Windows İle İş Başı

Windows işletim sisteminin tüm sürümleri, PC ile hemen çalışmaya izin veren uygulamaları içerir.

Windows XP bir grup önemli donatı sunuyor. Bu sayfalarda, ileride Windows'la ilgili bölümlerde tek tek anlatılacak olan başlıca donatılara genel bir giriş yapacağız. Programlara erişmek için daima "Başlat" düğmesinden yola çıkmalısınız.

OYUNLAR

Windows XP'nin görev çubuğundaki "Başlat" düğmesine basarak ve "Bütün programlar"ı seçerek Oyunlar grubunu bulabilirsiniz. Burada Mayın Tarlası, Solitaire, Hearts, Spider gibi kart oyunları bulunur. Ayrıca tilt oyunun üç boyutlu bir simülasyonu olan Pinball da bu bölümdeki yerini almıştır. Tavla, Hearts, Othello ve Spades internet üzerinden de oynanabilir ve dünyanı n herhangi bir yerinden rakiplere meydan okumanıza olanak sağlar. Bu oyunları ilerki sayfalarda daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Bahsettiğimiz 11 oyun Windows ME'de de bulunuyor. Ancak bu kez oyunlar grubuna erişmek için Başlat menüsü altında yer alan Donatılar grubuna tıklamanız gerekli.

PAINT

Şekiller yaratmak ve bu şekilleri boyamak için kullanılır. Ancak sadece renkli şekillerle çalışmak zorunda değilsiniz. Siyah-beyaz mı yoksa renkli bir şekil mi çizeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Eğer yarattığınız şekilden memnun değilseniz hiç problem değil... Bu şekli her zaman silebilir ve baştan başlayabilirsiniz. Her çizim çember içine alınabilir, genişletilebilir, uzatılabilir ve değişik biçimlerde deforme edilebilir. Ayrıca Paint ile yaratılan şekiller diğer belgelerin içine de yerleştirilebilir (örneğin kelime işlemcisiyle yazılmış bir metine).

İnternete Erişim

YAZMAK İÇİN

Hemen yazmak için Windows XP iki araç sunar. Bunlardan ilki Not Defteri'dir. Not Defteri çok basit bir metin düzenleyicisidir fakat metinlerin ayırt edici özelliklere sahip olmasına olanak tanımaz. Ayrıca yazı tipi hiçbir şekilde değiştirilemez ve yazı ölçüleri sabittir. Metinlere resim eklemek de Not Defteri ile mümkün değildir. .TXT uzantısına sahip tüm metin dosyaları Not Defteri ile açılır.

Yazı yazarken kullanabileceğiniz ikinci araç ise WordPad'dir. WordPad'in farklı fonksiyonlar içeren gerçek bir kelime işlemcisi olduğu rahatça söylenebilir. Yazı yazarken yazı tiplerini ve ölçülerini değiştirebilir, şekiller yerleştirebilir, hatta tercihe göre satırlar arası boşluğu bile belirleyebilirsiniz.

İNTERNETE ERİŞİM

Bilgisayarınızı internet erişimine hazır hale getirmek için "Yeni bağlantı" seçeneğini seçmeli ve birkaç basit ayarı tamamlamalısınız. Bu işlev, hem Windows XP'de hem de Windows Millennium Edition'da, PC'ler arası iletişim sağlayan diğer araçlarla birlikte İletişim grubunun altında bulunur.

Multimedya (Çoklu Ortam)

MULTİMEDYA (ÇOKLU ORTAM)

Windows XP'nin eğlence donatıları grubu, geniş bir ses ve görüntü formatını oynatabilen Windows Media Player'ı içerir (ilerleyen sayılarda bu konuda daha geniş bir bölüm bulabilirsiniz). Ayrıca ses kaydı yapabilen ve ses dosyalarına birkaç basit efekt ekleyebilen "Ses Kaydedici" de bu bölümde yer alır.

Donatılar grubu araçları arasında (hem Windows XP hem de Windows Millennium Edition) Windows Movie Maker isimli bir film editörü de bulunur. Aralarında dijital video kameranızla çektiğiniz görüntülerin de olabileceği sayısız film dosyasını bu küçük uygulama ile montajlayabilir; görüntüler üzerine çeşitli efektler uygulayabilirsiniz.

HESAP MAKİNESİ

Bu seçenek size basit bir hesap makinesiyle bilimsel bir hesap makinesi arasında tercih yapma olanağını sunuyor. Birincisi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin dışında bir de ara sonuçları hafızaya alma işlevine sahip. Bilimsel hesap makinesinde ise seçenekleriniz çok daha fazla ve ilginç... Karekök almaktan tanjant değerinin bulunmasına kadar sayısız hesaplama işlemi, bu hesap makinesi ile adeta çocuk oyuncağı.

