve Microsoft Windows NT 3.1
1995: Windows 95'in çıkışı. Bir dönüm noktası: Bugünkü sürümlerin temeli
1996: Microsoft Windows NT Workstation 4.0 1998 Microsoft Windows 98. Windows 95'in değişimi / gelişimi.
1999: Microsoft Windows 98 SE, Windows 98'e birkaç yeni işlev ekliyor.
2000: Microsoft Windows ME (Millennium Edition). Windows 98'in daha fazla çoklu ortam özelliği ile gelişimi. Aynı sene Microsoft Windows 2000 de piyasa çıkarıldı.
2001: Microsoft Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional

Terimler

... TERİMLER ...

SABİT DİSK (veya hard disk): Manyetik teknolojiye dayanılarak bilgilerin arşivlendiği ve bütün dosyaların kaydedildiği diskten / disklerden oluşan aygıt.

DOSYA: Bir bilgisayarın sabit diskinde depolanan verilerin oluşturduğu arşiv için kullanılan terimdir. Bir program birçok farklı dosyadan oluşabileceği gibi, tek bir dosyadan da oluşabilir.

SİMGE (veya ikon): Windows ortamındaki tüm öğeleri temsil eden grafik sembollerdir. Farklı dosya tipleri farklı simgeler tarafından temsil edilirler.

GRAFİK ARAYÜZ (veya grafik ortam): Windows gibi işletim sistemleri grafik ortamlar olarak tanımlanırlar. Çünkü kullanıcı bütün işlemlerini simgelerden ve resimlerden faydalanarak gerçekleştirir. DOS gibi eski nesil işletim sistemlerinde ise grafik arayüzü bulunmuyordu ve kullanıcılar klavyeyi kullanarak metin tabanlı komutlar girmek zorundaydı.

DÜĞME (veya buton): Diyalog pencerelerinde kabartı olarak belirtilen nesnelerdir. Üstüne tıklandığında ilgili işlev etkin hale gelir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 90 Yorum

Windows XP Home Edition: Windows XP Professional'a güncelleştirilebilir. harika ya bakalım ileriki derslerde nasıl olacağınıda yazarsa uygulamanın nasıl yapılacağını işte ozaman süperr olurdu

çok güzel teşekkürler chip

bu eski windows sürümlerini kullanmayı cok isterdim şimdi onlarda bulabilrmiyiz bulsak bie kurulumu cok zordur kimse anlamaz

Vista ve onunla ilgili donanım sanırım eski işletim sistemlerini gereksiz hatta sıkıcı hale getirecek.Bu arada dönen ekonomik ciro insanın başını döndürecek boyutlarda ,eeeeeee çalışan kazanır.

ilginç kurslarda bile bu kadarı ögretilmiyor teşekkürler chip

teşekkürler chip gerçekten çok güzel olmuş

çok gzl çok gzl ;)

bu kurs işi mükemmel olmuş :)

bence harika bir şeyy bu kurs olayıı

paylaşmak güzeldir bilgi de güzeldir fakat palaşıldıkça güzeldir boyle bir şeyi düşünüp uygulayan herkese şahsım adına tşk ederim

bu kurs olayını kim düşündüyse harika olmuş tşkler.

tşkkürler chip... gerçekten süper bi çalışma..

Peki Setifikayı nasıl alıcaz ? beklemek mi lazım?

TEŞEKKÜRLET CHIP. Duygularımı kurs bitiminde yazmayı düşünüyorum ancak benim belirtmek istediğim konu kurs konularının linkleri ile ilgili: Windows ana konusunun ilk alt konusunun açıklalamaları bölümlerinden sonraki konu "Bölümün Sonraki Konuları" linklerinde 2, 3 ve 4. konuları eksik görünüyor. Sözkonusu konuları takip edebilmek için anakonu Windows'a dönmemiz gerekiyor. Siz değerli ilgililere duyurur çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.

Böyle bir kursu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

harika bir kurs. arkadaşlarıma haber veceğim

bilgisayardan uzak duranlara duyurulur.yaş hiç önem taşımıyor.sadece istemek yetiyor.her şey elinin altında.devamı gelecek

acyip süper........... çok faydalı,kim akıl ettiyse tebrik ederim çağımızın gereği herkes pc kullanmayı öğrenmeli

chip dergisi zaten sürekli takip ettiğim bir dergi idi. ve tabiki sitesini de sürekli ziyaret ediyordum. bu kurs faaliyeti de çok güzel olmuş. ve chip dergisinden baklediğim birşey. tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum...

böyle birçalışma için çok teşekkürederim,,çok işimize yarayacak,,bilgisayarkullanmayı ve bilgisayarınne işeyaradığını öğreneceğiz sayenizde,,tekrar çok teşekkürler****

merhabalar

bence de çok güzel ve faydalı bir çalışma..
benim gibi özellikle kısıtlı zamanı olan insanlar için
fakat bende sertifikayı ne kadar süre içerisnde alabilirz bunu merak ediyorum
teşekkürler

emeğe saygı diyeceğim ama az kalacak.bu bölümün hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza sonsuz minnetlerimi sunuyorum.teşekkürler chip..

CHIP e bu konu da teşekkür borçluyum. bilgisayarı en başından başlayarak anlatması çok güzel fakat sınava girmek için her sayfayı okumamaz gerektiğini ve bir çoğumuzun bu temel konuları az-çok bildiğini düşünürsek insanların bildikleri şeyleri tekrar okumaları biraz sıkıcı. yine de minnet duygularımı iletiyorum.

Efet Gerçekten Teşşekkür ederim fakat bu kurs ne kadar sürede tammamlanir bunu anlamadim yanılmıyorsam her sayfayı okuduktan sonra bizleri filan sıınavına alacaksnız ve sertfikayı alacağiz yani bizim elimizde kurs süresi yoksa yanılıyormuyum??

Bu kadar kapsamlı bir kursu kullanıcılara sunduğunuz için çok teşekkürler.Ayrıca kursu hazırlayanın da ellerine sağlık.

Herkese tafsiye ederim...

gerçektende güzel bir sunum

çok teşekkürler chip dergisi.... çok süper bilgisayar hakkında herbilgi sahip chip yöneticilerine çok teşşekür ederim

Bu kadar kapsamlı bir kursu kullanıcılara sunduğunuz için çok teşekkürler.Ayrıca kursu hazırlayanın da ellerine sağlık.chip dergisi zaten sürekli takip ettiğim bir dergi idi. ve tabiki sitesini de sürekli ziyaret ediyordum. bu kurs faaliyeti de çok güzel olmuş. ve chip dergisinden baklediğim birşey. tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum...böyle birçalışma için çok teşekkürederim,,çok işimize yarayacak,,bilgisayarkullanmayı ve bilgisayarınne işeyaradığını öğreneceğiz sayenizde,,tekrar çok teşekkürler****

harika bir şey

tesekkurler chıp dergısı.bu kursu bıtırdıkten sonra bılgısayarımı daha verımı kullanacagımdan emınım..

çok güzel denilecek bir şey yok

tşk ederim böyle bir uygulama sunduğunuz için....

herşey süper çok teşekkürler böyle bir uygulama için.

bence linux yada pardus içinde bi ana başlık açılmalıydı. ayrıca arkadaşlar okuduklarınız hakkında yorum yapsanız aslında daha iyi olur. en azında bilgi paylaşımıda gerçekleşir.

çok teşekkür ederim. anlatımınız çok sade ve anlaşılır.

İlk bilsayar bilgilerini @nter dergisinden öğrenmiştim. fasikül olarak bayilerden alırdım.Bana çok faydası oldu.Simdide o bilgileri ekranda tazeliyorum. Hele Word ve Excel eğitim cd leri hala masa üstünde durur ve zaman zaman görsel olarak konuları tekrar ederim. Sizleri kutluyor başarılar diliyorum

arkadaşlar günün dovnloadları ücretlimi biliyomusunuz?

