Almanya "Reklam Engellemek Yasaldır" Dedi

Muhtemelen "yasa dışı" olduğunu zaten düşünmüyordunuz ama bir Alman mahkemesi, reklam engellemenin yasal olduğu sonucuna vardı.

  • Ali Ruhi Öztürk
Almanya "Reklam Engellemek Yasaldır" Dedi

Alman yüksek mahkemesi, ülkede reklam engellemeyi yasaklamak için açılan davayı reddetti. Avrupalı dev dağıtım şirketin Axel Springer, Adblock Plus'ın sahibi Eyeo'ya açtığı dava bir yıldan beri devam ediyordu. Springer, reklam engellemenin rekabet yasalarını çiğnediğini savundu, Adblock'un beyaz liste stratejisinin ise yasal olarak şüpheli olduğunu iddia etti.

Mahkeme yazılımın ve şirketin takip ettiği politikanın yasal olduğu sonucuna vardı ve aksini iddia eden önceki bir kararı geri çevirdi. AdBlock Plus'ın modern bir koruma yazılımı olmanın dışına çıktığına inanan dağıtımcılar, mahkemenin bu kararını hiç de hoş bulmayacaktır. Özellikle de reklamcıların bir miktar ödeme yaparak ABP kullanıcılarına reklam gösterebiliyor olması, bu tartışmanın henüz bitmediğine işaret ediyor.

Şirketin sahibi Ben Williams 2015'te bu iddiaları yalanlamış ve ABP müşterilerinin çoğunun böyle bir ücret ödemediğini söylemişti. BBC'ye konuşan Williams, "eğer bu gerçek olsaydı berbat bir haraççı olurdum," demişti. Marka daha önce birçok kez sadece davetsiz ve işgalci olmayan, kullanıcıların gizliliğine tehdit teşkil etmeyen reklamcıların beyaz listeye girebildiğini söylemişti.

Springer, bu davayı anayasa mahkemesine taşımaya hazırlanırken, Adblock Plus ise Twitter hesabından zaferini bu GIF ile kutladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Comodo Dome Shield kullanırsanız, pek çok tehditi elemine ederken reklamları da engelleyebilirsiniz. Eğer ki mobil cihazlarda da tüm reklamları engellemek istiyorsanız, mobil reklam server'larını da black list'e ekleyin ve tüm aplikasyon ve browser reklamlarından kurtulun! Bu yöntemle bazı sitelerde uygulanan reklam engelleme yasağını da aşarsınız. Gidin ve Comodo Dome Shield'ten bir hesap açın! Reklamları engelliyorum. Bunun en büyük nedeni ise, güvenlik. Yaşlılar reklamlardan korunmalıdır...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play