32 bin kişi internet vergisini protesto edece

Bir Avrupa ülkesinin internete "GB başına vergi getirme" planları, halkı böyle ayaklandırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
32 bin kişi internet vergisini protesto edecek!

30.000'den fazla kişi, Macaristan'ın internete vergi getirme çabalarını protesto etmeye hazırlanıyor.

Viktor Orban'ın hükümeti, 2015'in başlangıcından itibaren internet trafiğini vergilendirmeyi planlıyor. Yasa taslağına göre internet hizmet sağlayıcıları, üzerlerinden geçen her gigabayt için 0.50 euro'luk vergi ödeyecekler. Ancak kullanıcılar, bu vergilerin kendilerine daha yüksek hizmet bedeli olarak yansımasından endişeliler. Facebook'ta yapılan bir protesto organizasyonu, şu ana kadar 32.000 katılımcıya ulaşmayı başardı (5.800 kişi ise "belki" diyor. Davet edilenlerin sayısı ise 203.000).

Plana karşı çıkan sadece Macar halkı değil, muhalefet partisi de yaptığı bir açıklamada böyle bir yasanın ülkeyi 1990'lara geri döndüreceğini söyledi. İletişim firmaları, planı kınıyorlar - bu firmalara Deutsche Telekom'un yan kuruluşu Magyar Telekom da dahil.

Macaristan, sesli görüşmelere ve metin mesajlarına vergi uyguluyor, ancak bu vergiler kişiler için 2.27 euro, şirketler için ise 16.26 euro ile kısıtlı. Yeni internet vergisinde de böyle kotaların olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Türkiye bunu duymasın kaldırın şu haberi

Bizi vergilerin vergilerini ve vergininde vergisini odedigimizi bilseler sessizce oturdugumuzu duysalar bu yaptiklarindan utanirlardi !!!!???

adamlar internete vergi gelecek diye tepki gösteriyorlar biz onca şehit verip oturduğumuz yerden kalkmıyoruz. içler acısı.

Olmaması lazım kablo devletin değil ya

Aman bizimkiler duymasin

Oturuyoruz diyeceğinize kalkın birşeyler yapın arkadaşlar. Tembellikte 1 numarayız. Çabalamadan birşeyler olacağına inananlar var hala. Olmaz değil ama piyango gibi milyonda bir.

kaldırın haberi bizece musallat edecekler

Ders olsun: 1) Ola ki Macaristan'ı örnek almak gibi bir HATA yapmaya niyetlenirse; Telekom hizmetlerimize, 2) Ola ki Telekom hizmetlerimiz bu HATAyı yaparsa, Macaristan gibi protesto etmeyip katlanan kalender milletimize.

Biz daha adıl kullanım kotasına böyle bir eylem hazirliği yapamadık.

Biz yıllardır veriyoruz o vergiyi, ismi Özel İletişim Vergisi (Ö.İ.V) Sözde deprem içindi, öğrendik ki depreme harcanmamış. Hala da veriyoruz.

Macaristan üzülmesin beterin beteri ülkelerde var hem de çok yakınında :)

bizde olsa yetmez ama evet derler

bize hayırlı olsun bunu duyan kesin tr ye uygular.

Sen de yorum yaz