4K filmler için UHD Blu-ray standardı hazır!

Optik disklerin öldüğünü düşünüyorsanız, 4K filmlerle gelecek UHD Blu-ray disklere mutlaka göz atın!

4K filmler için UHD Blu-ray standardı hazır!

Blu-ray Disc Association (BDA) Ultra HD Blu-ray isimli yeni standardın özelliklerini belirlediğini açıkladı. Buna göre yeni Ultra HD Blu-ray diskleri, yüksek kapasiteleri sayesinde 4K çözünürlüklü videoların kaydedilmesi için ideal ortamı oluşturacak.

Böylece yeni Blu-ray diskler HDR görüntülerin ve yüksek kare sayısına sahip videoların saklanması için de kullanılabilecek zira bu formatlar da son derece büyük depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

BDA ayrıca yeni Blu-ray diskleri okuyacak cihazların, geriye uyumlu olmasını da istiyor. Bu sayede, eski Blu-ray diskler de çöpe gitmemiş olacak ve yeni cihazlarda oynatılabilecek.

Ayrıca Ultra HD Blu-ray formatı, çalışmak için cihazların birbirine fiziksel olarak bağlanmasını da gerektirmeyecek, Dijital Köprü özelliği sayesinde aynı disk üzerinden evin içinde farklı cihazlara, kablosuz olarak görüntü aktarmak mümkün olacak.

Bakalım bu yeni optik diskler sayesinde 4K çözünürlüklü film ve video içerikleri hızla hayatımıza girebilecek mi yoksa YouTube gibi online kaynaklar varken insanlar pahalı bir video oynatıcıya para vermekten çekinecekler mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Haberi yaptınız da UHD Blu-ray'in teknik özelliklerini neden yazmadınız?

bırakmıyorlar ki ölsün hortlatıp duruyorlar ,nereye kadar gidecekse,sonunda ölecek işte belli değil mi?

@14 Mayıs 2015 17:59 eline alıp hissedeceğin disk olacakken... + ttnet ile uhd film izlemek hayaldir...

UHD diyince aklıma psp nin mini oyun diski geldi aklıma :)

Bu tip disklerin ömrü bitmek üzere artık, filmi bir usb belleğe koyup satsalar çok daha mantıklı olur

@15 Mayıs 2015 04:50 öyle basit değil işte. bu diskler hiçbir zaman ölmeyecek. flash diske koyup satsınlar gibi basmakalıp bencilce bir düşünce yok. bu diskler elektronikten çok daha güvenli

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play