30 yıllık efsaneyi de parçaladılar!

Her yeni cihazı parça parça eden iFixit sitesinin ameliyat masasında, 30 yıllık bir efsane vardı!

Macintosh 128K'yı da parçaladılar!
Kaynak: IFIXIT

Orijinal ismiyle Apple Macintosh, diğer bir ismiyle Macintosh 128K tam 30 yılı geride bırakmış durumda. Piyasaya çıkan hemen hemen tüm cihazları parça parça eden ve içerisindekileri açıklayan iFixit sitesi de, 30. yıl dönümünde, bu efsane cihazı amelşyat masasına yatırdı ve yakın tarihe ufak bir gezinti yapmamızı sağladı...

8 MHz Motorola 68000 işlemci, 128 KB DRAM ve dahili sabit diski olmayan bir sistemden söz ediyoruz... Belki bilmeyenler vardır; döneminde kullanılan 3.5 inç 400KB'lık disketler işte o eksik sabit diskin yerini tutuyorlardı. Herkesin bir dönem gözlerini diktiği monitörse 9 inç ebatında CRT bir cihazdı. 512 X 342 (72 dpi) çözünürlük sunan monitör, tamamen siyah beyazdı. Grafik destekli ve kullanıcı arabirimi sunan ilk Macintosh 128K'nın satış fiyatı 2.495 dolardı ki bu fiyat günümüzde tam tamına 5.594 dolara tekabül ediyor.

Pek tabi fiyat etiketi toplu fareyi ve o ağır klavyeyi de içeriyordu. Tamir esnasında kolaylık sağlaması için her birisi klavyeye tek tek monte edilmiş olan tuşları ile günümüzdeki birçok klavyeden sağlam olmasıysa hayli manidar. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Biraz disini silselermis bari

gücün, kudretin ve asaletin tek ve yegane simgesi sevgili Apple'ın ilk başyapıtlarından birini tekrar görmek güzeldi. o zaman ki kısıtlı olanaklarla bile bugün olduğu gibi yine piyasada ki tek kusursuza yakın cihazdı...

3.4 inclik 400 kb lik disket mi varmis. Benim hatirladigim 3.5 inc disket 1.44 mb ve tek yuzlu olarak bunun yarisi buyuklugunde idi. Tabi ben pc den hatirliyorum. Apple bu. Bu kadar buyuk diske ne gerek var deyip kirparak millete itelemis de olabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir