Erdi ÖZ

Svchost.exe Nedir? Ne işe yarar?

Bir çoğumuzun Görev yöneticisinde(Windows Task Manager) görüpte neden çalıştığını bilmediğimiz Svchost.exe adlı uygulamanın Bilgisayarımız için Yararl

Bir çoğumuzun Görev yöneticisinde(Windows Task Manager) görüpte neden çalıştığını bilmediğimiz Svchost.exe adlı uygulamanın Bilgisayarımız için Yararlı ya da Zararlı olanlarını nasıl anlarız.

Svchost.exe Nedir, Ne İşe Yarar?
Ctrl+Alt+Delete yöntemiyle çalışan uygulamalara baktığınızda birden fazla aynı anda çalışan svchost.exe uygulaması görürsünüz. Biraz incelediğinizde bu uygulamaları sonlandıramadığınızı (kill) ancak ne zaman başlattığınızı da hatırlamadığınızı farkedersiniz. Peki svchost.exe ne işe yarar? Virüs, trojan türevi zararlı bir uygulama mıdır yoksa sistemin olmazsa olmazlarından mıdır?

Svchost.exe Nedir?
Svchost.exe, DLL (Dynamic-link Libraries) dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir. Bu uygulamanın ortaya çıkış nedeni ise Windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmaması nedeniyle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları. İşte bu başlatıcı da svchost.exe dir.

Neden Bu Kadar Fazla Sayıdalar?
Eğer Denetim masasından hizmetler sekmesine bir göz attıysanız Windows' ta aynı anda çalışan pek çok hizmet olduğunu görürsünüz. İşte bu hizmetler kendi içinde gruplandırılıp, her bir grup için bir svchost.exe çalışmaktadır. Mesela Güvenlik Duvarı için bir tane, kulanıcı arayüzü için bir tane gibi. Bu da pek çok svchost.exe işleminin görülmesine neden olur.


Peki Svchost.exe Virüsü Nedir? Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bu virüsün PC' nize girip girmediğini anlamak gerçekten kolay.Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz üzere bütün svchost.exe'ler System, Network Service ya da Local Network tarafından çalıştırılıyor. Eğer Görev Yöneticisin'de sizin kullanıcınız tarafından işletilen bir svchost.exe varsa o muhtemelen virüstür ve PC'nizde ve internette hız kaybına sebep olacaktır.
Örnek:Kullanıcı adı.

Bir diğer yolu da harcadığı byte veya cpu kullanım miktarına bakmaktır. Eğer 100.000 KB'tan fazla hafıza harcıyorsa o da muhtemelen virüstür.Ya da %100 yakın Cpu kullanıyorsa o da muhtamelen virüstür.
Örnek:Cpu Kullanımı.


Bazı virüsler svchost.exe'yi taklit edebilir. Mesela svcchost.exe, svchosts.exe, schost.exe gibi...
Bir hatırlatma yapmak gerekirse, svchost.exe bir virüs değildir. Genel olarak JeeFo virüsü'nün svchost.exe'yi etkilemesiyle svchost.exe virüs gibi görünüyor.

Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?
Günümüzde güncel bir antivirüs kullanıp bilgisayarınızı düzenli olarak taratırsanız herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.Ama bu virüsle karşılaşıldığında ya da Bilgisayarınıza bulaştığında pekte kolay kurtulamaya bilirsiniz.Ben bu konuda Combofix ile taratmayı tavsiye ediyorum ama o da çoğu kez bu konuda başarısız kalıyor en iyisi temiz bir format atmak  ya da sistem geri yükleme yapmak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Svchost.exe virürü bi ara benim bilgisayarımada bulaşmıştı.Format ile sorunu çözmüştüm ama format atmak zorunda değilsiniz format başvuralacak son çözüm olmalı google'da araştırarak sorunu çözebilecek çözümler bulabilirsiniz.Bu virüs online ve normal oyunlarıda oynamanızı etkiliyo ben bu virüs yüzenden Pes 2010'u oynayamamıştım çok başbelesa bi virüs.

ya orda yazıyo ya kullanıcı adı system local network yada network service değilse virüstürn diye benim orda kullanıcı adı pc adı olarak yazıyo siliyorum gidiyo ama sonra tekrar geliyo napıyım

la kardeş ne yapcam bu virüsle la wolf sürekli kasıyo la

Bende +10 Tane Svchost.exe çıkıyor teki +100.000 Oluyor :S Format Attım Düzelmiyor

MAC gecin rahat edin derim

bende svchost cpu su 50 yada 60 larda oluyor virüs programı da bilgisayar temiz diyor ne yapmalıyım

beyler gorev yonetıcısınden cpu kullanımdan her pc ye gırıs yaptırıgınızda cpu yu 98 le getıren 50 lılerıe getıren svchost.exeyı sonlandırın kasma kalkıyo her gırdıgınızde kapatın ama

windows 10 da combofix çalıştırılamaz Bu çözüm degil

Benim bilgisayarımdada svchost.exe var ama hep %50 - %60 oluyor.ne yapmalıyım?

Sen de yorum yaz

Takip Edin

 

Kategoriler