Sistem Araçları

RESİMLERİN ALINMASI

Windows XP'nin donatıları arasında, web kamerası ya da görüntü yakalamaya yarayan herhangi bir donanımdan çeşitli türde fotoğrafları kaydetmeye izin veren "Resim alma" seçeneği de vardır. Windows ME'de ise Imaging adında benzer bir program bulunur. Bu program ile resimler kesilebilir, döndürülebilir, yakınlaştırılabilir, tekrar ölçülendirilebilir ve kağıt üzerine basılabilir. Imaging ile fotoğraflarınıza (ister normal makineyle ister dijital makineyle çekilmiş olsun) zevkinize ve isteğinize uygun şekilde rötuş yapabilirsiniz. Program, resimlere metinlerin ve farklı işaretlerin yerleştirilmesine de izin verir.

SİSTEM ARAÇLARI

"Sistem araçları" grubu bilgisayarınızın bakı mı içini gerekli olan araçları içerir. Bu konudan ve burada analiz edilmeyen diğer Windows donatılarından ilerleyen bölümlerde ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Bilgi: Her Dosya Tipinin Bir Uzantısı Vardır

BİLGİ: HER DOSYA TİPİNİN BİR UZANTISI VARDIR

Windows bir belgeyi hangi programla açacağını belgenin uzantısına göre (bir belgenin isminin bitiminde koyulan noktayı takip eden üç harf) belirler. Eğer uzantı sı belli bir belgeyi seçip üzerini çift tıklarsanız, Windows otomatik olarak bu belgeyi açmak için uygun olan programı çalıştıracaktır. Örneğin eğer .TXT uzantılı bir belge seçerseniz, Windows otomatik olarak Not Defteri uygulamasını açacaktı r. .DOC uzantılı belgeler ise gelişmiş bir kelime işlemci olan Microsoft Word tarafından okunabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

cok yararlı bilgiler aldım cok tesekkürler

çok güzel teşekkür ederim bilmedigim bilgileri ögrendim.

bende çok yararlandım teşekkürler

Bu gibi Kursların devam etmesi dileğiyle çok teşekkürler

bilgisayarı bilincli kullanmaya ısık tutan sizlere tesekürler

Not defterinde yazı tipi değiştirilebiliyor, yanlış bilgi. Sadece seçilen yazı tipi özellikleri sadece seçilen bölgeye değil, tüm belgeye uygulanıyor.

İnternete erişim bölümü çok kısa! "...bu bir kaç ayar" !? Bir kurstaki en büyük eksiklik işte bu "bir kaç ayar"lardır! Bu ayarların yapılış yolu bir satırlık açıklama ile yapılabilir! Bu eksikliğin giderilmesi dileğiyle...

yeni üye oldum umarım bana da yararlı olur

katkısı olan herkese kucak dolusu teşekkürler

çok güzel

mükemmel acaba bu sertifika gerçek yaşamımızda faydalı oluyormu yani ücretli aldıklarımız gibi biri bana özel mesaj atarsa sevinirim.çoook teşekkürler

sistem araçları çok özel çokda kullanışlı

yeni üye oldum,sertifika almış birisi bana sertifikadan ne derece faydalanabildiğini özetlerse çok sevinirim.

anladığım şekilde teşekkür ederim

sertifikanın faydalarını bilen warsa bunuda paylaşırsa sevinirim..teşekkürler

bende yeni başladım. sınav hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Güzel bilgiler...
Photoshop 8.0 sürümü ile ilgili bilgide verirseniz sevinirim : )

Bu bölüme kadar okuduklarım genel bir bilgisayar kültürü ve cep tlf.ları, elektroonik sekreterler vs. gibi konularda bilgi veriyor.
Ancak anlatılanlarda örnekleme çok az!

gerçekten anlatım çok güzel.Ancak uygulamada BİR KAÇ AYARLARIN.neleroldugunun belirtilmesi çok iyi olur kanısındayım.teşekkürler

benim msn hiç açılmaıo hiçbir bilgisayarcı vea internet çi yapamadı ama bu program la hallettim çok guzel herkeze tavsiye ederim :)

değişikmiş

sertifika alan oldumu ???

benim diz ustum klaviaturani tanimiyor ne etmeliyim

ya arkadaşlar bi pc almışım toshiba bi model pc uçmuş ya irenç

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir