AMD'den 3 yeni bomba daha patlıyor!

AMD'nin çok yakında karşımızda olacak yeni bombaları, resmi olarak tanıtıldı!

AMD'nin X86, ARM ve sunucu yol haritası

AMD, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Analiz Günü kapsamında üç yeni yonga setinin ilk sinyallerini verdi. Yeni tanıtılan yongalar; x86, ARM ve sunucu alanlarına yönelik hazırlanıyor. Şirket, önümüzdeki birkaç yıllık stratejisini tanıttığı bu yeni ürünleri üzerine kuruyor. Konuyla ilgili açıklama yapan AMD Başkanı ve CEO'su Dr. Lisa Su, AMD olarak gelecek yıllarda karlı bir büyüme elde etmek için sınırları zorlayan başarılı ürünler geliştirerek, bunları müşterileriyle paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını ve bu misyonla yol almayı devam edeceklerini söyledi.

Zen

AMD'nin yeni x86 platformu için strateji geliştirdiği Zen, eş zamanlı çoklu işlem gücü, yüksek bant genişliği ve düşük önbellek gecikme süresiyle oldukça etkili ve yüksek performans içeren bir işlemci olarak kendini gösteriyor. 14 nm veya 16 nm'lik FinFET tasarımında geliştirilen Zen, yüzde 40'a kadar performans artışı kazandıracak. Ancak AMD tarafından işlemcinin çekirdek saat hızlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

K12 ve sunucu APU'su

Yine etkinlikte tanıtılan yonga setlerinden K12 ise, AMD'nin ARM işlemci bandında gelecek nesil ürünü olacak. 2017 yılında hazır olması düşünülen K12'nin ayrıntıları net olarak belli değil. Ancak 64 bit mimarisine dayalı olacağını biliyoruz. ARM sunuculara yüksek performans sunması planlanan K12'nin yanı sıra sunucu APU'larını da tanıtan AMD, yeni bellek mimarisi ve gelişmiş grafik performansı vadediyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

amd çok geride kaldı, sırf pazarlama işini yapamamaktan ve zilyon tane model çıkarmaktan kar yapamıyor, yeni ürünleride geç çıkartıyor mecburen..bu gidişle batar, 5 yıldır kompakt dizüstlerinde amiral model çıkaramadı 13inç için..

Bekleyelim iyi ise pc yi değiştiririm yoksa dewam

ddr4 ler içim amd tarafında lafdan başka birşey yok .. bakalım 2016 yılı gelecekmi 2017 sonra düşünürüz yani ölme eşşeğim ölme yonca biterde yersin.. neyseki tek tesellim bende 8350 var şimdilik yetmekte..

@08 Mayıs 2015 07:55 Akıl var mantık var ddr + dediğin belleklerin şuanda kullandığımız belleklerden çok daha hızlı olduğunu mu zannediyorsun saat hızı vb özellikler yönü ile aynı neredeyse. en yüksek hız 3000 mhz diye geçiyor gerçekte 1.5 ghz hız ile işlem yapıyor. 2400 mhz ddr III neyine yetmiyor. o.c ile 2800 mhz' e kadar yolu var.

intel varken amd nin esareti okunmaz ya

@08 Mayıs 2015 14:26 Esareti değil esamesi okunmaz denir.

amd candır hele ki phenom- fx işlemcileri -bulldozer falan süper

o bombalar buldozer de olduğu gibi bitarafında patlamasın , piyasaya çıkmadan yok şöyle yok böyle bir bakıyosun fıssssss bu durum intel amd ati nvidia içinde geçerli ortada bi rekabet olmaması tek sebep yapmışlar anlaşmayı ısıtıp ısıtıp sürüyorlar kekelere.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost