Açık kaynak kod her yerde! Detaylar burada...

Oyun konsollarından cep telefonlarına her yere yayılan Linux , bu sefer davetsiz misafir oldu...

Açık kaynak kod her yerde! Detaylar burada...
Amazon Kindle 2'de Linux neden çalışmasın!

Jesse Vincent adındaki bir meraklı (ki daha önce PDF'lerin Kindle okunabilmesine imkân sağlamıştı) Amazon Kindle 2'sini aldıktan sonra aklına takılan bir konuyu açıklığa kavuşturmak istedi.

Acaba Kindle 2 üzerindeki işletim sistemini değiştirebilir miydi? Bloğunda anlattığı kadarıyla güncelleme işlemi yapılırken işlemi yarıda kesip, USB bağlantısı ve birkaç yardımcı program ile Amazon Kindle 2'ye bir Linux derlemesi olan Ubuntu 9.04'ü yüklemeyi başardı.

Ubuntu'nun Kindle 2 üzerinde çalışabilir olmasını da xdaliclock adlı uygulamayı Kindle 2 üzerinde açarak kanıtladı (Resimde görebilirsiniz).

Bu maceranın ardından Vincent Kindle 2'yi yeniden adlandırdı ve "küçük şirin bir Linux aygıtı"nı Foo Camp adlı hacker toplantısında tanıttı.

Kindle üzerinde hangi uygulamaların çalıştırılarak Kindle'ın eski işlevini kazanacağı tam olarak bilinmiyor; fakat bu Linux'un hemen her platformda etkin bir şekilde çalışabileceği anlamına geliyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Linux bıraksın orda burada çalışmayıda desktop pc'ler üzerinde ki hakimiyetini niçin artıramadığının cevabını versin !

seviyorum seni linux...

linuxun ihtiyaci olan adam gibi yazilim gelistirme platformu dotnet gibi ve sonrada yazilim gelistiricilerin oturup ticari uygulamalar gelistirmesi gerekiyor bu platform uzerinde ondan sonra belki birseyler olur diye dusunuyorum sonucta sunucu pazarinda tartismasiz onde ama masaustunde cok geride onu da ticari olmamasina ve bilgisayar ureticilerinin tekelciligine bagliyorum.

linux netbokk patlamasında yaşadı yaşadı yoksa büyük macera büyük hüsranla biter windows uyandı 7 yi netbokklara uygun hale getirdi ama linux için hala bir şans vargibi...

merak etme sen "Max_Real Qnx" o senin soyledigin cok yakinda gercek olcak
insanlar gungectikce bilinclesiyor ve open source lar pazar payi almaya basladilar
linux degil pclerde yakinda smart phonelrada bile gormeye basliyacagiz

Senin gibiler yüzünden Max_Real Qnx senin gibiler yüzünden

Linux biraz Windowsu geriden takip ediyor ama bu fark yaygınlaştıkça kapanacaktır.Birde artık windows da yaptığınız her işe linux dada yapabiliyosunuz.Çok Oyun oynamıyorsanız bence en azından bir kez linux deneyin Güzel bir alternatif.

Linux ancak bu sekilde insanlar tarafindan ismini konusturur yerinde sayar durur asla ama asla belirli noktaya gelemez.
1000 lerce pakete devam tek yolu ilerlemesinin büYük bir drivers ve program databasi ve en önemlisi tek paket.

Dotnet'i örnek gösteren arkadaş Linux gibi açık kaynaklı özgür yazılımların geliştirildiği sourceforge.net gibi platformlar zaten var...

Ancak Linux'un önünün açılması için donanım satıcılarının vatandaşın önüne Allah'ın emriymiş gibi hali hazırda Win yüklü PC'ler, Symbian veya Win yüklü cep telefonları falan sürmek yerine seçenek sunmaları gerekiyor. Bilgisayarcıya gidiyorsun, tüm bilgisayarları adam Win yüklü satıyor, Linux diyorsun, o ne falan diyor, bilgisayarında sorun oldu, teknik servise gidiyorsun, adamlar sadece Win biliyor (hatta sadece XP!!!) aldığın bilgisayara Win'i silip Lin yüklediğin zaman adam garanti kapsamı dışında sayıyor vs. yani aslında müşteri her zaman haksızdır !!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir