802.11ac hızıyla tanışın!

802.11ac Wi-Fi teknolojisi, zengin teknolojik işlevleriyle evlerde ve işyerlerinde devrim yaratacak!

802.11ac hızıyla tanışın!

802.11ac, ev eğlence sistemleri için oyunun kurallarını değiştiren bir yenilik. Bu teknoloji, daha hızlı ve yüksek kalitede veri aktarımı ile birlikte daha kararlı bir ağ mimarisine ulaşılmasını sağlıyor. 802.11ac ayrıca çok daha geniş kapsama gücüyle evlerdeki kör noktalara internet bağlantı taşıyor. 802.11b gibi daha eski teknolojiler, daha düşük bir bant genişliğine sahip oldukları için zaman zaman zayıf bağlantı kalitesi sorunuyla karşılaşıyorlardı. Bu teknolojiyle tek seferde birden fazla medya akışı gerçekleştirildiğinde videolar donuyor, ses bağlantıları kopuk bir şekilde sunulmak zorunda kalınıyordu. Ancak 802.11ac, sağladığı 1Gbps'ye varan veri aktarım hızıyla bu sorunların üstesinden gelebiliyor. Bu yeni teknoloji, öncülü 802.11n'den üç kat daha hızlı. 

Video izlerken donma ve bekleme sorunları mazide kaldı

802.11ac ile sunulan yüksek hızlar sayesinde online video izleyen kişilerin en büyük problemi olan videonun dolmasını beklemek, artık tarihe karışıyor. Daha yavaş bağlantı hızlarında video izleyebilmek için videonun donmadan izlenebilmesi için önce ön belleğe alınması gerekiyordu. 802.11ac teknolojisindeki eşsiz hızlı veri aktarım özelliği sayesinde yüksek kalitede video akışı için bile videonun ön belleğe alınmasını beklemek gerekmiyor. 802.11ac teknolojisi ile ağ bağlantılı televizyonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar ve mobil cihazlarda donma ve bekleme sorunu olmadan HD kalitesinde video akışı kesintisiz sağlanabiliyor. Böylece çocuklar odalarında online oyunlarını oynarken, ebeveynler de HD kalitesindeki online filmleri oturma odalarında eş zamanlı izleyebiliyorlar.

Yüksek frekans modülasyonu, oyun severlerin yanında...

802.11ac'nin sağladığı yüksek veri aktarım hızının üç ana avantajı mevcut; daha geniş radyo frekans spektrumu, daha fazla anten ve yüksek frekans modülasyonu. Bu yenilikler, daha yüksek hıza ulaşılmasının yanında, daha kararlı bir ağ mimarisi sunuyor ve sinyal gücünün artmasıyla birlikte bağlantı kopma sorunlarının azalması sağlanıyor. Böylece evlerde kablosuz bağlantının esnekliğinden faydalanılırken, aynı zamanda kablolu bağlantının sunduğu hız ve kararlılık özelliklerinden de yararlanılmış olunuyor. 802.11ac'nin sunduğu kararlı ağ yapısı, özellikle sinyal gücünün yüksek ve sürekli olması gereken online müzik ve film servisleri için son derece önemli. Ayrıca bu kararlı mimari sayesinde online oyun severler de kendileri için çok önemli olan sinyal gecikmesi ve donma sorunlarından kurtulabiliyorlar.

Mobil cihazlar için dost bir teknoloji

802.11ac teknolojisinin bir diğer faydası, geniş kapsama alanı sunuyor olması. Şimdiye dek yayınlanan tüm kablosuz standartları destekleyen bu teknoloji, mobil cihazlar için dost bir teknoloji. 802.11ac kablosuz erişim noktası ürünlerinde anten sayısının fazla olması sayesinde ev içi kapsama gücü ve kalitesi artıyor ve eskiden "kör nokta" olarak tarif edilen alanlar bu yeni teknolojiyle birlikte kapsama alanına dahil edilebiliyor. Böylece örneğin tablet cihazla video görüşme yapılırken bağlantı sorunları yaşanmıyor. 802.11ac'de mobil kullanıcıları sevindirecek bir diğer yenilikse daha uzun bir pil ömrü sunabilmesi. 802.11ac kablosuz erişim noktasının radyo vericisi, çok daha kısa sürede daha fazla veri aktarımı sağlayabildiği için aktarım sonrasında mobil cihazın bekleme/uyku süresi artmış oluyor. Böylece mobil kullanıcılar, aynı gücü harcayarak daha fazla veri aktarımı gerçekleştirebildikleri için cihazlarının pil ömürleri de uzamış oluyor. Bu teknolojiden faydalanan kullanıcılar, daha önce hiç deneyimlemedikleri HD kalitede çoklu akış hizmetlerinden, minimum bağlantı sorunları ve en geniş kapsama gücüyle yararlanabiliyorlar.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

sadece bireysel ev kullanıcısı değil kurumsal açıdan da çok önemli bu ac teknolojisi programların çalışma hızını olumlu yönde etkiliyor bariz şekilde.

daha "n" bile tam oturmamışken ne kadar iyi olsada bunu destekleyecek cihazları bekleyeceğiz, şimdi televizyonu laptopu atıp yenilerini almanın ne kadar mantıklı olacağı da ayrı bir konu :)

@14 May 2014 01:51 TV'lerde 2013 yılında üretilen itibaren 11n standart olmuş... 150mbps olması yüksek ihtimal... tv üreticileri kartın marka ve modelini yazma gereği görmediğinden hızını bilmek zor...

Bu teknolojinin sağlık yönünden etkisi nedir?

Unutmamak gerekki alabileceğin maksimum internet hızı, senin harddiskinin okuma ve yazma hızını aşamaz.

yakında masamıza koyduğumuz bir bardak su kendi kendine kaynamaya başlayacak. her yerimiz sinyal oldu. mikrodalga fırının içinde yaşıyor gibiyiz.

@14 May 2014 13:55 atma cahil wifi sinyali ile mikro dalga farklı bir olay...

802.11n şu an için bana yeterde artar bile....

802.11ac özellikli yeni nesil modem aldım. (Tp-link Ac750) Üçüncü kata kurdum. Birinci katta laptopla 2.4ghz frekansını yakalıyor fakat 5ghz frekansı görmüyor. Modemin kurulu olduğu katta sıkıntı yok fakat 5ghz frekansın kapsama alanı çok düşük, duvarlar emiyor, bilginize..

5g nin bant genişliği 2,4e göre daha küçük

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir