2016'nın TV terimleri ve anlamları!

SUHD'den Triluminos'a, 2016'nın TV'lerinde bu terimler ne anlama geliyor?

2016'nın TV terimleri ve anlamları!

TV üreticileri, en son teknolojilerini açıklamak için dikkatimizi çekip aklımızda kalacak gösterişli kelimeler üretmeyi seviyorlar. Bunun sebebi çok basit: Pazarlama. Dikkat çeken bir isim, bazen satışların patlaması demek. Bazı isimler kafa karıştırıcı olabiliyor, ancak bu da bazen kasıtlı olarak yapılabiliyor.

TV'leri yakından takip eden kullanıcılar, LED TV'lerle LCD TV'lerin farksız olduğunu, UHD ve 4K'nın hemen hemen aynı şey olduklarını bilirler. Peki TV seçerken hangi terimlere dikkat etmelisiniz? Aşağıda 2016'nın TV'lerinde en çok göreceğimiz isimleri ve anlamlarını sıraladık.

SUHD (Samsung)

SUHD teknik olarak geçen sene çıkmış olsa da, bu sene yeni bir seviyeye ulaştı. SUHD TV'ler, UHD/4K çözünürlük, daha sonra bahsedeceğimiz "quantum dot" ve yerel karartma işlevlerine sahipler. Bu TV'ler HDR içeriği de destekliyorlar, ancak 2016'nın 4K TV'lerinin neredeyse tümü bu işleve zaten sahip.

Super UHD (LG)

LG, Samsung'un "SUHD"sini CES 2016'da bir bakıma kopyaladı. SUHD gibi Super UHD de farklı bir çözünürlük sunmuyor. Tüm amacı, LG'nin üst seviye LCD'lerini daha iyi pazarlamak.

Peki LG'nin Super LCD'sinin Super LCD olmayan ekranlardan ne farkı var? Super LCD'ler, LG'nin "HDR Plus" dediği bir teknolojiyle geliyor. HDR Plus'ın renk, parlaklık ve kontrastta geliştirmeler yaptığı, tazeleme hızını "TruMotion 240Hz"e çıkardığı söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Signature bir terim değil TV serisinin adı lan

32" ekranda 360p film izliyorum. Bana cok uzak seyler. Cok da gerekli gelmiyor.

@02 Şubat 2016 11:08 Aynen öyle. AKK .....

@02 Şubat 2016 20:05 DVB-S ve DVB-C varken... + DVB-T2 yoldayken... 1080p yayın olmasada 1080i yayın bulmamanız zor...

Kısacası 2016 da tv lerde hiçbir gelişme yok

450 liralık led tv aldım, çok memnunum. Kapitalist sistemin sömürü oyuncakları bunlar.

Teknolojiden anlamayan tekno özürlü tüketicileri satıcılar, bu cicili bicili kelimelerle yanıltıp eski stoklarını başka nasıl eritebilirler ki.

Evde akıllı tv var daha akıllı bir yanı adam gibi kullanmadım arada bir fotoğraf gösteriyom telden o kadar belki birde video eee daha ne sosyal ağlar zaten telde açık pcden giriyom işim yok kumanda elimde internetemi girecem bazı şeyler çok gereksiz film izlerken bile en fazla 480p çıkarıyom çözünürlügü kota bitmesin diye 16mb internet var kota tak diye doluyor. Yani 4k tv alsam ne olacak yine aynı şeyleri yapacam sadece 4k tv var diye havalanacam 24 aydada eşek gibi parasını ödeyecem.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2016'nın TV terimleri ve anlamları!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir