4K TV'ler neden 3D'den daha heyecan verici?

HD TV'lerin çözünürlüğünü katlayan 4K TV'lere para harcamanızı sağlayacak 7 neden yazımızda!

4K TV'lerin heyecan verici 6 yeniliği!

İstesek de, istemesek de 2013, 4K ve Ultra HD'lerin yılı olmayı başarmış durumda. Yeni formatlara uygun filmler çoktan çıktı, yeni TV'ler tanıtılmaya devam ediliyor.

4K'nın sizi heyecanlandırması için şu sıralar düşüşteki 3D teknolojisinden daha çok sebep var. 3D'nin gözlükle çalışması ve çoğu kullanıcı için rahatsız edici olması, beklenen ilgiyi toplayamamasıyla sonuçlandı. Ancak HD'den Ultra HD'ye geçiş, SD'den HD'ye geçişe benziyor, yani Ultra HD daha kalıcı bir yenilik. Daha keskin ve detaylı görseller anlamına gelen Ultra HD, size daha da keyifli bir TV izleme deneyimi sunacak. 4K için çekilen filmler oldukça etkileyici, bunun yanında Ultra HD TV'lerin HD filmleri upscale yöntemiyle başarıyla yeni çözünürlüğe uyarladığını biliyoruz. Peki Ultra HD bizleri heyecanlandırabilecek başka neler sunuyor?

1. Ekrana daha yakın oturabilirsiniz

Full HD TV'lerde genellikle ekrandan en az 3 ekran boyu kadar uzakta oturmanız söylenir. Böylece optimal görüntü kalitesini yakalayabilirsiniz. Daha yakından seyrettiğinizde ise başınız ağrıyabilir ve pikselleri görmeye başlayabilirsiniz. Çok daha keskin görüntüler sunan 4K videolar ise 1.5 ekran uzaklığından rahatlıkla seyredilebiliyor.

2. Pasif 3D'yi daha çekilebilir hale getiriyor

Pasif 3D, aktife göre daha rahat bir izleme deneyimi sunsa da ışığın bölünmesi nedeniyle çözünürlüğü olumsuz etkiliyor. Ancak 4K TV'lerin çözünürlüğü full HD'den dört kat fazla olduğundan 3D filmler yeterince net kalacaklardır. Doğal 4K kadar keskin olmasa da şimdiye kadar alıştığımız pasif 3D'den daha iyi bir deneyim sağlayacağı kesin.

3. 4K OLED'ler yolda

Heyecan verici diğer bir gelişme ise OLED ve 4K'nin hemen hemen aynı zamanda ortaya çıkacak olması. LG'nin tahminlerine göre OLED fiyatları, önümüzdeki iki sene içerisinde uç nokta LED TV'lerin fiyatlarına düşecek. Panasonic ve Sony, HD OLED teknolojisini atlayarak direkt olarak 4K OLED'lere geçmiş durumdalar. bu nedenle 4K OLED 3D TV'leri beklemek, çoğu kullanıcı için yerinde bir tercih olabilir. Beklemek istemiyorsanız, Sony'nin bazı bölgelerde piyasaya sürdüğü 55 ve 65 inç'lik 4K LED TV'lere göz atabilirsiniz.

100'lerce film şimdiden hazır

4. 100'lerce film şimdiden hazır

Evinizde seyredebileceğiniz sadece birkaç 4K film bulabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4K filmler için üzerinde anlaşılan bir biçim henüz bulunmasa da yürütücü cihazlar ortaya çıktıkça sayısız TV şovu da 4K olarak sunulmaya başlanacaktır.

Bu arada şu an itibariyle Sony Pictures'ın yeniden düzenlediği 100'un üstünde film bulunuyor.

5. TV şovları 4K olarak çekilecek

Sony Pictures ile yeni bir TV şovu kaydetmek isteyenler, varsayılan olarak 4K'yı kullanacaklar. Eski şovlar ise aynı eski filmlerde olduğu gibi 4K'ya remaster edilebilecek.

6. 4K yayınlar çok uzak değil

Sıkıştırılmış bir 4K filminin sunucularda kapladığı alan, yaklaşık 200GB. Dolayısıyla 4K TV yayınlarına çok uzakta olduğumuzu düşünebilirsiniz ancak durum biraz farklı. Sıkıştırma alanındaki geliştirmeler, 4K'ya özel yeni HEVC sıkıştırma biçimi sadece 20Mbit/s'de harika Ultra HD görüntüleri sunabiliyor. Bunun yanında FIFA, 2016'daki Dünya Kupası'nı 4K olarak kaydetmeyi amaçlıyor, YouTube 4K video hizmetine başlamış durumda, Netflix ise 4K'ya geçmek üzere.

7. Gözlüksüz 3D geliyor

Şu anki gözlüksüz 3D teknolojisi etkileyici olsa da tam olarak kullanıma hazır değil. Ancak 4K TV'lerin yüksek çözünürlüğü, gözlüksüz 3D
için yeni bir kapı açacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Abartı değil mi artık 4K Tv' ler True Quality Ultra HD ve 3D gibi özelliklerden sonra güç tüketimine de önem verilse?

@18 May 2013 00:05 uyanda balığa çıkalım zaten güç tüketimine önem veriliyor... A sınıfı ürünler mecburi oldu haberin yok heralde... LED TV neden çıktı sanıyorsun?

Çok saçma ya aynı telefonlara döndü bu iş..

Para ve Türkiye olunca 4K'yı bırak lcd almak lazım daha bütün kanallar sd yayından HD'ye geçemedi.

1080'den hen önce de 720 çıkmıştı. Millete alın çok güzel diye sattılar çok geçmeden 1080 çıktı ki onun da pişip kullanılabilir hale gelmesi (özellikle de bizim ülkede) yıllar aldı. Şimdi 4K'yı alan da daha cihazın garantisi bitmeden 8K'yı görecektir ki daha da kötüsü daha tadını bile çıkaramamış olacak. Tabi daha yeni teknoloji olmasından ötürü verecekleri paradan bahsetmiyorum bile. En güzeli en az 2 sene beklemek. Yayını başlamadan veya uygun optik medya (vb.) teknolojisi çıkmadan almak mantıksız ki o zaman bile sıkıntılar ortaya çıkabilir (Blu-ray ve HD-DVD savaşlarını hatırlayanlar bilir ki daha da geriye gitmek isterseniz VHS ve Beta'yı da unutmamak gerekir)

4k tv sony piyasaya sürmüş.80bin lira.hemen almalı.

fifa 2016 değil 2018.

ben de almamak için tek bir neden söyleyeyim: kazık kadar fiyatı. bu fiyatlar ile bu cihazlar şu an alınabilir değil.

Sanki turkiye'de Netflix var

önce pc monitorune 4k getirmeliler. Galaksi s4te bile full hd ekran var be kardesim.

izleyici icin bir monitor bir receiver almakla bitiyor is, ama tv kanallari icin format degisikligi cok yuksek maliyeti olan bir is. bu yuzden hala cogu kanal sd yayina devam ediyor, broadcast sinifi ekipmanlarin kendini finanse etmeden hurdaya cikarilmasi pek tabiki mantikli degil. burada yapilacak en mantikli seyi zaten cogu kanal yapti, 4:3 aspect yerine 16:9 yayina gectiler.

@badwizard yakında SD yayın ekipmanları pahalanacak çünkü bitiyor... HD ile yetinen kaybeder... Duck TV kadar olmadılar... en beş para etmez çizgi film kanalı ama HD yayın yapıyor ( gerçekten HD ) ve HD diye 576p görüntüyü 720p yapmıyor...

merhaba,zaten 3d izlerken insan kendini Cennet'de sanki hiss'ediyor.fakat bu 4K ve 3D TV,ikside olmasi?bence daha fazla heyacan macera yetenek. ve daha çok, iksi bir Arada iyi olacaktir.

200GB film mi dedi yanlış mi anladım? indirmeyi bırak harddisk e atmak saatlerce sürer..

8K HD olsa daha iyi... UHD için erken değil geç bile kalındı...

80.000 tl yi chip versin biz mi kullanmayalım 4k tv leri

Bestbuy dukkanlarında bır alay 4k tv var. Bızım burada aldıgımız fıyatlara gore en ıyılerı alınıyor. Aranızda hem hukumete oy verıp, bı de teknolojının pahalı oldugunu dusunen varsa oy verırken yedıklerı kazıkları bı daha dusunsun.

Bu nasıl muhalafet yaw tv seçimlerinde bile hazmedemiyorsunuz hükümeti.Bırakın bu işleri işi yapana verin oyu.Burda da konuşmayın siyaseti...

2 sene bekliyelim diyen arkadaş, 2 seneye kadar teknoloji yerindemi sayacak. Paranı ne zaman tamamlarsan o zaman alırsın. Beklersen hep beklersin.

3D tv yi yeni aldık daha durun

200 gb lık filmi ttnetin jet hizinda 8mbit neti ile 1 haftada anca indiririz.1 gunde hdd ye atmasi surer haha.8 gunde 1 film.

Bana 3d tv ler daha cazip geliyor. 4k ya isinamadim. En azindan 3d goruntude gercekmis gibi oluyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir