AMD'de yeni deprem: Üç yönetici ayrılıyor!

Intel karşısında ayakta kalmaya çalışan AMD, şok bir haberle bir kez daha sarsıldı!

  • Levent Öztürk
AMD'de yeni deprem: Üç yönetici ayrılıyor!

Advanced Micro Devices, yani AMD, üç kıdemli yöneticinin firmadan ayrıldığını duyurdu. AMD'yi terk eden bu üç yönetici ise John Byrne, Colette LaForce ve Rajan Naik. Bir AMD temsilcisinin e-posta yolu ile açıkladığı üzere, bu ayrılmalar "en uygun organizasyon tasarımı ile yönetim takımını uygulamaya geçirmek ve uygulamaların daha da iyileşmesi ve AMD'nin büyümeye hazırlanması" planının bir parçası. Bu plan, geçtiğimiz yıl işgücünün yüzde 7 düşürülmesi ile başlamıştı ve yeni CEO ile gelen üslup ve yaklaşım değişikliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmakta.

Ancak Patrick Moorhead'in söylediğine göre, durum göründüğü kadar kötü değil ve "ayrılan kişilerin çoğu başka fırsatlar bulacaklar." Tabii ki bu değişikliklerin, AMD'nin, PS4 ve Xbox One gibi konsollarla yakaladığı başarıya rağmen, Intel'e karşı ayakta kalmaya çalıştığı bir dönemde gelmesi düşündürücü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

İşlemcide Intel, ekran kartında NVIDIA'dan şaşmamalı.

@15 Oca 2015 19:19 aynen öyle akıllı insanın hali başkadır.

@15 Oca 2015 19:19 O yapacağın işe ve bütçene bağlı.

Amd ps4 ve xbox one ile birlikte yakaladigi toparlama firsatini degerlendirse iyi olur umarim salmaz

beter ol... ati Radeon HD 5430'dan çektiğimi hiçbir şeyden çekmedim..

@15 Oca 2015 20:39 Yaklaşık 3,5 senedir HD6850 kullanıyorum,açmadığı oyun olmadı ve pek çok oyunu yüksek detaylarla oynayıp bitirdim.Şu ana kadar hiç arıza yapmadı ve aşırı ısınmadı daha ne olsun?

@15 Oca 2015 20:39 5430 ekran kartına sahip bilgisayar alırsan bu amd nin suçu değil . aldığı ekran kartına bak yaa. sonrada amd kötü oluyor. senin aldığın kart ati , ati sonradan amd tarafından alındı. bi markaya çamur atacaksanız bari biraz bilgilenin.

daima AMD ötesi yok

@15 Oca 2015 23:48 he abicim yok :D INTEL en ötede zira ;)

oldukça kötü yönetilen ve vasat civarı ürünler sunan bir firma . bu zamana kadar gelebilmesi bile bir mucize...

@16 Oca 2015 00:37 Vasat ötesi derken. Mesela 265x gibi bir f/p lideri karta sahip olmak mı vasatlık ya da 6300 gibi düşük bütçeli oyunculara can veren bir işlemciye mi? De get ötede oyna çocuk.

Her ne kadar AMD kullanmasam da, AMD'nin piyasada kalmasını isterim. Intel'in tekel olmasını önleyecek birileri olmalı, yoksa işlemci fiyatları uçar gider.

İşlemci AMD , ekran kartı AMD <3

@16 Oca 2015 03:30 intelin 22nm işlemcilerinin yanına zor yaklaşır o teknoloji ile.. fan boy değilim aksine AMD nin ilerlemesi inteli de zorlar.. rekabet son kullanıcı için avantajdır

AMD 2012 den beri işlemci tasarımını güncellemedi intel 5. nesil Core İ işlemcileri çıkarıcak AMD ise Eski FX serisi ile 3 yıldır devam ediyor...

paran varsa INTEL alırsın.. F/P istiyorsan da AMD bunu herkes bilir..

Oy basıp duran microsoft trolü bu haberide görmüş....

@16 Oca 2015 17:21 microsoftla amd veya intelin ne alakası var .s.s

AMD batarsa ne olur sizce? Intel ve Nvidia tekel olur. Ve ikisi de fiyatları istediği gibi arttırabilecek kadar acımasız firmalar. Beter ol bat filan derken bir kere daha düşünün.

Senelerdir işlemcide amd kullanırım bnce ıntelden aşagı kalır hiç bir yanı yok ayrıca f/p acısındanda ıntelden daha ıyı

intel`in israil``dseki fabrikaları tam randımanlı çalışsın diye intelfanlar ne azim göstermiş! ama sağda solda israil`i eleştiren palavralar karalar vicdanını rahatlatır, zira intel sattırmak için her sarf ettikleri çaba israil ordusuna ekstra mühimmat kazandırıyor. intelfanların gerçek yüzünü ortaya serdiğime göre devam edebiliriz: konu intelfanlar tarafından ele geçirilmiş amd`yi yerden yere vurmayan her yazı eksi bombardımanına uğramış. i3 işlemcisini bile 400 tl`ye satan bir firmaya bu kadar övgüler dizmek; bunu evrim açıklayamaz. yere göğe sığdıramadınız intel`in tek numarası benhmark testleridir ki gerçek zamanlı karşılaştırmada sonuç benchömark testlerindeki sonuçların aksine 1200 dolar para istediği işlemcilerinde bile utanç verici oluyor. intel`i öven teknoloji cahilidir nokta! bu arada ati ekran kartı kullandım tamam günceleme yapmadım misler gibi kullandım (sebebi günceleme merakı olan biri değilim) ama nvidia kullandığım vakit günceleme yaptım ortalığın bilmem neresine koydu. elalemin firması tekel olsun diye bilip bilmeden rakip firmaya bu kadar çamur atmak, insanlık evrim geçirirken sizler neredeydiniz? son olarak 22nm mimiarisine geçmek ileri teknoloji değil bilinen teknolojinin bir sonraki gelişmiş aşamasıdır, ve kesinlikle bir çözüm değil kısa vadeli bir çözümdür bu yüzden mimari geliştirme çözümüne gidilmelidir, amd`nin ibm ile anlaşması var ve ibm 9 nm`ye geçmek üzere yani amd istese 9 nm`ye geçebilir ama bu çözüm değil. intel rapçilerle reklam yaptırmaktan ar-ge bütçesini kısıyor işin kolayına kaçıp küçük ölçekli mimariye geçiyor sizleri böyle kafalıyor.

Bir zamanlar bu iki firmaya via diye bir şirket rakip olmaya çalışmıştı n'oldu ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play