4K TV'ler neden 3D'den daha heyecan verici?

HD TV'lerin çözünürlüğünü katlayan 4K TV'lere para harcamanızı sağlayacak 7 neden yazımızda!

4K TV'ler için 7 neden!

İstesek de, istemesek de 2013, 4K ve Ultra HD'lerin yılı olmayı başarmış durumda. Yeni formatlara uygun filmler çoktan çıktı, yeni TV'ler tanıtılmaya devam ediliyor.

4K'nın sizi heyecanlandırması için şu sıralar düşüşteki 3D teknolojisinden daha çok sebep var. 3D'nin gözlükle çalışması ve çoğu kullanıcı için rahatsız edici olması, beklenen ilgiyi toplayamamasıyla sonuçlandı. Ancak HD'den Ultra HD'ye geçiş, SD'den HD'ye geçişe benziyor, yani Ultra HD daha kalıcı bir yenilik. Daha keskin ve detaylı görseller anlamına gelen Ultra HD, size daha da keyifli bir TV izleme deneyimi sunacak. 4K için çekilen filmler oldukça etkileyici, bunun yanında Ultra HD TV'lerin HD filmleri upscale yöntemiyle başarıyla yeni çözünürlüğe uyarladığını biliyoruz. Peki Ultra HD bizleri heyecanlandırabilecek başka neler sunuyor?

1. Ekrana daha yakın oturabilirsiniz

Full HD TV'lerde genellikle ekrandan en az 3 ekran boyu kadar uzakta oturmanız söylenir. Böylece optimal görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz. Daha yakından seyrettiğinizde ise başınız ağrıyabilir ve pikselleri görmeye başlayabilirsiniz. Çok daha keskin görüntüler sunan 4K videolar ise 1.5 ekran uzaklığından rahatlıkla seyredilebiliyor.

2. Pasif 3D'yi daha çekilebilir hale getiriyor

Pasif 3D, aktife göre daha rahat bir izleme deneyimi sunsa da ışığın bölünmesi nedeniyle çözünürlüğü olumsuz etkiliyor. Ancak 4K TV'lerin çözünürlüğü full HD'den dört kat fazla olduğundan 3D filmler yeterince net kalacaklardır. Doğal 4K kadar keskin olmasa da şimdiye kadar alıştığımız pasif 3D'den daha iyi bir deneyim sağlayacağı kesin.

3. 4K OLED'ler yolda

Heyecan verici diğer bir gelişme ise OLED ve 4K'nin hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkacak olması. LG'nin tahminlerine göre OLED fiyatları, önümüzdeki iki sene içerisinde uç nokta LED TV'lerin fiyatlarına düşecek. Panasonic ve Sony, HD OLED teknolojisini atlayarak direkt olarak 4K OLED'lere geçmiş durumdalar. bu nedenle 4K OLED 3D TV'leri beklemek, çoğu kullanıcı için yerinde bir tercih olabilir. Beklemek istemiyorsanız, Sony'nin bazı bölgelerde piyasaya sürdüğü 55 ve 65 inç'lik 4K LED TV'lere göz atabilirsiniz.

100'lerce film şimdiden hazır

100'lerce film şimdiden hazır

4. 100'lerce film şimdiden hazır

Evinizde seyredebileceğiniz sadece birkaç 4K film bulabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4K filmler için üzerinde anlaşılan bir biçim henüz bulunmasa da yürütücü cihazlar ortaya çıktıkça sayısız TV şovu da 4K olarak sunulmaya başlanacaktır.

Bu arada şu an itibariyle Sony Pictures'ın yeniden düzenlediği 100'un üstünde film bulunuyor.

5. TV şovları 4K olarak çekilecek

Sony Pictures ile yeni bir TV şovu kaydetmek isteyenler, varsayılan olarak 4K'yı kullanacaklar. Eski şovlar ise aynı eski filmlerde olduğu gibi 4K'ya remaster edilebilecek.

6. 4K yayınlar çok uzak değil

Sıkıştırılmış bir 4K filminin sunucularda kapladığı alan, yaklaşık 200GB. Dolayısıyla 4K TV yayınlarına çok uzakta olduğumuzu düşünebilirsiniz ancak durum biraz farklı. Sıkıştırma alanındaki geliştirmeler, 4K'ya özel yeni HEVC sıkıştırma biçimi sadece 20Mbit/s'de harika Ultra HD görüntüleri sunabiliyor. Bunun yanında FIFA, 2016'daki Dünya Kupası'nı 4K olarak kaydetmeyi amaçlıyor, YouTube 4K video hizmetine başlamış durumda, Netflix ise 4K'ya geçmek üzere.

7. Gözlüksüz 3D geliyor

Şu anki gözlüksüz 3D teknolojisi etkileyici olsa da tam olarak kullanıma hazır değil. Ancak 4K TV'lerin yüksek çözünürlüğü, gözlüksüz 3D
için yeni bir kapı açacak.

Okuyucu Yorumları