Çinli film yönetmeni Chang Kai ve ailesi Corona Virüs'ten öldü

Corona Virüs'ten ölenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Şimdi de Çinli film yönetmeni Chang Kai ve dört kişilik ailesi Wuhan'daki salgının merkezinde karantina sırasında öldü. Bu, Çin'de Covid-19'dan ölen ilk ünlü vakası.

Ünlü film yönetmeni ve ailesi Corona Virüs'ten öldü

Çinli film yönetmeni 55 yaşındaki Chang Kai, kız kardeşi, annesi ve babası, salgının merkezindeki Wuhan'daki Corona Virüs kurbanları oldu. 55 yaşındaki yönetmen ile aile fertlerinden Sina ve QQ'da, Ocak ayının ortasından itibaren semptomlar ortaya çıkmaya başladı.

CORONA VİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yönetmen Chang Kai'nin babası Covid-19 enfeksiyonu Çin'de ortaya çıktıktan sonra 27 Ocak'ta vefat etti. Bundan bir hafta sonra annesi de bu ölümcül virüs yüzünden öldü. Ailede kayıplar kız kardeşi ve Chang Kai ile devam etti. İkisi de Sevgililer Günü'nde hayatlarını kaybettiler.

Yönetmen Chang Kai ölmeden önce bir mektup bıraktı. Mektupta Chang Kai, trajedisini, ailesinin ve kendisinin yaşadığı üzüntüyü paylaştı. Mektupta şu sözler yer alıyor:

"Beraber son zayıf nefes alışlarımız. Ailem ve arkadaşlarıma söylüyorum. Tüm hayatım boyunca iyi bir oğuldum. Sorumlu bir baba, sevgi dolu bir koca ve dürüst bir insan. Sevdiğim kişilere ve beni sevenlere..."

Halk, medya ve sanat dünyası, Chang'in ailesinin trajedisi ile ilgili sosyal medya aracılığıyla başsağlığı dilediler. Meslektaşları, yönetmenin kariyerine olan tutkusunu anlatan paylaşımlarda bulunuyorlar.

Wuhan, Hubei ve çevre eyaletlerindeki ölüm oranları, Çin'in geri kalanından daha yüksek. Hükûmet, yeni hastaneler inşa etmesine, sergi merkezi gibi alanları derme çatma tıbbi merkezlere dönüştürse de, birçok hasta hastanelerde yatak bulmakta zorlanıyor.

CORONA VİRÜS'Ü İLK TESPİT EDEN DOKTOR DA ÖLMÜŞTÜ

Corona Virüs'ünü ilk tespit eden doktor Li Wenliang hayatını kaybetti. Doktor Li Wenliang, hastalığı teşhis etmesinin ardından kendi bloğunda bir uyarı yazısı yayımlamış ve hastalığın Sars'a benzediğini söylemişti. İnsanları hastalığa karşı korunmaları konusunda uyaran Li Wenliang'ın paylaşımı kısa sürede viral oldu. Ardından Li, Çin polisi tarafından soruşturmaya alındı ve söylenti yaymakla suçlandı. Doktor Li Wenliang, kendisini sadece üniversiteden arkadaşlarını uyarmak istediği şeklinde savunmuştu. Amacı arkadaşlarını uyarmak ve bu sayede onların da sevdiklerini korumalarını sağlamaktı.

Aradan geçen günlerin ardından Corona Virüsü teşhis eden doktor Li Wenliang,7 Şubat 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Doktor Li Wenliang'ın ölümü Çin'de büyük bir öfke ve üzüntü yarattı. İnsanlar Li Wenliang'ın öldüğü hastaneye çiçekler bırakıyor. En vahimi ise Çin halkı, Corona Virüsü'nün yarattığı tehlikenin boyutlarını Çin hükümetinin sakladığı yönünde sosyal medya paylaşımları yapıyorlar. Doktor Li'nin ölümü ile Çin halkının sabrı taştı.

CORONA VİRÜS'TE SON DURUM NEDİR?

Corona Virüsü'nden ölen kişi sayısı 2.012'ye ulaşırken, 14.772 kişi bu hastalıktan kurtuldu. 75 bin 200 kişide ise corona virüs tespit edildi.

CORONA VİRÜSLÜ KİŞİLERİN TOPLAM SAYISI

74.186 kişi China, 542 Diğerleri
81 Singapore
74 Japan
62 Hong Kong
35 Thailand
31 South Korea
29 US
23 Taiwan
22 Malaysia
16 Germany
16 Vietnam
15 Australia
12 France
10 Macau
9 United Arab Emirates
9 UK
8 Canada
3 Italy
3 Philippines
3 India
2 Russia
2 Spain
1 Nepal
1 Cambodia
1 Belgium
1 Finland
1 Sweden
1 Egypt
1 Sri Lanka

Okuyucu Yorumları