ADSL’e geçiş rehberi

ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat/performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu avantajı korumak için ise en iyi modemin seçilmesi de şart. CHIP, bu konuda size yardımcı oluyor.

Metin tabanlı ilk internet tarayıcısı Lynx’ten bu yana teknoloji çok fazla gelişti. Bu hızlı değişim; müzikler, resimler, oyunlar ve videolarla süslenmiş etkileşimli ve eğlenceli web sayfalarını da beraberinde getirdi. Sonuç olarak artık web sörfçüleri internet tarayıcısında metinden çok, canlı ve renkli içerik görmek istiyor. Üstelik de olabildiğince hızlı bir biçimde. Yakın zamana kadar 56K dial-up bu türden içerikler için yeterli oluyordu. Olmasa bile, fiyat/performans oranları ile sahip olunabilecek en makul bağlantı şekliydi. Ancak artık satın alınabilecek çok daha uygun fiyatlı bağlantılar var ve hala dial-up modem kullanmakta ısrar etmenin çok fazla bir anlamı da yok. Şu an ülkemizde Türk Telekom’un gerçekleştirdiği kampanyalar ve indirimlerden sonra,son günlerce adını sıkça duymaya bağladığınız ADSL,en uygun fiyatlı bağlantı şekli haline gelmiş durumda. Böylece, en düşük ADSL hızı olan 128/32Kb’lik bağlantı için ayda sadece 49 milyon TL ödeyerek saniyede 16KB download ve 4KB upload hızlarına kavuşabiliyorsunuz. Üstelik de başka hiçbir ek ücret ödemeden ve 24 saat sınırsız olarak bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Karşılaştırma yapabilmeniz için en iyi 56K modem ile telefon üzerinden ortalama 5KB download yapabileceğinizi de hatırlatalım.

Kesintisiz bağlantı sadece bilgisayar kurtlarına özel değil

Çoğu kullanıcı, kesintisiz internet bağlantısının sadece bilgisayar ve internet kurtları için olduğunu sanır. Ancak internetin yaşamımızın hemen her alanında var olduğunu düşündüğünüzde,basit bir hesapla bunun böyle olmadığını da görebilirsiniz. Örneğin,günde sadece bir saat internet kullanan bir kullanıcıyı düşünün. Bu, ortalamanın çok altında bir kullanım süresidir ve toplamda ayda sadece 30 saat eder. Çok az internet kullanan bir kullanıcı bile rahatlıkla bu toplam saati geçebilir. Eğer dial-up 56K modem kullanılıyorsa bunun için 0822’li telefon hatlarına ortalama 35 milyon TL, kaliteli bir servis sağlayıcıya da 20 milyon TL ödemek gerekecektir. Bu şekilde küçük bir hesapla,çok az internet kullanan birinin bile internet için ayda cebinden 55 milyon TL çıkacağı görülüyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir