802.11ac hızıyla tanışın!

802.11ac Wi-Fi teknolojisi, zengin teknolojik işlevleriyle evlerde ve işyerlerinde devrim yaratacak!

802.11ac hızıyla tanışın!

802.11ac, ev eğlence sistemleri için oyunun kurallarını değiştiren bir yenilik. Bu teknoloji, daha hızlı ve yüksek kalitede veri aktarımı ile birlikte daha kararlı bir ağ mimarisine ulaşılmasını sağlıyor. 802.11ac ayrıca çok daha geniş kapsama gücüyle evlerdeki kör noktalara internet bağlantı taşıyor. 802.11b gibi daha eski teknolojiler, daha düşük bir bant genişliğine sahip oldukları için zaman zaman zayıf bağlantı kalitesi sorunuyla karşılaşıyorlardı. Bu teknolojiyle tek seferde birden fazla medya akışı gerçekleştirildiğinde videolar donuyor, ses bağlantıları kopuk bir şekilde sunulmak zorunda kalınıyordu. Ancak 802.11ac, sağladığı 1Gbps'ye varan veri aktarım hızıyla bu sorunların üstesinden gelebiliyor. Bu yeni teknoloji, öncülü 802.11n'den üç kat daha hızlı. 

Video izlerken donma ve bekleme sorunları mazide kaldı

802.11ac ile sunulan yüksek hızlar sayesinde online video izleyen kişilerin en büyük problemi olan videonun dolmasını beklemek, artık tarihe karışıyor. Daha yavaş bağlantı hızlarında video izleyebilmek için videonun donmadan izlenebilmesi için önce ön belleğe alınması gerekiyordu. 802.11ac teknolojisindeki eşsiz hızlı veri aktarım özelliği sayesinde yüksek kalitede video akışı için bile videonun ön belleğe alınmasını beklemek gerekmiyor. 802.11ac teknolojisi ile ağ bağlantılı televizyonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar ve mobil cihazlarda donma ve bekleme sorunu olmadan HD kalitesinde video akışı kesintisiz sağlanabiliyor. Böylece çocuklar odalarında online oyunlarını oynarken, ebeveynler de HD kalitesindeki online filmleri oturma odalarında eş zamanlı izleyebiliyorlar.

Yüksek frekans modülasyonu, oyun severlerin yanında...

802.11ac'nin sağladığı yüksek veri aktarım hızının üç ana avantajı mevcut; daha geniş radyo frekans spektrumu, daha fazla anten ve yüksek frekans modülasyonu. Bu yenilikler, daha yüksek hıza ulaşılmasının yanında, daha kararlı bir ağ mimarisi sunuyor ve sinyal gücünün artmasıyla birlikte bağlantı kopma sorunlarının azalması sağlanıyor. Böylece evlerde kablosuz bağlantının esnekliğinden faydalanılırken, aynı zamanda kablolu bağlantının sunduğu hız ve kararlılık özelliklerinden de yararlanılmış olunuyor. 802.11ac'nin sunduğu kararlı ağ yapısı, özellikle sinyal gücünün yüksek ve sürekli olması gereken online müzik ve film servisleri için son derece önemli. Ayrıca bu kararlı mimari sayesinde online oyun severler de kendileri için çok önemli olan sinyal gecikmesi ve donma sorunlarından kurtulabiliyorlar.

Mobil cihazlar için dost bir teknoloji

802.11ac teknolojisinin bir diğer faydası, geniş kapsama alanı sunuyor olması. Şimdiye dek yayınlanan tüm kablosuz standartları destekleyen bu teknoloji, mobil cihazlar için dost bir teknoloji. 802.11ac kablosuz erişim noktası ürünlerinde anten sayısının fazla olması sayesinde ev içi kapsama gücü ve kalitesi artıyor ve eskiden "kör nokta" olarak tarif edilen alanlar bu yeni teknolojiyle birlikte kapsama alanına dahil edilebiliyor. Böylece örneğin tablet cihazla video görüşme yapılırken bağlantı sorunları yaşanmıyor. 802.11ac'de mobil kullanıcıları sevindirecek bir diğer yenilikse daha uzun bir pil ömrü sunabilmesi. 802.11ac kablosuz erişim noktasının radyo vericisi, çok daha kısa sürede daha fazla veri aktarımı sağlayabildiği için aktarım sonrasında mobil cihazın bekleme/uyku süresi artmış oluyor. Böylece mobil kullanıcılar, aynı gücü harcayarak daha fazla veri aktarımı gerçekleştirebildikleri için cihazlarının pil ömürleri de uzamış oluyor. Bu teknolojiden faydalanan kullanıcılar, daha önce hiç deneyimlemedikleri HD kalitede çoklu akış hizmetlerinden, minimum bağlantı sorunları ve en geniş kapsama gücüyle yararlanabiliyorlar.

Sadece evler yararlanmıyor!

802.11ac teknolojisiyle sadece evler değil, iş yerlerinde de avantaj sağlanıyor

Her geçen gün büyüyen iş dünyasında, veri bağlantısına her yerde ve her zaman ihtiyaç duyuluyor. Wi-Fi, bu büyük talebi karşılamak için birbiriyle rekabet eden yeni teknolojiler ve standartlar arasında vazgeçilmez bir konumda yer alıyor. 802.11ac'nin öne çıkan önemli faydalarından biri, 802.11n kullanan önceki nesil erişim noktalarına ve istemcilere göre, daha az trafiğe sahip 5 GHz bandında servis vermesi ve daha az enterferansa sahip olması. Bu avantaj, aynı zamanda tüm erişim noktalarından desteklenen müşteri sayısının da artmasını sağlıyor. Artan hız, verimlilik, saniyede bir gigabiti aşan ve çoklu istasyon WLAN üzerinde tek link için en az saniyede 500 megabitlik hız, aynı zamanda dosya indirme ve elektronik posta senkronizasyonu, 802.11ac'nin diğer performans avantajları arasında yer alıyor. Beşinci Nesil Wi-Fi'ı destekleyen yeni ağ cihazları, yüksek sayıdaki paralel HD video akışları içeren üstün akış yönetimi ve performans sağlıyor. 802.11ac teknolojileri ile uyumlu çalışan ürünler ile fotoğraf paylaşımı veya film akışı, kesintisiz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

İnternet servis sağlayıcıları için de kritik öneme sahip bir çözüm

802.11ac teknolojisi, hizmetlerini ve uygulamalarını geniş bir yelpazeyle sunan ve abonelerinin iç ve dış mekânlarda bu olanaklara erişmesini isteyen internet servis sağlayıcıları için de kritik öneme sahip bir çözüm. 802.11ac radyo, 3G cep telefonu, Wi - Fi istemci ve Wi-Fi/3G dual mode dahil olmak üzere tüm mobil cihazlar için geniş bant erişim sağlıyor. Aşırı trafik yüklenmesine bağlı Makro BTS kapasitesi ve servis kalitesi kesintilerinden kurtulmak için ev tipi kullanıcı kaynaklı sesli çağrılar ve mobil veri trafiği hâlihazırdaki geniş bant internet erişim ağına aktarılabiliyor. Böylece hem ev tipi kullanıcılar hem de seyahat halindeki kullanıcılar için en iyi servis sunumu gerçekleştirilmiş oluyor.

Çift bant kablosuz AC/N VDSL2 VoIP Combo WAN Gigabit IAD, binlerce aboneye ulaşan bir kapsama alanına sahip bir servis sağlayıcıdan önemli ölçüde hız, performans, esneklik ve ağ verimliliği sağlıyor. Vektör teknolojisi desteği, farklı VDSL hatları arasında çapraz konuşmayı veya müdahaleyi ortadan kaldırdığı gibi, kablo ve fiber teknolojisi gibi pahalı altyapı değişikliklerine kıyasla, maliyet yükü olmadan hizmet kapsama alanını genişleterek bit hızlarını yükseltiyor. 802.11ac teknolojisi, 1.3 Gps'e ulaşan yüksek veri hızı ile multimedya kullanımları için istikrarlı ve güvenilir kablosuz bağlantı sağlayabiliyor.

Bu yeni teknoloji, tüm bu faydaları 802.11a, 802.11b ve 802.11n gibi Wi-Fi standartlarıyla uyumlu bir biçimde sunuyor. Daha eski teknolojiyi destekleyen cihazlara 5Ghz bant genişliği üzerinden bağlanılıyor. Böylece, söz konusu teknolojilerin kullandıkları 2.4Ghz spektrumunda enterferans sorunları minimuma inmiş oluyor. 802.11ac'nin sağladığı faydalardan tam olarak yararlanabilmek için ev eğlence sistemleri, PC'ler, tabletler ve akıllı telefonların güncellenmesi ve bu teknolojiyi destekleyen bir üst modellere geçiş yapılması gerekiyor.

802.11ac ürünleriyle öne çıkıyor!

ZyXEL, 802.11ac teknolojisine sahip sahip ürünlerle fark yaratıyor

Günümüzde multimedya uygulamaları ile eskiye oranla daha yüksek boyutlu içerikler transfer edebiliyoruz. Bu durum, notebook, tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihaz kullanıcılarını doğrudan etkiliyor. İş ve özel hayatlarında yüksek boyutlu dosya transferi gerçekleştirmek için kullanıcılar, iyi bir bağlantı hızına ve kesintisizliğe gereksinim duyuyorlar. Sektördeki eğilim ve gelişmeleri takip ederek kullanıcılarını en son teknolojiler ile buluşturan ZyXEL, 802.11ac teknolojisine sahip NBG6716 ve VMG8924 ürünleri ile dikkat çekiyor.

802.11ac çift bant teknolojisi ile üretilen NBG6716 Eşzamanlı Dual Bant Kablosuz AC1750 Medya Router NBG6716, özellikle yüksek çözünürlükte video ve diğer dijital multimedya içeriklerde, kablosuz veri iletiminin daha yüksek hızlara ulaşmasını ve daha verimli hale gelmesini sağlıyor. NBG6716, ev kullanıcılarına mükemmel bir kablosuz bağlantı deneyimi yaşatmak için tasarlandı. ZyXEL, bu ürünle birlikte PC, laptop ve mobil cihazlar için 802.11ac standardının sunduğu yüksek kablosuz hızın avantajlarından faydalanmak üzere NWD6605 802.11 AC USB adaptörü de piyasaya sürmüştü. Ürün, sabit ve mobil kullanıcılar için yüksek performans ve kompakt tasarımı ile kolay taşınabilme özelliğine sahip.

 Çevre dostu özellikleri ile dikkat çeken Kablosuz AC1600 VDSL2/ ADSL2+ Multi WAN Gigabit Modem/Router'ı ise (VMG8924-B10A) yeni nesil 802.11ac standardının getirdiği üstün kablosuz veri aktarım hızı ile birlikte yüksek çözünürlüğe sahip videoları, en yüksek performans ve kalitede, güvenli bir şekilde kablosuz aktarabilmek için optimize edildi. Eş zamanlı çift bantlı 802.11ac kablosuz ağ teknolojisine sahip ürün, hem 2.4 GHz, hem de 5 GHz bantlarında eş zamanlı veri paketlerinin taşınabilmesini sağlayan dual bant teknolojisi ile fark yaratıyor. 5 GHz bandını tercih eden kullanıcılar, yoğun olarak kullanılan 2.4 GHz bandındaki trafikten uzaklaşarak daha hızlı ve verimli kablosuz erişimin olanaklarından faydalanabiliyorlar.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

sadece bireysel ev kullanıcısı değil kurumsal açıdan da çok önemli bu ac teknolojisi programların çalışma hızını olumlu yönde etkiliyor bariz şekilde.

daha "n" bile tam oturmamışken ne kadar iyi olsada bunu destekleyecek cihazları bekleyeceğiz, şimdi televizyonu laptopu atıp yenilerini almanın ne kadar mantıklı olacağı da ayrı bir konu :)

@14 May 2014 01:51 TV'lerde 2013 yılında üretilen itibaren 11n standart olmuş... 150mbps olması yüksek ihtimal... tv üreticileri kartın marka ve modelini yazma gereği görmediğinden hızını bilmek zor...

Bu teknolojinin sağlık yönünden etkisi nedir?

Unutmamak gerekki alabileceğin maksimum internet hızı, senin harddiskinin okuma ve yazma hızını aşamaz.

yakında masamıza koyduğumuz bir bardak su kendi kendine kaynamaya başlayacak. her yerimiz sinyal oldu. mikrodalga fırının içinde yaşıyor gibiyiz.

@14 May 2014 13:55 atma cahil wifi sinyali ile mikro dalga farklı bir olay...

802.11n şu an için bana yeterde artar bile....

802.11ac özellikli yeni nesil modem aldım. (Tp-link Ac750) Üçüncü kata kurdum. Birinci katta laptopla 2.4ghz frekansını yakalıyor fakat 5ghz frekansı görmüyor. Modemin kurulu olduğu katta sıkıntı yok fakat 5ghz frekansın kapsama alanı çok düşük, duvarlar emiyor, bilginize..

5g nin bant genişliği 2,4e göre daha küçük

Sen de yorum yaz