Adım Adım Örneklerle Overclock

Ne yazık ki piyasadaki sayısız farklı anakart ve işlemci modelini düşününce, her kullanıcının sistemi için geçerli olacak bir “overclock kılavuzu” oluşturmanın olanaksız olduğunu anlıyoruz.

Hatırlatmak istediğimiz bir nokta daha var. Eğer ayarları BIOS’dan yapılan bir anakarta sahipseniz ve overclock denemenizden sonra sisteminiz açılmaz olduysa, paniğe kapılmayın. Anakartınızın kitapçığında, böyle sorunlar sırasında sistemi en düşük işlemci hızı ile açılır hale getirmenin yolu yazar. Örneğin Abit marka anakartlarda, sistem açılırken Insert tuşunu basılı tutmanız, sisteminizin anakartın desteklediği en düşük hız ile açılmasını ve ayar yapmanız için SETUP ekranına girmesini sağlayacaktır.

5- Daha Yüksek Hızlara Yolculuk: Örneğimize dönelim ve varsayalım ki Celeron 566 işlemcimiz 640MHz hızında mükemmel çalışıyor. Tabii ki daha yüksek hızları da denemezsek olmaz. Az önceki adımı uygulayarak, anakartın veriyolu hızını yine çok desteklenen bir hız olan 83Mhz hızına çıkarmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorun çıkmazsa, sisteminiz 8.5 x 83 = 705MHz hızında çalışacak. Sistemin güvenilirliğini test etmeyi unutmayın, sorun çıkarsa az önce bahsettiğimiz çözüm olasılıkları üzerinde durun.

Bu denemeleri yaparken ve işlemcinizin desteklediği veriyolu hızının çok üstlerine doğru yola çıkarken aklınızda bulunması gereken bir nokta da PCI ve AGP veriyollarının hızları. Anakartınız, kullandığı yonga setine göre, PCI veriyolu hızını, işlemci veriyolu hızının ½, 1/3 ya da ¼’ü olarak seçme olanağı sağlayabilir. AGP veriyolu için ise 1/1, 2/3 ya da ½ seçenekleri olabilir. Unutmayın, amacımız PCI hızını her zaman 33MHz, AGP hızını ise 66MHz’e yakın tutmak. Bunu dikkate alarak gerekli değerleri seçmelisiniz. Örneğin, 83MHz veriyoluna çıktığımızda, daha önce 1/1 oranında tuttuğumuz AGP hızını, 2/3 oranına getirmek daha güvenli olacaktır.

Belirttiğimiz gibi, olabilecek bütün anakart ve işlemci kombinasyonlarını düşünürsek, overclock için her olasılığı göden geçirecek bir çalışma yapmak imkansız. Bu kısa örneğimizde ele aldığımız Celeron 566 overclock prosedürünün konu hakkında genel bir fikir oluşturmanıza yeteceğini düşünüyoruz. Overclock olayının geçtiğimiz ay bahsettiğimiz gibi çeşitli tehlikeler getirebileceğini ve ancak sistemine her bakımdan hakim kullanıcılar tarafından denenmesi gerektiğini ise tekrar hatırlatmak isteriz.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

overlockla 5000mhz izleyin
http://www.youtube.com/watch?v=eDdrkyZUCDU

teşekkürler yararlı bir döküman olmuş

Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir