6 güvenli mesajlaşma uygulaması!

Mesajlaşmak için illa WhatsApp kullanmanız gerekmiyor. İşte "çok güvenli" alternatifler!

  • Zeynel A. Öztürk
Hiç duymadığınız 6 güvenli mesajlaşma uygulaması!

Popüler mesajlaşma uygulamaları, iletişiminizi pekala depoluyor, daha kötüsü onları veri toplamak için kullanıyor olabilir. Bu konuda doğru bir adım atan WhatsApp, geçtiğimiz aylarda şifreli mesajlaşmayı uygulamasına dahil etmeye başlamıştı. Ancak güvenlik için elbette WhatsApp'a mahkum değilsiniz. Size daha yüksek güvenlik sunacak iyi alternatifleriniz var. İşte adını muhtemelen hiç duymadığınız, müthiş güvenli mesajlaşma ve çağrı yapma uygulamaları.

ChatSecure

ChatSecure, XMPP, OTR ve Tor gibi "tanınmış açık kaynak kodlu şifreleme kitaplıklarını" kullanan, iOS ve Android altında çalışan ücretsiz bir uygulama. ChatSecure ile aynı protokolleri kullanan diğer uygulamalarla mesajlaşmanız mümkün.

Silent Circle

Silent Circle, EFF'den tam not alan Silent Phone ve Silent Text uygulamaları için bir üyelik teklifi sunuyor. Her iki uygulama da Android ve iOS'ta kullanılabiliyor. Silent Phone, şifreli sesli, videolu görüşmeler ve konferanslar için kullanılıyor. Silent Text ise WhatsApp veya Facebook Messenger'a benzer işlevler sunan, şifreli bir mesajlaşma istemcisi.

Silent Circle'ın odak noktasında seyahat eden çalışanlar bulunuyor. Planların fiyatları, 12.99 dolardan başlıyor.

WhisperSystems

WhisperSystems

WhisperSystems da aynı Silent Circle gibi birkaç güvenli uygulama sunuyor. Android için Red Phone ve TextSecure uygulamaları sunulurken, iOS için Signal sunulmakta.

RedPhone, telefonunuzun numara çeviricisiyle entegre oluyor. Uygulama, karşı tarafta da yüklüyse normal çağrı yerine şifreli çağrı yapma seçeneğine sahip oluyorsunuz. TextSecure, benzer biçimde Android'li telefonunuzla tamamen entegre oluyor ve varsayılan SMS mesajlaşma uygulamasının yerini alıyor.

iOS uygulaması Signal, işletim sistemiyle entegre olmuyor; bunun yerine ayrı bir uygulama olarak çalışıyor. Signal içerisinden RedPhone kullanıcılarını arayabiliyorsunuz.

RedPhone ve TextSecure'u Google Play Store'dan, Signal'ı iOS App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Mahkum oldugumuzu kim soyledi???

Rehberimizdeki kişiler farklı alternatiflere yönelmedikleri sürece Whatsapp'ın krallığı devam edecektir.

@26 Ocak 2015 02:27 sende başka bir kişinin rehberinde ki kişisin :)

Sosyal ağ kullananlar nasıl mahkumsa facebook a, anlıK mesajlaşma kullananlarda whatsapp a mahkum. Kim en büyük çoğunluğu toplarsa o kazanıyor.. 2+2.. Türkiye'de whatsapp. Bazı ülkeleerde Line veya Viber in üstünlüğü mevcut.. Whatsapp a sesli mesajda gelirse ki gelmek üzere.. Tutabilene aşkolsun.

@26 Oca 2015 03:30 sesli mesaj var zaten arama gelecek diyecektin heralde :)

insanlar başka programa geçmekle uğraşmaya üşeniyorlar o yüzden kimse bırakamıyor whatsappı :) ayrıca bu program çıkaranların mantığını anlamıyorum zaten whatsapp var üstüne hiçbir şey koymadan aynı tarz çıkarıyorlar millet bunu bırakıp ona mı geçecek işimiz gücümüz yok programdan programa dolaşalım?

mahkum muyduk? ben n,iye farkında değilim mahkum olduğumdan?

Mahkum olanlar düşünsün...Orta yaşlı eliboşlar bile zırt pırt her gittikleri yeri çekip paylaşıyorlar. Vat sap ve faceboko daha eper süre eliboşların elinden düşmez...

Hepsi ayni. Farkyok hesnde bilgiler cok rahat bir sekilde elde edle bilir. Su opartorler fiyatlari dusruse millet whatsa filan kullanmaz direk ara. Yada mesajlasir . Cok pahlli. Medya gondermiyorsun gondersen fatura kol gbi. Yakinda opratorler iflas edecek bu fiyatlarla. Yada bska alana kayacaklar

WhatsApp bu kadar rahat ve kullanışlı iken neden geçelim başka bir applicationa? Önce şunu bi anlayalım: "Anında Mesajlaşma" uygulamalarının tamamı aynı kategoridedir. Bunada Server-Side uygulamalar diyoruz. Yani bütün bu uygulamalarda yazdığınız mesajlar, gönderdiğiniz resimler vs, yaptığınız telefon konuşmaları önce sizin telefonunuzdan bir server'a gider, ordanda karşı kişinin telefonuna gider. Yani anlayacağınız bu server sahibi her türlü istediği şekilde sizin bilgilerinizi elinde tutar. En sonunda biri bunu farketti ve kullanıcıların özgürce, güvenliğinden endişe duymadan mesajlaşabilme ve konuşabilmesi gerektiğini düşündü. Kim bu dersiniz? Tabiki hepimizin yıllarca kullandığı BitTorrent. Çıkardığı "Bleep" uygulaması ile aradaki server belasını kaldırarak direkt telefondan telefona (peer-to-peer) mesajlaşma ve konuşma sağlıyor. Aynı film indirirken kullandığımız torrent gibi. Sadece bununlada kalmıyor. Mesajlar ve sesler telefonunuzdan çıktığı gibi encrypt (şifreleme) ediliyor ve sadece karşı tarafa ulaştığında çözülebiliyor. Son derece güvenli ve pratik. Ancak henüz testler bitmiş deil ve şuan için sadece Alpha sürümü mevcut. Nihai duruma geldiğinde öyle sanıyorum ki bütün torrentçiler kullanacaktır. Şuan için Win7-Win8/Mac/Android platformlarında kullanılabiliyor alpha sürümü. IOS yakında çıkacaktır.

İsin gücün yoksa gecmezsin neyin kölesiysen onu kullanırsın güvnligini de dert etmezsin kim neyini bilmis hangii bilgin kimin elinde pazarlanıyor umrunda olmaz !? Bleep uygulamasından haberim yoktu. İnceleyeceğim. Açık kaynak yazılımlar her zaman güvenlidir. Tor'u görünce zaten gözlerim ışıldadı :)

o zaman neden bu siteye girion?!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play