ABD, Kuzey Kore'ye siber saldırı mı düzenledi

Sony ile başlayan hack serüveni yeni bir boyuta mı taşınıyor? Bu sefer ABD çok sert saldırdı!

ABD, Kuzey Kore'ye siber saldırı mı düzenledi?

Dün ve bu sabah, Kuzey Kore'de "gizemli" biçimde internet kesintileri baş gösterdi. Özellikle son 24 saat içinde şiddetini arttıran bu internet kesintileri üzerinde geniş kapsamlı bir araştırma başlatılmış olsa da henüz sebebinin bulunamaması oldukça ilginç. Ancak elbette "tahminler" pek zor değil.

Problem ilk olarak geçtiğimiz pazartesi günü kendini göstermeye başladı. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da tutulan sunuculardan yayın yapan internet sitelerine erişim problemlerinin ortaya çıkmasıyla hız kazanan problem, birkaç saat içinde ayyuka çıktı. Kuzey Kore Dyn Research şirketinin İnternet Analiz Direktörü Doug Madory'e göre ise sunuculara siber saldırı gerçekleştirilmiş olabilir.

Bir süredir Sony Pictures'e karşı tehdit mesajları ileten "Barışın Koruyucuları" isimli hacker grubu, hatırlayacak olursanız tehditlerinde o kadar ileri gitmişlerdi ki, Sony sonunda çareyi gerilimin kaynağı olan The Interview filminin vizyona girmesini iptal etmekte bulmuştu. Tehdit mesajlarının ileri boyutlara taşınması, FBI'ın işin içine dahil olması ve artık konunun Amerikan halkının can güvenliğini tehdit etmeye başlamasıyla birlikte Amerika Başkanı Obama da karşı atakta bulunacaklarını dile getirmişti.

Bunun üzerine şimdilerde Kuzey Kore'de internet erişimiyle ilgili problemin yaşanması Amerikan hacker grubunun karşı atak geliştirdiği şeklinde yorumlanabilir gibi görünüyor. Ancak elbette bu konuda henüz bir açıklama getirilmiş değil. Diğer yandan bu konu önümüzdeki günlerde de dalga dalga büyüyerek sürecek gibi görünüyor. Anlaşılan 2015 siber saldırıların yılı olacak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kuzey korede kimler internete görebiliyor ki zaten.

Yeni bir savaş mı başlıyooor ??? :)

"Amerikan halkının can güvenliğini tehdim etmesi..."

Hemen hemen her ülkenin intraneti aslında kendine yeter. NSA'in ve CIA'in en büyük kabuslarından birisi her ülkenin kendi intranetine sahip olmasıdır. Bunun en önemli iki nedeni "İstihbarat ve Para"dır. Bu yüzden Amerika kimsenin internetini kesmez. Arada sırada ise bu tür blöfler olur.--->>> Bir ülkenin kendi intranetine sahip olmasının pek çok avantajı vardır. Güvenliğin sağlanması, paranın yurtiçinde kalması, o ülkenin bilişim sektörünün de bir hayli gelişmesi gibi.--->>>Merak etmeyin benim önerdiğim intranet tamamen dünyadan izole bir intranet değildir. Altyapı ve üstyapı olarak tamamen size ait ve kontrolü tamamen sizde olan ama bir veya birkaç bağlantı kapısı ile de dünya ile iletişiminizi sağlayabilen bir intranettir. İstediğiniz zaman örneğin bir savaş durumunda tüm kapıları kapatıp ki bu çok basittir tamamen izole de olabilirsiniz. Dünya ile bağlantınızı sağlayan kapılar sayesinde bir intranet içinde olduğunuzu fark etmezsiniz bile.--->>>Tabii ki çeşitli kısıtlamalara da gidilebilir. Bu kısıtlamalardan bazıları ise sizin IT sektörünüzün olağanüstü bir sıçrama yapmasına neden olur.--->>>Bu kısıtlamalar ne gibi kısıtlamalardır? Örneğin yurtdışındaki tüm hizmetlerin kullanılmasını yasaklayabilirsiniz. Bu da sizin kendi Google'ınıza, kendi Youtube'unuza, kendi Facebook'unuza, kendi Twitter'ınıza, kendi Dropbox'ınıza, kendi OneDrive'ınıza, kendi Yahoo'nuza, kendi Skype'ınıza, kendi Instagram'ınıza, kendi WhatApp'ınıza, kendi Viber'ınıza, kendi webware'lerinize, kendi salt veri işleme şirketlerinize, kendi reklam şirketlerinize, kendi bağımsız domain'lerinize ve domain şirketlerinize, kendi bağımsız ip tahsis şirketlerinize ve geri kalan herşeye sahip olmanıza neden olur. Sadece bir Google'ın aslında kaç farklı servisten ve kaç farklı gizli işlevden oluştuğunu anlatmama gerek yok sanırım.--->>>Her açıdan güvenlik sağlanır, istihdam artar, sektör müthiş bir tecrübe kazanır, mükemmel bir şekilde büyür, güçlenir ve para da yurtiçinde kalır. Ayrıca intranetiçi bağlantı hızı ve kalitesi de olağanüstü olacaktır. İntranetin bir diğer avantajı da kullancıların çok ucuza bağlantı sahibi olmalarıdır.--->>>Kısaca benim önerdiğim intranet budur... <Cleverman>

@24 Ara 2014 07:24 Devlet eli ile kapalı devre internet hemi? ve üstelik "Bu da sizin kendi Google'ınıza, kendi Youtube'unuza, kendi Facebook'unuza, kendi Twitter'ınıza, kendi Dropbox'ınıza, kendi OneDrive'ınıza, kendi Yahoo'nuza, kendi Skype'ınıza, kendi Instagram'ınıza, kendi WhatApp'ınıza, kendi Viber'ınıza, kendi webware'lerinize" olacak, olur bekle.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir