25 lise öğrencisi kendi oyunlarını tasarladı!

Özyeğin Üniversitesi, 6 günde geleceğin bilgisayar oyunu tasarımcılarını yetiştirdi!

  • Zeynel A. Öztürk
25 lise öğrencisi kendi oyunlarını tasarladı!

Özyeğin Üniversitesi tarafından düzenlenen Bilgisayar Oyunu Atölyesi bu yıl altıncı kez gerçekleştirildi. Lise öğrencilerine bilgisayar oyunu tasarlamayı öğretmek amacıyla düzenlenen atölye, öğrencilerin geliştirdikleri oyunların sunumu ve sonrasında düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi.

Sadece 6 gün gibi kısa bir süre içinde harikalar yaratmayı başaran 25 lise öğrencisi, atölye boyunca grafik tasarım, programlama ve hikâye kurgulama yeteneklerini geliştirerek bilgisayar oyunu yapmanın temel kurallarını öğrenmiş oldu. Atölyede başarılı bulunan öğrenciler, ilk altı tercihleri arasında yer vererek Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Programı'na yerleştikleri takdirde "%100 Bilgisayar Mühendisliği Dekanlık Bursu" kazanarak Özyeğin Üniversitesi'nde okuma imkânına da sahip olacaklar.

Lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak gerçekleşen atölye çalışması, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden, Türkiye'nin dünya çapında yayımlanan ilk üç boyutlu oyunu "Culpa Innata"yı yaratan ekibin yöneticisi Prof. Dr. Tanju Erdem, Microsoft Research Yazılım Mühendisliği İnovasyon Ödülleri program desteğini kazanan Yrd. Doç. Dr. Barış Aktemur ve "Culpa Innata" oyununu geliştiren Momentum Digital Media Technologies ekibi tarafından yürütüldü.

Atölye süresince öğrencilere bilgisayar oyunlarının tarihi, oyun yapım süreci, MIT'nin geliştirdiği Processing diliyle programlama, oyun grafiği ve animasyon hazırlama yöntemlerine dair temel bir eğitim verildi.

Bilgisayar Oyunu Atölyesi hakkında daha detaylı bilgi almak ya da önceki yıllarda yapılan çalışmaları incelemek için http://www.ozyegin.edu.tr/oyunyap adresini ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Windows xp ile öğreteceklerse hiç öğretmesinler D:

reklamlar için ne kadar alıyosunuz ?

şimdi de özyeğinden mi reklam almaya başladınız? o üniversitenin ne olduğunu bilen bilir.

Xp ile öğreteceklerse hiç öğretmesinler yorumunu yapan arkadaşın içtiğinden getir garson

Reklam ha, Özyeğin Üni'yi tanısaydınız, CHIP neden bu kadar az yer veriyorsun haberlerde derdiniz. Bilmeden konuşmak kolay

Çocuklara Processing programlama öğretiyorlarmış, daha kendi web sitelerini düzgün yapamamışlar.Kodlar meydanda ; http://www.ozyegin.edu.tr/--/oyunyap/Bilgisayar-Oyunu-Atolyesi-VI

hala windows XP kullanan bir üniversiteye bırak bursu üzerine para verseler gitmem.

@19 Tem 2013 13:57 Resim eski Bilgisayar Oyunu Atölyesinden. Şuan okulumuzda Windows 7'li bilgisayarlar ve Mac Lab'deki iMac ler kullanılıyor.

Linke tıklandığında haberi okuyabilen var mı? HTML kodları var haberde :)

haber diye üniversite reklamı sokuyorsunuz araya haa. o java ile yaptıkları oyunlar gerçek hayatta bir işlerine yaramaz. o üniversite öğretecekse gerçek oyunculuk programlatmayı öğretsinler gençlere. directx apilerini, 3d oyun modellemeyi öğretsinler. o zaman türkiyeden gerçek oyun programcıları çıkar. öyle abidik gübidik html java öğretmekle bir yere varılmaz. daha bizim okullarımız pascal öğretiyorlar ya. olacak iş değil. zamana ayak uydurun bu ne ya.

@19 Tem 2013 14:14 nickin poweralpha demi? nasıl bildim ama ;))))

haber diye üniversite reklamı sokuyorsunuz araya haa. o java ile yaptıkları oyunlar gerçek hayatta bir işlerine yaramaz. o üniversite öğretecekse gerçek oyunculuk programlatmayı öğretsinler gençlere. directx apilerini, 3d oyun modellemeyi öğretsinler. o zaman türkiyeden gerçek oyun programcıları çıkar. öyle abidik gübidik html java öğretmekle bir yere varılmaz. daha bizim okullarımız pascal öğretiyorlar ya. olacak iş değil. zamana ayak uydurun bu ne ya.

@poweralpha o lise öğrencilerinin çoğu programlama bilmeden geliyor ve sadece 6 günleri var. Öğretebileceğine inanıyorsan directx ile 3d oyun programlamayı, bekleriz Özyeğin Üniversitesine. Ayrıca amacımız oyun programcıları çıkarmak değil, lise öğrencilerine yazılım öğretip bilgisayar mühendisliğini isteyip istemediklerini anlamalarını sağlamak.

@poweralpha lise öğrencileri yazmış. haberi okumadan fırtlamasaydın keşke.

yorumsuz......

linke tıklayın siteye bakın :D pacman yazsalar nolmuş :D 5yıldır yazılım mühendisiyim, kendi yazılım şirketim var. Böyle bir üniversiteye gitmediğim için allaha binlerce şükürler olsun

@19 Tem 2013 15:09 çünkü sitenin aslı oyunyap.ozyegin.edu.tr, link yanlış verilmiş. ayrıca gitmediğin için bin şükür ettiğin okulun bilgisayar bölümündeki kadroya ufak bir göz atmanı dilerim.

@19 Tem 2013 15:47 ücretli okuyanların salaklığı yeter

hah pc le bile hala xp :D

Lise çok geç code.org ile adamlar ilk okulda kod geliştirme eğitimi veriliyor. "Birde Gerçek hayatta işe yaramaz" nedir ya gerçek hayat nedir? 6 günde geliştirip steam e koyacak halleri yok. Kişi bilmediğini bilmezken ona ihtiyaç duymaz o yüzden mesleki eğitimde hep "bu gerçek hayatta bir işe yarmaz" diye saçmalar. Hayırlısı.

Siz nasi bi manyaksiniz cocuklar oraya hic birsey bilmeden gidiyor ve 5 gunde hem ogrenip hem yapiyorlar 0dan yani 5 gunde c++ ve openGL kullanarak 3 boyutlu bişeyler bekliyorsanız zaten buraya yorum yapmayın

Sanırım olayı anlamayan arkadaşlar çok yanlış yorumlar yapmış. İlk olarak fotoğraf eski yıllara ait o yüzden eski bir işletim sistemi mevcut, atölyenin yapıldığı Lab'da gayet iyi araçlar ile eğitim sürdürülüyor. Atölyeye seçilen öğrenciler, programlama konusunda ilgisini göstermeye hazır, kendine bu mesleği seçmeyi hedef koymuş kişiler. Ve sadece lise öğrencileri. Merak ediyorum 5 yıldır yazılım mühendisi olan arkadasın lise döneminde oyun konusunda neler yapabileceğini? Sanırım bir üniversitenin YGS LYS gibi sınavlara bakmadan, ilgi ve yetenekle öğrenci seçmesi zoruna gitmiş olacak bazı insanların. İlginin yeteneğin her şeyden önde olduğunu görmek istemeyeceklerdir normal. Processing kullanılmasının nedeni ise, 6 günde bahsettiğiniz gibi bir çok kompleks dil öğretilemeyeceği gibi, öğrencilerin ne bildiklerini ve neler üretebileceğini görmektir. Ki gayet de başarılı olmuştur. 6 günde 3D oyun geliştirmeyi öğretsinler diyen arkadaşın gerçekten bu işten anladığı konusunda da şüpheliyim. Sanıyorum ki o kadar basit ve kolay görüyor bu işleri. Ve hedefin öğrencilerin ilgisini, o anki bilgisini ölçmek olduğunu ve bunun yanında da konuyla ilgili olup, bilgisi olmayan arkadaşlar için de gayet yararlı dersler sürdürüldüğünü unutmuş. Çoğu şeyi yazmak boş aslında yorumları okurken ben utandım nasıl bu kadar kıt görüşlü veya anlayışsız olunabilir diye. Umarım bir şeylerin farkına varıp desteklemeye çalışırsınız.

Xp mi o ???

"Hadi beyler çıkışta bi fps yazak da milyoner olak mı?"

Bu ülkede akla ve beceriye dayalı teknik işler yaparak hak ettiğini elde etmeyi ummak, en başta o aklın kendisiyle çelişkili. siz, zor olanla uğraşıp akıl ve becerilerinizle topluma faydalı olma çabasıyla boğuşurken, basit ama kritik işler ilkel ve kapasitesiz insanların eline geçiyor ve siz kafesteki maymun durumuna düşüyorsunuz. Önce bunu düzeltemediğimiz sürece göstermelik münferit çabalarla günü kurtaran bir toplum olmaktan öteye gidemeyiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play