2016'nın TV terimleri ve anlamları!

SUHD'den Triluminos'a, 2016'nın TV'lerinde bu terimler ne anlama geliyor?

  • Zeynel A. Öztürk
2016'nın TV terimleri ve anlamları!

TV üreticileri, en son teknolojilerini açıklamak için dikkatimizi çekip aklımızda kalacak gösterişli kelimeler üretmeyi seviyorlar. Bunun sebebi çok basit: Pazarlama. Dikkat çeken bir isim, bazen satışların patlaması demek. Bazı isimler kafa karıştırıcı olabiliyor, ancak bu da bazen kasıtlı olarak yapılabiliyor.

TV'leri yakından takip eden kullanıcılar, LED TV'lerle LCD TV'lerin farksız olduğunu, UHD ve 4K'nın hemen hemen aynı şey olduklarını bilirler. Peki TV seçerken hangi terimlere dikkat etmelisiniz? Aşağıda 2016'nın TV'lerinde en çok göreceğimiz isimleri ve anlamlarını sıraladık.

SUHD (Samsung)

SUHD teknik olarak geçen sene çıkmış olsa da, bu sene yeni bir seviyeye ulaştı. SUHD TV'ler, UHD/4K çözünürlük, daha sonra bahsedeceğimiz "quantum dot" ve yerel karartma işlevlerine sahipler. Bu TV'ler HDR içeriği de destekliyorlar, ancak 2016'nın 4K TV'lerinin neredeyse tümü bu işleve zaten sahip.

Super UHD (LG)

LG, Samsung'un "SUHD"sini CES 2016'da bir bakıma kopyaladı. SUHD gibi Super UHD de farklı bir çözünürlük sunmuyor. Tüm amacı, LG'nin üst seviye LCD'lerini daha iyi pazarlamak.

Peki LG'nin Super LCD'sinin Super LCD olmayan ekranlardan ne farkı var? Super LCD'ler, LG'nin "HDR Plus" dediği bir teknolojiyle geliyor. HDR Plus'ın renk, parlaklık ve kontrastta geliştirmeler yaptığı, tazeleme hızını "TruMotion 240Hz"e çıkardığı söyleniyor.

uLED, Signature ve diğerleri

uLED (Hisense)

Çin'in 1 numaralı TV üreticisi (dünyanın üçüncüsü) Hisense, bu sene ABD pazarına iddialı bir giriş yapıyor. Firmanın üst seviye Ultra HD LCD ekranları ise uLED adını taşıyor. SUHD ve LED gibi uLED de TV'nin türünü değil, taşıdığı teknolojileri temsil ediyor. Yerel karartma ve quantum dot bu teknolojiler arasında bulunuyor.

Signature (LG)

LG'nin pazarlama takımının bizlere bir başka hediyesi olan Signature, üst seviye OLED modellerini tanımlıyor. Bunlar arasında 4K ve HDR uyumlu, Dolby Vision desteğine sahip G6 ve E6; daha "ucuz" olan B6 ve C6 var.

LG, 2016'daki tüm OLED TV'lerinin aynı görüntü kalitesini sunuyor. Bu kuralın haricinde kalan, 2015'te çıkan 55EG9100'in satışına devam edilecek.

Triluminos (Sony)

Sony'nin birkaç senedir kullandığı bu sözcük, renk üretiminde kullanılan teknolojiyi açıklamakta kullanılıyor. Triluminos adı altında hem RGB LED'ler, hem de quantum dot'lar kullanılıyor. Ancak firma, bu iki teknoloji son televizyonlarda yer almamasına rağmen Triluminos ibaresini kullanmaya devam etti.

2016'nın Triluminos TV'leri, bu işleve sahip olmayan Sony TV'lere göre daha geniş bir renk gamı sunuyor.

Spectros (Sharp)

Quantum dot'un Sharp sürümü olan Spectros, sarı piksele sahip değil.

Quantum dot (Samsung ve diğerleri)

Quantum dot, listemizde pazarlama için oluşturulmamış ilk isim. Hatta quantum dot, gerçek bir şeyden bahsediyor. Enerji sağlandığında belirli bir ışık spektrumu oluşturan minik parçacıklara quantum dot adı veriliyor. Bu parçacıklar, geniş renk gamına sahip TV'ler üretirken kullanılıyor.

Nit (herkes)

Nit, parlaklığı belirlemekte kullanılıan bir ölçü birimi, dolayısıyla gerçek bir şey. Lümene benzese de ölçüm için "ışık askısını" kullanıyor. Lümen genellikle projektörlerde kullanılırken nit, TV ve monitörlerde kullanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Signature bir terim değil TV serisinin adı lan

32" ekranda 360p film izliyorum. Bana cok uzak seyler. Cok da gerekli gelmiyor.

@02 Şubat 2016 11:08 Aynen öyle. AKK .....

@02 Şubat 2016 20:05 DVB-S ve DVB-C varken... + DVB-T2 yoldayken... 1080p yayın olmasada 1080i yayın bulmamanız zor...

Kısacası 2016 da tv lerde hiçbir gelişme yok

450 liralık led tv aldım, çok memnunum. Kapitalist sistemin sömürü oyuncakları bunlar.

Teknolojiden anlamayan tekno özürlü tüketicileri satıcılar, bu cicili bicili kelimelerle yanıltıp eski stoklarını başka nasıl eritebilirler ki.

Evde akıllı tv var daha akıllı bir yanı adam gibi kullanmadım arada bir fotoğraf gösteriyom telden o kadar belki birde video eee daha ne sosyal ağlar zaten telde açık pcden giriyom işim yok kumanda elimde internetemi girecem bazı şeyler çok gereksiz film izlerken bile en fazla 480p çıkarıyom çözünürlügü kota bitmesin diye 16mb internet var kota tak diye doluyor. Yani 4k tv alsam ne olacak yine aynı şeyleri yapacam sadece 4k tv var diye havalanacam 24 aydada eşek gibi parasını ödeyecem.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost