4.5G nedir, kimler kullanabilecek?

4.5G nedir, bizi ne kadar hızlandıracak? Ondan ne zaman, kimler faydalanacak? İşte cevaplar!

4.5G nedir, onu kimler kullanabilecek?
4.5G ile LTE Advanced, aynı şeyler...

Dün düzenlenen 4.5G ihalesiyle hangi frekansı, hangi operatörün işleteceği belirlenmiş oldu. En yüksek tekliflerin toplamda 3 milyar 356 milyon euro'ya ulaştığı ihalede 5 farklı frekans bandında 18 paket dağıtıldı. Ancak isterseniz bu detayları bir kenara bırakıp, biz son kullanıcıları ilgilendiren konulara gelelim. 4.5G tam olarak nedir, ondan kimler, ne zaman faydalanabilecek?

Cevabı bu yazımızda bulacaksınız. İşte 4.5G hakkında bilmeniz gerekenler.

4.5G tam olarak nedir?

Dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarına genel olarak 4G adı veriliyor. Ülkemizdeyse 4G'nin daha gelişmiş bir sürümünün (LTE Advanced) kullanılacak olması nedeniyle, 4G yerine 4.5G kavramı kullanılıyor. Standart 4G bağlantısı, 100Mbps hıza ulaşabilirken 4.5G, bir başka deyişle LTE Advanced, 300Mbps (saniyede 37,5MB) ve üzerine ulaşabiliyor. Şu anki 3G şebekesi, yoğunluğun olmadığı zamanlarda 20-25Mbps'lik hızlara ulaşabiliyor. Ancak bu hızların kağıt üzerindeki teorik sayılar olduğunu belirtmekte fayda var.

4.5G'nin 5G'nin sunacağı 1.000Mbps'lik hızlara ulaşmadığını söyleyelim. Bununla birlikte 5G'nin dünya çapında 2020'de yaygın olarak kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden 4.5G'nin 5G'yi beklerken ona hazırlık yapmamızı sağlayacağını da söyleyebiliriz.

4.5G ne kadar gerekli?

Web sayfalarında gezerken, haber okurken veya sosyal ağlarda gezerken zaten yeterince hızlı olan 3G ile yeni 4.5G arasındaki farkı her zaman görmeyebilirsiniz. Ancak 4.5G ile birlikte video ve müzik akış hizmetleri daha kesintisiz çalışacak. Skype ve FaceTime gibi uygulamalar ise daha yüksek görüntü kalitesiyle, takılmadan videolu sohbetler yapmanıza izin verecek. Büyük dosyaları indirirken 4.5G'nin farkını hemen hissedeceksiniz.

4.5G, beraberinde getirdiği VoLTE gibi teknolojiler sayesinde sesli görüşmelerin de kalitesini artırıyor. Üstelik çağrı yaparken karşı tarafla bağlantı kurmanız da çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

Bu arada tamamlanan 4.5G ihalesinin ardından 1 km'den daha uzun tüneller ve konvansiyonel tren hatları, yakın bir gelecekte kapsama alanına alınacak. Böylece tünele girdiğinizde bağlantının kopması gibi sorunları artık yaşamayacağız.

4.5G'yi kimler kullanabilecek?

4G destekli telefonlar, 4.5G'yi kullanabilecekler. Piyasada son 1-2 senede çıkan telefonların çoğunda 4G desteği bulunuyor. 4.5G'den mahrum kalmak istemiyorsanız, yeni telefon alırken özelliklerini kontrol etmenizde fayda var.

HTC One M9, Samsung Galaxy S6, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 gibi cihazlar, 4G'yi, dolayısıyla 4.5G'yi destekleyen cihazlar arasında.

4.5G'yi ne zaman kullanabileceğiz?

4.5G için beklemeniz gereken tarih, 1 Nisan 2016

Dördüncü nesil mobil iletişim teknolojisi, planlarda bir aksaklık olmaması halinde, önümüzdeki senenin Nisan ayında hizmete açılacak. 4.5G hizmeti verecek olan operatörlerin 2024'e kadar Türkiye nüfusunun yüzde 95'ine yeni bağlantıyı ulaştırması gerekecek.

4.5G frekanslarının dağıtılmasıyla birlikte 3G hizmetlerinin de kapasitesinin arması bekleniyor. Yani 4.5G kullanılmaya başlandığında 3G'de yaşadığımız bağlantı sorunları da çözülebilir.

Peki 5G ne zaman gelecek?

5G'yi çok yakın bir zamanda kullanmayacağımız kesin. 2018'de testlerinin başlaması beklenen 5G'nin dünya çapındaki kullanımı, 2020'de yaygınlaşacak.

Önemli bir bilgi, dün yapılan ihalenin sadece 4.5G değil, aynı zamanda bir 5G ihalesi olması. Yani katılımcılar, ihalede hem 4.5G hizmetleri, hem de 5G teknolojileri için gerekli izinleri almış oldular. Bir başka deyişle 5G'nin vakti geldiğinde, yeni bir ihale yapılmasına gerek olmayacak.

Ve sonuç

3G ile hayatımızdan memnun olabiliriz, ancak 4.5G bu memnuniyeti bir adım ileriye taşıyacak. Akıllı telefonumuzla fotoğraf paylaşırken, video izlerken, WhatsApp mesajları gönderirken, görüntülü görüşmeler yaparken hem daha az takılma yaşayacak, hem de daha akıcı, bazı durumlarda daha yüksek kalitede bir tecrübe elde edeceğiz. 4G destekli bir telefonunuz varsa veya almayı planlıyorsanız, 4.5G keyfi için sadece biraz daha bekleyeceksiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

10 yıldır aktif bilgisayar kullancısıyım ve teknolojiyi yakından takip ediyorum. Teknolojinin ipi kaçmış durumda. İhale bu kadara sonuçlanmış şu bunu almış o bunu satmış, peki bu ihalenin parasını şirketler mi ödeyecek? Hayır, yine bizden çıkacak. Neden, daha hızlı whatsapp mış da görüntülü konuşmaymış da da da da... Yanlış anlaşılma olmasın teknolojiye karşı değilim ama gerekli teknolojiye. Sorum şu: Bu teknoloji tüketimden ziyade üretime etki edecek veya etmeyecek mi? Edecekse ne kadar edecek?

Üretim? El oğlu bire yapar, bize yüze satar. Avrupa'da 4G yıllardır kullanılıyor. Milleti her geçen gün fakirleşen bir ülkeye çok mu lazım çok hızlı internet?!.. Üretmediğimiz için herşeyi 20 yıl geriden gelip kullanıyoruz. Tabi ki de bize ödetecekler, hepsi yabancı sermayeli firma. Sen üretmekten acizsen adam gelir senin ülkende bu kadar rahat at koşturur.

@27 Ağustos 2015 02:08 Altyapı daha sağlam olacak, cimrilik etmezlerse kotaları yükseltebilirler. Üretim dersen çok yer var anlatamam bile bu çok önemli.

@27 Ağustos 2015 09:15 yakınan adam sen ne urettin acaba.

@27 Ağustos 2015 02:08 oparatörlerden birisinde mi çalışıyorsun..fakirlere de kazık atıldığında sevinirsin galiba..

Bu düzen değişmediği sürece düzülen hep biz tüketiciler olacaktır.

Sayın Editör teşekkürler bu yazıyı paylaştığınız için, yalnız isterdimki ihaleye çıkılan frekansların özelliklerini ve hangi bandın daha iyi olduğunuda ekleseydiniz daha iyi olurdu.

5 sene önce de youtube'u takılarak izliyorduk şu anda da öyle izliyoruz.

Pahalı ve Kota olduktan sonra bir anlam ifade etmiyor.

Kalabalık alanlarda 3G bant genişliği yetmiyordu. O tip durumlar için faydası olacak. 4G ile 5G arasındaki farkı anlayamayacağız. 3G 4G arasındaki fark, 2G ile 3G arasındaki geçiş gibi de değil. Birinde internete bağlanmak imkansızdı. İPhone5S,İphone6,Samsung'un iki üç modeli, Lumia'ların 3-4 modeli destekliyor. 5G'yi destekleyen telefon piyasada yok. Yani yararlanacak insan sayısı da sınırlı.

serverları yüksek okuma yazma hızı ve iops 4k sıda tamamdır ocz alacan işte 64gb ram en az bunlar olmazssa 6g olsun bir işe yaramaz mobil haritalar yavaş diyosan samsung note5 al birazdaha iyi çalışır ocz nin 3.2 tb hardiskin 4k sı yüksek okuma yazma hızıda onu kullanırsa harita bölümüne daha iyi olur herkezde akıllı telefon arabaya binen navigasyon peşinde

Dalga geçiyorlar. Yani 50 tl ye alabildiğiniz 6 gb lık paketi 4.5 g ile sadece 3 dk da bitirebileceksiniz. Hizmet budur işte.

@27 Ağustos 2015 15:45 okadar hızlı ınıyo dıye ındırmek zorundamısın ındırme olsun bıtsın

O kadar uğraşmışsınız Chip, bari biraz daha da uğraşında gerçek manada 4,5G'yi destekleyen telefonların bir listesini yayınlayın. Yeni telefon alırken ne kadar ucuza kaçabileceğimizi bu sayede bilelim ;)

1gb internet paketini bitirmenize yardımcı olur sadece

Su an bulundugum ulkede 4G+ var. 4.5G ile 4G+ ayni mi ?

Telefon uygunsa bile sim kart da uygun olmalı. Yani 4,5G uyumlu sim kart olması gerekiyor.

300Mbps hız en fazla local özel cihazlarla sağlanacak hız olacaktır.İnternetin önündeki en büyük engel akk adı altında kota.bu kota bu kadar düşük oldugu sürece ve kota aşımından sorna hız dial up seviyesine çekildiği sürece bahsedilen hızların teorikte hiç faydası yok.tıpkı 3g de oldugu gibi teknolojisiteleri far tutulmuş tavşana dönmüş hiç bir teknoloji sitesinin bu konuya değindiğini gördünüz mü ? nisan ayında hayatımıza girdiğinde şöyle oalcaktır 300Mbps kadar bağlantı 10 gb kota 69 tl vs

@29 Ağustos 2015 11:12 Kesinlikle haklı Aylık ödeme yap 10 Dk da AKK bitsin bu hiç Adil değil. AKK limitleri kaldırılmalı. Veriyorsan hizmeti insan gibi ver. 3.3 Milyar dolar devletin kasasına Milletin cebinden Operatörler aracılığıyla AKK vb isimlerle toplanacak.

@29 Ağustos 2015 11:12 sanki çoook matah bişi yapacanda 10gb yetmiyo... İstersen 100gb olsun gene youtubedan şaban izleyecen...

Oyun indirirsen ne olcak peki?..............................................

Hayırlı olsun............

yahu daha 3G'yi yarım kapasitede bile kullanamıyorken, 4.5G hizmetini bu operatörler nasıl sunmayı düşünüyorlar? 3G'nin 7.2 MBps olan en düşük bağlantı hızını her yerde alabileniniz var mı? 4.5G için 150Mbps denilmekte, yahu bunun 10 MBps'ini sunsalar öpüp başıma koyarım.. nasıl "geçirebiliriz" mantığıyla hareket ediyorlar.. altyapı kaldırır mı, her yerde çeker mi, soruları hep askıda. reklamlarda allandırıp pullandırarak "10 kat hızlı internet" diye millete yutturacaklar..

4.5G ile uğraşana kadar ttnet de devam ederim ondan iyi bana sanki 75gb adil kullanım kotasımı verecekler pee hepsi fasa fiso..3.5 g bile zar zor kapsıyordu anında edgeye dönüyordu çoğu yerde nerde hizmet yokk.videolar donar sinirlenirim sayfalar açmaz çekilecek çilemi bu...bişeyler alıp satmak için yapılıyor bence düzmece..diyecekler inanılmaz fiyat 50 tl sınırsız ama altta minnacık yazılar 10 gb sonrası hızın edgeye düşecek videolar sürekli donacak anlıcağınız kablumbağa düştük hayırlı olsun..

Mevcut kota sistemiyle saniyede gb taşısa nolucak ?

bende note 2 var onu değiştirnene değer mi bu 4g olayı

bilgisayar hızını etkiler mi?

ELDEKİ TELEFONLAR ÇÖPE GİDECEK, YENİ PAHALI TEL.LER ALDIRACAKLAR.FİRMALAR KÖŞE TABİ.SIRADAN VATANDAŞIN ÇOK UMRUNDA BU 4,5 G.MİLLETİ TEKNOLOJİ MANYAĞI YAPMAKTIR.GEÇİM DERDİ HERŞEYDEN ÖNCEDİR.

normal bir kullanıcı için (face, twit, youtube, müzik kanalları vb kullnan) pek bir şey fark edeceğini zannetmiyorum. hiç kimse internetim hızlı diye sırf 3-4 dk da iniyor diye gigabaytlarca filmi cebine indirmez. 4G ve 5G daha çok giyilebilir teknoloji, akıllı sistemlerin birbiriyle iletişimi, kendi kendine giden araçlar vb teknolojiler için bulunmaz bir nimet olacaktır. Bu yüzden çok ta kafa yormaya tartışmaya değmez. bugün nasıl kullanıyorsan, yarıda aynı şekilde kullanacaksın. AKK sağolsun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir