Chrome ve Firefox'un karşısında 7 yeni tarayıcı!Chromium (Çapraz platform)

Chromium (Çapraz platform)

Chrome, açık kaynak kodlu tarayıcı projesi Chromium'un bir kolu olduğundan, Chromium için geçerli olan her şey Google Chrome için de uygulanabilir. Ancak Chrome'a ait her şey Chromium'a uygulanamaz.

İlk noktaya örnek olarak, örneğin Chromium ve Google Chrome'un sunduğu Arama Önerisi özelliği, arama sorgunuzu yazarken durakladığınızda size bir öneri listesi sunuyor. İki tarayıcının farklılaştığı alan ise hata raporları veya kullanım istatistiklerinde ortaya çıkıyor. Bu raporları Chromium'da göndermek varsayılan olarak kapalı. Chromium, PDF görüntüleyici ve Adobe Flash Player olmadan geliyor ancak bunları Chrome'un Web Store'undan yüklemeniz mümkün.

Yükleme bilgileri: Chromium'u kullanmak için öncelikle Google Chrome'u yüklemiş olmanız gerekiyor. Bunun ardından Windows 7 kullanıcılarının http://build.chromium.org/f/chromium/snapshots/chromium-rel-xp/ adresinden, Linux ve Mac kullanıcılarının ise http://build.chromium.org/buildbot/snapshots/ adresinden son sürümü indirmesi gerekiyor. Sayfanın en aşağısına kaydırın, en son tarihli klasöre girin.

Yüklemenin en kolay yolu, bu klasörden 'mini_installer.exe' dosyasını indirmek.

Chromium'da eklentileri etkinleştirmek için bir adımı daha uygulamanız gerekli:

C:\Users\[Kullanıcı adı]\AppData\Local\Chromium\Application


klasörüne gidin. Boş bir yere sağ tıklayın ve yeni bir kısayol oluşturun. Konum olarak şu diziyi girin:

C:\Users\[Kullanıcı adı]\AppData\Local\Chromium\Application\chrome.exe -enable-extensions

İleri'ye basın ve Tamam'a basın. Klasör içerisinde yeni bir kısayol oluşturulacaktır. Bu kısayolu masaüstünüze kopyalayarak Chromium'u çalıştırabilirsiniz.