Tebrikler Chip. Bilginin güç olduğunu farkeden ve bunun bilincinde olan herkese sevgiler.

yaşasın pc yi ögrenıyorum tekrar :D :D

cok teşekkür ediyorum bilgiler cok iyi öz.

hangi sürümün hangi sürüme yükseltilebileceğini bilmiyordum,demek ki ben biliyorum diyip geçmemek lazım...okumak lazım.

oldukça güzel:)

çok güzel

BEN BU BİLGİLERİ BİLİYODUM ZATEN AMA YİNE DE GÜZEL OLMUŞ SAĞOL:)

sınavın nasıl olacağı konusunda bilgisi olan varmı

bildiğimiz şeyleri okumak bazen sıkıcı oluyo değilmi arkadaşlar:)

biraz daha teknik bilgi istiyorum bunları ben milattan beri biliyorum bana bilmediğimi verin bana detayları öğretin.....

EMEĞE SAYGI ARKADAŞLAR

bilip bilmemek değil, önemli olan şu ki;tekrar edilen bligi pekişir ve ayrıntılar daha bir önem kazanır.

daha fazla detay istiyorum.

Emeğe saygı arkaşım dediği gibi

gerçekten herşey çok güzel

her zamanki gibi gene harikasın chıp ben ne diyim sana teşekkürler

Kurs çok iyi.En azından vaktimi yararlı şekilde geçiriyorum.Bilgilerim pekişiyor.

bilgilerimi pekiştiriyorum teşekkürler

gerçekten çok faydalanıyorum.Teşekkürler.

hersey cok güzel tebrik ederim...

ben de memnunum.emeginize sağlık çok güzel bilgiler var

çok güzel bir sistem yapmışsınız ve çok yararlı tebrikler

çok güzel yahu faydalanıyorum bilgilerim tazeleniyor, küllenenler yeniden alevleniyor..

ben sewmedim acıkcası..tamam bazı bilgileri bende bilmiyorum ama %90 ı hepimizin bildiği seyler...

emeğinize sğlık

ya biz bu siteden sertifikamı alacağız anlamdım ben ya

Super Men Azerbaycandan Girirem Sayta!Her Shey Super Teshekkur Edirem!

aynen ya %90 herkesın bıldıgı Konular benım ewde sertifika dolu bır tanede burdan alayım dıe hızlı hızlı gecıyom :P ek bılgı bulsam okuyacam malesef bunlar bır 5 sene oncekı konular

öğrenmeğe dewam

sınava giren varmı nasıl zormuya

windows dan şaşmıcan kardeş :)

Sınav mı????? ne sınavı?????

çok zor yha bu sınav

arkadaslar nereden girilir su sinava ya

Emeğinize sağlık..

sınavı geçtim

basit ve anlaşılır şekilde anlattığınız için teşekkürler

bende bitircem güzel bilgiler var sağolun

Bu fikrin sahiplerini kutluyor ve devamını diliyorum. A+ la birlikte alıcam sanırım bu sertifikayı da.

bende kazanmak için çaba sarfediyorum umarım hak ederek almak istiyorum gerçekten güzel bişe olmuş teşekkür ederim emeklerine sağlık

emeğinize sağlık güzel olmuş

arkadaslar süresi varmı bu isin

Güzelmiş gerçekten kutlarım emeği geçenleri

gerçekten çok işime yaradı,büyük bir zevkle okuyorum her konuyu,emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

emeğinize sağlık güzel olmuşta artık bilgileri güncelleseniz daha iyi olur.

bilgiler iyi ama güncellenmesi şart.

İyi çalışmalar, katkılarınıza teşekkürü borç bilir güncelleşme konusunda yardımlarınızı beklemekteyiz. Sağlıkla kalın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir