Almanya'dan Facebook'a "veri toplamayın" emri!

WhatsApp'ın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması, görünüşe bakılırsa Almanya'yı çok kızdırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Almanya'dan Facebook'a "veri toplamayın" emri!

Hatırlayacak olursanız Facebook, sahibi olduğu WhatsApp'tan veri toplama planlarını geçen ay açıklamıştı. Almanya'nın Hamburg şehrinin veri koruma komisyon üyesi Johannes Caspar ise Facebook'un bu kararını eleştirdi.

Caspar, bir basın bildirisinde Facebook'tan WhatsApp üzerinden iletilen tüm verileri silmesini emretti ve şöyle konuştu:

"Bu yönetimsel emir, Almanya'daki 35 milyon WhatsApp kullanıcısını korumaktadır. Hesaplarını Facebook ile bağlayıp bağlamamak konusundaki karar, kullanıcıya ait olmalıdır. Bu yüzden Facebook'un gelecekte izin istemesi gerekmektedir. Bu yaşanmadı. Dahası milyonlarca kişinin kişi bilgileri, Facebook veya WhatsApp ile bir bağlantı olmasa dahi kullanıcıların adres defterlerinden WhatsApp'a yüklendi. Facebook'a göre bu muazzam miktardaki veri, henüz toplanmamış bulunuyor. Facebook'un böyle söylemesi, veri koruma ihlalinin [çok daha ciddi bir] etkisinin olabileceği endişesini oluşturuyor."

Veri koruma komisyon üyesinin bu emrinin ardından Facebook, New York Times'a göre Avrupa'nın gizlilik kurallarına uyduğunu ve endişeleri tartışmak üzere Alman yöneticilerle çalıştığını söyledi. Facebook verileri silmeye karar verirse, bunu tüm Avrupa Birliği yerine yalnızca Almanya için yapması gerekecek.

Facebook, WhatsApp'ın veri paylaşımı işlevini kapatmaya izin verse de bu ayar, hem çok açık değildi, hem de oldukça kısa bir süre için sunuldu. Caspar'a göre verilerin Facebook'a iletilmesi konusundaki kararın açık biçimde kullanıcıya bırakılması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

ALLO kulanin daha güvenli

@28 Eylül 2016 15:12 Emin misin? Vereceği tavsiyeler için analiz yapması gerekiyor. Bu analizler için de bütün konuşmaları kaydediyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play