İyi Yazılım

İyi yazılım paylaşımları

Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

En iyi programlama dili hangisidir?

Bu sorulara hemen bir soruyla cevap vereceğim: Neye göre?

Doğru cevapları bulmak için soruları daha doğru sormak gerekir.

Hobi olarak programlama yapmak istiyorum. En kolay öğrenebileceğim programlama dili hangisidir?
Visual Basic

Yazılım sektörüne programcı/yazılımcı olarak girmek istiyorum. Türkiye’de en popüler programlama dili hangisidir?
Buna cevabım Java ve C#’ın en üst sıralarda yer aldığı şeklinde olacaktır. Aynı zamanda eğer kurumsal çözümler üreten firmalarda yazılım kariyeri yapmak istiyorsanız o zaman veritabanı konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Bu da mutlaka SQL öğrenmelisiniz anlamına gelir.

Yurt dışında yazılım konusunda kariyer yapmak istiyorum.
C ailesiyle başlayın. (C, C++, Visual C++) sonra Java ya da C# öğrenin.

Mikro işlemcilere, gömülü sistemlere yazılımlar geliştirmek istiyorum.
Assembly ve C öğrenmelisiniz. Tabii mikroişlemcileri/gömülü sistemleri yakından tanımanız gerekir.

Bu böyle uzayıp gider ve bu kadar da kolay değildir. Yani genelleyemezsiniz.

Eğer bilimsel bir çalışma yapacaksanız farklı, ticari yazılımlar geliştirecekseniz farklı, işletim sistemi yazacaksanız farklı programlama dillerini öğrenmeniz gerekir.

Diğer taraftan sadece programlama dili bilmeniz yetmez. Eğer web programları geliştirecekseniz web teknolojisini, PDA programlayacaksanız mobil teknolojisini vb. bilmeniz gerekir.

Ama ne yapıyorsanız yapın bilmeniz gereken temel öğeler vardır. Mesela temel programlama becerileri; algoritma analizi ve tasarımı. değişken, veri tipi, bellek, program akış kontrolü kullanımları gibi.

Sonuçta hangi programlama dilini seçeceğiniz kariyerinizi de etkiler ve bunun için söylenebilecek matematiksel olarak doğruluğu ispatlanmış bir “doğru” yoktur. Herkes kendi doğrusunu bulmak durumundadır. Benim bu noktada size katkım ne olabilir? İki yönlendirme:

1.        Aşağıdaki bağlantılar dünya genelinde hangi dilin ne kadar kullanıldığını (popülaritesini) göstermektedir.

2.        Kariyer sitelerine girin ve en çok hangi programlama dilini bilen yazılımcılar aranıyor bir göz atın.

Hoşça kalın.
Kadir Çamoğlu
Microsoft MVP

* * *

NOT:
Blogdaki diğer yazılarla ilgili bilgi almak için tıklayın.

Eğer facebook grubumuza halen üye değilseniz tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bilgiler için teşekkürler.Okulda ilk Visual Basic şuan ise C# öğreniyoruz.C# bana daha kullanışlı geldi.Kendimi c#da geliştirmeyi düşünüyorum.Bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler hocam...

MAKALENİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...
FARUK CİVAN TEKİRDAĞ

Kesinlikle Haklısınız Hocam, Türkiye gibi herkes her işi yapar mantığı ile çalışılan bir ortamda programlama dillerinden çok mantığa hakim olmak gerekliliğini birkez daha karşıma çıktı. Yaşadığım olaylardan örnek verecek olursak, bir hafta içinde bir kaç windows servis yazıp sonraki hafta bir RS232 ve 422 iletişim kuran cihaz yönetebilirsiniz. ardından user interface geliştirmeniz olağan bir iş. Son olarakta web tabanlı çalışan bir yazılım gelebilir. Tabi burada sürekli çalıştığınız bir veri tabanı bulunmakta... :) uzun sözün kısası Türkiyede Çalışmak isteyen arkadaşlar, application bazında çözüm geliştirici olmaya çalışmaları istenecektir. malesef bizde coder olmak zor :)
Bir kez daha ellerinize ve yüreğinize sağlık. herkeze iyi geceler

uzun zamanlar önce delphi oldukça popülerdi
2001 yılında ise c# ın yükselişi başladı.

türkiye ortamı yabancı ülkelerdeki ortamlar gibi değil. daha çok ülkemizde kolay öğrenilen diller oldukça popüler oluyor.

yabancı ülkelerde ise büyük projelerin çoğu java ile geliştirilir. güvenliğin üstün olması gereken yerlerde de java çok popülerdir. bunun yanında mobil alanında ve elektronik aletlerdeki gömülü sistemlerde java ile programlama yapılması popülerdir.

bunun yanında eğer endüstriyel ortamlarda veya benzer ortamlarda uygulama geliştirecekler ve sistem oluşturacaklar için asembly bilmeleri kaçınılmazdır. tabii bunu bilmekte yetmez, yapacak kişinin donanım bilgisi üst düzeyde olmalıdır. zira asembly kod yazılacak olan kullandığı mikroişlemcinin veya mikrodenetleyicinin iç yapısını çok iyi bilmelidir. ayrıca asembly yazacakların algoritma yapısı güçlü olmalıdır.

gündelik uygulamalar ve ticari uygulamalarda c# kullanılır genelde.

hangi tarafa eğilim varsa tercih ona göre yapılabilir.

Ufkumuzu farklı yönlere doğru aydınlattığınız için tekrar teşekkürler Hocam,bu yıl okulda gördüğümüz mikroişlemciler dersinden çok zevk aldım buyuzden bu alanda Türkiyede hizmet vermek istiyorum fakat mikroişlemcilere yazılım geliştiren Türkiyede hangi sektörler vardir bilemiyorum eğer o tür sektörler bolca varsa çok mutlu ve memnun olurum(:..

Esra Ünver.

Evet size hak veriyorum. Soru "Ne yapmak istiyorsunuz?". Fakat "Ne için? Ne yapmak?" hedefinize daha çapuk ulastırır.
Ben Almanyada Bilgisayar işletmeciliği okudum. Ilk sömesterde profesorum: "Bir dil bir hafta sonu öyrenilir" dedi. Bu sözün ne kadar doğru olduğunu 20 senelik geçmişimde anladim. Çünkü diller o kadar önemli ve farklı deyil. Önemli olan, sorun nasil çözülür, onu bilmek.
Satranç oynamasını herkes öğrenebilir. Ben de biliyorum. Yani Taşlar nasıl nereye konur. Fakat yenmek?
Gecen Iphone icin ikabe diye program yazmak istedim. Ne lazıim Objective C. Biliyormuyum? Hayır.
Bir araştırayım dedim. Program yazildi bitti. Zor olani Matamatik idi. Dünya güneşin etrafında nasıl dönüyor. Onu hesabını yapmak, beni çok yordu.

Mahmut Keygubatli

C# yada c++.net miş vb birşey miş gibi düşünen arkadaşlarım çok.

sonuçta msil bir program .net

ister c# ile ister vb ile geliştirin uygulamalarınızı sonuç aynı aynı güç.

ama burda dilin önemi ne oluyor şu oluyor sizin hızınızı arttırıyor.

örneğin ahmet vb de kendi harikasını yaratıyor mehmet c# da kendisininkini fakat sonuç c# = vb.net < .NET e kayıyor

Ama .net bağımsız olsun derseniz

c++> hepsinden ağır basıyor.

java iste platfıorm bağımsız. bir nevi .net gibi düşünün javayı.

ms sun firmasından sonra kendi programlama çatısını oluşturdu ve şuan yaklaşık 20 çeşit programlama çeşiti .neti kullanabiliyor.

ben dil için şunu düşünüyorum hangisi hızlı ve rahat iş çıkartıyor ona yönelin.

Kolay rahat ve yüksek potansiyeli olan her zaman tutulur ve yükselir.

vb.net ve c# Microsoftun durmadan geliştirdiği ve yüksek potansiyele sahip diller. ama ikisininde gücü eşit şuan.

bana önceden vb kolay geliyordu şimdi c#.

4. senem bu sonuna kadar da gider bu gidişle.

merhaba ben tolga yeni başlayacağım programlama dilini öğrenmek için nerden başlamalıyım.hangi dilden

Ben matematikten hoşlanmıyorum ve oldum olasıda sevemedim,çünkü sevmiyorum,ama programcılıgıda yapmak istiyorum hobi olarak,sizce matematik benim önümde bir engelmi,hiç ugraşmayayımmı
hevesimi kırmazsanız sevinirim

@14 mayıs 2010'da yazmış arkadaş ziyaretçi bey ya da hanım matematik sizin önünüze bir engel olmaz ama işinizi zorlaştırır. Yani matematik nasıl desem mantık olmadan yaptığınız program bir işe yaramaz :)

@14 May 2010 22:52 tabikide program yazabilirsin. matematikle bilgisayar çok alakalıdır ama lisede matematiği kötü olan birisi program yazamaz diye birşey yok. çünkü matematikte matematiksel düşünmen için zor sorular var. burada en basitini bilmen gerekiyor matematiğin. yani bir matematiksel konu(mod) bunun ne oldugunu ne yaptıgını bilmen gerekiyor. nasıl kullanacagını öğreniyorsun zaten bilgisayar kodu yazmayı öğrenirken.

Matematiği sevmeyen yazılım yapamaz diye bir kaide yok. Bir denemek lazım.

teşekkürler

teşekürler emeğe saygı

Arkadasım Matematiği Sevmiyorsan Fortrandan Başla... Neden Fortran diye soruyorsan fortran matamtiksel işlemleri ile diyer programala dileri agır basar mesala C# da bir sayının faktöriyelini bulmak icin for(int i=1; i<=5; i++); { i=i*i; } console.writeli(i); // böyle urasman gerekıyor ama... Fortranda ise fak(a)=b; bunun gibi yapıp bırakıyorsun ve a nın faktöriyelini bulup b ye atıyor.

Sen de yorum yaz

Takip Edin