AMD'den bir kötü haber daha!

Bir türlü eski parlak günlerine dönemeyen AMD'den bir kötü haber daha geldi!

  • Levent Öztürk
AMD'den bir kötü haber daha!

Finansal açıdan sorunlar yaşayan AMD, yeni bir kemer sıkma planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Temmuz ayında sunulan gelir raporunun yarattığı tablonun ardından, AMD'de bazı değişikliklerin olmasını beklememiz söylenmişti ancak bu değişiklikler hakkında bir ipucu verilmemekteydi. Ancak bu değişiklerin arasında nelerin bulanacağını tahmin etmek pek zor değil. AMD, geçtiğimiz yıl içerisinde iş gücünü yüzde 8 düşürmüştü ve şimdi, yaptığı açıklamada, daha da fazlasının yolda olduğunu belirtti.

US Securities and Exchange Commission'a yapılan bir başvuruda AMD, yaklaşık olarak 9.700 çalışanının yüzde 5'i ile daha yollarını ayırmayı planladığını ilan etti. Bu yeni işten çıkarmaların büyük bir kısmı da 2016 finansal yılı içerisinde gerçekleşecek.

Ayrıca bazı gayrimenkul yatırımlarının da güçlendirilmesinin planlandığı belirtilmekte ancak bu binaların nerelerde olacağı veya kaç adet olduğu henüz açıklanmış değil.

Firmanın ABD düzenleyicilerine belirttiğine göre yeniden yapılanma ve işten çıkarma bedellerinin sonucu olarak 42 milyon dolar masraf beklenmekte ve bunun büyük bir kısmı, 2015 finansal yılının üçüncü çeyreğinde kaydedilecek. AMD'nin 3. çeyrek sonuçlarını bu ay duyurması bekleniyor ancak kesinleşmiş bir tarih bulunmamakta.

Ancak AMD'nin geri dönüşü için bunun daha fazlası gerekmekte. Firma, en son açıklanan ve 27 Haziranda sona eren çeyrekte 181 milyon dolar kaybetmiş durumda ve onun öncesindeki üç ayda da 180 milyon dolar kaybetmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Eninde sonunda AMD yi daha büyük bir firma satın alacak yani yutacak diye düşünüyorum.Kim bilir belki de Intel alır.Maalesef Intel hemen her sene yeni bir mimari geliştirirken AMD gerekli atılımı yapamadığı gibi FX işlemci ailesini ihmal etti ve A10 (işlemci ve GPU bir arada) işlemcilere yöneldi.Tabii A10 ise oldukça zayıftı ve rekabetten çok uzaktı.Son FX işlemciler ise Intele göre daha fazla güç harcıyor ve dolayısıyla ısınıyordu.Maalesef benim düşüncem bu,dost acı söyler..

@03 Ekim 2015 03:21 a10 5800 gibi eski işlemciyle ile bile oynatmadığı oyun yok iken, daha neyin tantanasını yapıyorsun? yaptığın resmen bilmeden utanmazca yalan söylemek. günlük kullanım performansını kasıtlı arka plana atıp benchmark sonuçları gibi yapay sonuçlarla destan sloganları atmak bildiğin politik yalanlardır. her seferinde yeni mimari diyorsun ya, internette her bir intel mimarisini internette arattır hakkında yazılan küfürleri oku gör!

@03 Ekim 2015 03:21 performansı yerden yere vurulan i5, 14 nm olmasına rağmen 50 dereceden aşağıya düşürülemiyorsa tükürürüm öyle yeni mimariye! 32 nm fx 8350 bütün programlar oyunları üstün performansta çalıştırırken 40 derecede çalışıyor.

@03 Ekim 2015 22:53 Kimsin sen AMD'nin avukatımı ! Herkes teknik olarak düşüncesini teknik olarak paylaşıyor. Hoşlanmadın diye "Yalancı veya imalı Küfür" ediyorlar şeklinde yorum yapma hakkını sana kimse vermiyor...Bu yüzden "karakterini" gölgeleyecek yorumlar yapma derim. Ve Evet sonuç olarak AMD şuan off-the-record Şirkete ortak arıyor ve Intel ile kıyaslamak şuan artık mantıksız olur. Intel teknik ve Arge anlamında açık ara öndedir.

@03 Ekim 2015 22:53 aynı soğutucuyla mı denedin

@04 Ekim 2015 12:33 soğutucu detaylarını bahane etmeyemi sığınıyorsunuz? intel`deki işlemci yanında gelen standard soğutucu. ama intel kaliteli soğutucular kullanıyor misal bendeki coolmaster soğutucudan daha iyi soğutuyor ve çok daha sessiz çalışıyordu. amd`de standard soğutucu kullanıldığını belirteyim. millet kaliteli soğutucuyla amd işlemcisini 4.7 ghz`e overclock ederek kullanıyor. tekrar hatırlatırım amd 32 nm intel`inki 14 nm (ki i5 performansı düşürülmüş işlemci i7`de durum daha vahim)

@04 Ekim 2015 12:33 soğutucu farkını mı bahane etmeye sığınıyorsunuz? intel`deki işlemci yanında gelen standard soğutucu. ama intel zaten kaliteli soğutucu kullanıyor, misal bendeki coolmaster soğutucudan daha iyi soğutuyor ve çok daha sessiz çalışıyor. amd`de standard soğutucu kullanıldığını belirteyim. millet kaliteli soğutucuyla amd işlemcisini 4.7 ghz`e overclock ederek kullanıyor. tekrar hatırlatırım amd 32 nm intel`inki 14 nm (ki i5 performansı düşürülmüş işlemci i7`de durum daha vahim!)

@04 Ekim 2015 12:26 "Kimsin sen AMD'nin avukatımı !" anlamı neden desteksiz sallamama mani oluyorsun? özellikle teknoloji alanında bir üründe günlük kullanım performansını göz ardı edip olayı teknik alana çekmeye çalışmak [yani sadece kağıt üstündeki verileri dikkate alma uyanıklığıyla konuşmak] en klasik adam kandırma ve kazıklama yöntemidir.

@04 Ekim 2015 12:26 siz ve sizler kağıt üstündeki verilerle milleti yanlış yönlendirme terörünüze sessiz kalmama özgürlüğüm pek tabiki var, ama sizin kasıtlı olarak yanlış yönlendirme gibi bir hakkınız yok, yanlı ve yanlış bilgi vermeyi özgürlük hakkı olarak gösteremezsiniz! hani intel ile amd`yi karşılaştırmak manasız iddianız var ya: yine kağıt üzerinden konuşuyorsunuz çünkü benchmark testlerinde %50 önde olan intel günlük kullanımda 4-5 fps gibi komik bir farkla, anca burun ucuyla önde!

@04 Ekim 2015 12:26 yoo ben amd`nin avukatı değilim, ama siz ve sizler "en pahalısı en iyisidir" ön yargısıyla bilinçsizce terör estirme saçmalığınızın ucu gelip bana dokunuyorsa, yani sektörü tekel ortamına teslim etmek için savaş vermeniz saçmalığı, daha açık söylemek gerekirse; intel`e kazıklanmak çözümsüzlüğüne mecbur bıraktırma zorbalığınıza da sessiz kalacak değilim!

@04 Ekim 2015 12:26 amd`nin fx 8350 32 nm işlemcisi; bütün uygulamaları performanslı çalıştırdığı halde 40 derecede çalışıyor iken, intel`in performansı düşürülmüş ve performansından dolayı şikayet üstüne şikayet edilen 14 nm i5 işlemcisi 50 derecede çalışıyorsa; intel firmasının mimari geliştirmeye önem vermediği ve teknikte de geri kalması kırmızı alarm veriyor anlamına geliyor! bilen çok iyi bilir ki; intel en büyük bütçeyi reklama ayırır ar-ge`ye değil!

@04 Ekim 2015 12:26 evet dediğiniz doğru değil (bunu daha başka nasıl belirtebilirdim?) ve ben nerede küfrediyorsun demişim bi gösteriniz lütfen. ayrıca 1200 dolarlık i7 işlemcisiyle 14 nm olmasına rağmen ortalama 60 derecede çalışma performansıyla, 200 dolar fiyatı olan 40 derecede çalışan fx 8350`den sadece 4-5 fps hızlı olabilmesi (benchmark`a sorarsan intel %50 önde): intel`in sektörün %85`ini kapmasının sarhoşluğuyla rakibinden teknik anlamda utanılacak derecede geri kaldığını gösterir!

Koskoca amd ne durumlara düştü. Bundan birkaç sene öncesine kadar her alanda İntel ve Nvidia'dan daha iyiydi ancak ürün pazarlaması konusunda ciddi sıkıntılar şirketi bu durumlara getirdi.

@03 Ekim 2015 09:27 koskoca mı?....

@03 Ekim 2015 13:27 Yaşın kaç senin amd nin sempromu vardı peynir ekmek gibi satıldığı dönemler vardı.

@03 Ekim 2015 13:27 Dünkü çocuk İntel`in gerçek dev olan Motorola karşısında tökezleyip durup, Motorola işlemciler karşısında 4`te 1 performansı anca zar zor sunabildiğinden. IBM abisi sayesinde zar zor iş bilgisayaraları satabiliyordu. İntel iflastan binbir türlü rezaletle anca kurtarıldı. tabi sen bütün bunlardan bir habersin. koskoca kişisel bilgisayar sektöründe sadece İntel Microsoft Apple`dan ibaretti sanıyorsun. İntel`i dev sanman doğal!

@03 Ekim 2015 13:27 intel son kullanıcıları bilgisayar dergilerine para aktararak reklamını yaptırarak ve benchmark sonuçları gibi palavralarla son kullanıcıları sağıyor. ama intel tıpkı microsoft gibi rekabet ortamında çuvallayan bir firmadır! misal intel`in itanium işlemcileri senelerdir kendini paralamasına rağmen tutturamadığını sağ sultan bile duyalı yıllar oluyor. kimse itanium tercih etmiyor çünkü beş para etmez işlemciler! sizi yeni mimari ismiyle %2 performası %20 gösteren benchmark...

@03 Ekim 2015 23:24 şimdi burada haklı olarak bir soru ortaya çıkıyor: "madem intel super bilgisayar sektöründe sonuncu, neden dünyanın en güçlü 10 super bilgisayarında intel işlemci var?" cevap çok basit: intel super bilgisayar sistemi oluşturanlara işlemcilerini en ucuz fiyattan veriyor ki bu sayede reklamını yaptırıyor. intel`in super bilgisayarlar için tasarladığı itanium işlemcilerinin performansının sektörde sonuncu olduğunu senelerdir bir türlü dikiş tutturamadığını bilen çok iyi bilir

AMD'nin gerekli revizyonu yaptıktan sonra süratle Netbook, Notebook, Smart Phone, Tablet CPU&GPU pazarlarına ve de RAM, SSD ve diğer depolama birimleri pazarlarına gereken ilgiyi göstermesi gerekiyor. Gücü varsa ve de şirket satın almaları gerekiyorsa, alsınlar! Yoksa, Foxconn gibi şirketler üzerinden üretimi sağlamayı düşünsünler! Diğer para getirme potansiyeli yüksek ürünlerin pazarlarına da AMD Markalı, kaliteli fason ürünler ile girebilirler. Tabii ki AMD'de durumun ne olduğunu bilemiyoruz..

seni çok severdik amd

APU işlemcilere o kadar kapıldı ki AMD FX serisini unuttu gitti. DDR4 çıktı ama AMD FX serisi bunu desteklemiyor. Haliyle de İntel liderliği ele geçiriyor. AMD'nin toparlanması lazım.

13 senedir pc kullanıyorum ve 13 senedir aynı tarzda haber yapılmaya devam ediliyor. amd zarar etti, işten adam çıkardı.

Mobil platforma girmediği sürece dahada kötüye gidecek, yıllar önce hiç acımadan pc donanımına para harcardım şimdi ise tablet telefon vs. gidiyor. İntel bile tablet sonrası telefon pazarında kendini göstermeye başlamışken, kuru düzende yol tutmuyor...

Amd batarsa yandık demektir.

Linux için kusursuz ürünler çıkarsalar yine düzelirler. Daha o treni kaçırmadılar

şimdi afrikada yaban öküzleri vardır zaman zaman milyonlarcası göç eder tabi bu göç sırasında gözlemlenmiştirki birtanesinin ayağı kaysada düşse diğerleride ot varmış gibi ordan aşağıya atlamaktadırlar... şimdi insanlarda duymuşlar inteli pahalı diye iyisi zannedip almaktalar üstelik vasat olan ürünlerini.. tabiki amd gibi kalitiye firmalar bilgisizlerin yüzünden bu hale geliyorlar....

Çözümü bulmuşlar ama; inşaat işine girip rezidanslar yapacaklar herhalde... Baktılar AMD'ci Linux'cu takımından fayda yok, paralı adamlara yönelik işler yapacaklar. Hayırlı olsun, bu taraflara gelsinler.

@ZiyaretBitti fabrika, üretim tesisi, laboratuvar, ofis binası. bunların hepsi gayrimenkuldür.

batması yakındır. bay bay....

200 dolarlık fiyatıyla herşeyi canavar performansta çalıştırmasına rağmen, sırf cehaletinden bilmediği markaya bilmeden atıp tutup 1200 dolarlık sattırmak kendini paralayan teknoloji sığırları sağ olsun!

i7 işlemciler 5000 tl `ye dayandı (bilgisayar değil sadece işlemci hatta anakart fiyatı bile dahil değil), uyduruk i3 bile 500 tl oldu, ama intelfanlarda en ufak bir uyanış yok; durmak yok enayiliğe aynen devam. adam o gariban haliyle i3`e para yetiştirebilmek için ram harddisk ne varsa kısıyor. i3 leşi oyun açabiliyor diye (oynatabiliyor değil açabiliyor) o adamdan mutlu kimse yok, oysaki daha ucuza satın alabileceği fx 6300 ile performanlı çalıştırmayacağı program ve oyun yok.

teknoloji cehaleti bu haldeyken intel zarar etse şaşırmak gerekir. adam benchmark testlerinin palavra olduğunu bildiği ve her geçen gün intel`in işlemci fiyatlarını daha da arttırdığı halde adam hala intel sattırma savaşı veriyor.

500 kişi daha işsiz kalacak, sebep: benchmark testlerinin palavra olduğunu adı gibi bildiği halde sırf tarafını tuttuğu (!) kendisini ve diğer kullanıcıları defalarca aptal yerine koyduğundan habersiz olduğu firmanın ürünleri daha da çok satsın diye verdiği rezil savaşları verdiği için (yalanlar palavralar iftiralarla dolu savaşlar). hayat hakikaten iğrenç!

Athlon 64 dönemi intelfanlar için çok kötü dönemlerdi öyleki hala hatırlamak istemiyorlar. çünkü AMD yeni işlemcileriyle İntel`i benhmark testlerinde bile geçiyordu. İntel`in pazarı jet gibi eriyip gittiğinden AMD ile fiyat indirme savaşı vermişti, İ7 seviyesinde işlemcisi bile 200 Dolar altındaydı ve AMD`nin pazar zorlamasıyla Core Duo gibi iyi bir işlemci çıkarmıştı, işte bu yüzden o günler intelfanlar için çok kötü günlerdi çünkü onlar İntel efendilerinden pahalı ve yavaş işlemciler istiyorla

Athlon 64 dönemi intelfanlar için çok kötü dönemlerdi öyleki hala hatırlamak istemiyorlar. çünkü AMD yeni işlemcileriyle İntel`i benhmark testlerinde bile geçiyordu. İntel`in pazarı jet gibi eriyip gittiğinden AMD ile fiyat indirme savaşı vermişti, İ7 seviyesinde işlemcisi bile 200 Dolar altındaydı ve AMD`nin pazar zorlamasıyla Core Duo gibi iyi bir işlemci çıkarmıştı, işte bu yüzden o günler intelfanlar için çok kötü günlerdi çünkü onlar İntel efendilerinden pahalı ve yavaş işlemciler istiyorla

yine her amd konusunda olduğu gibi intelfanlar tarafından; intel bir dev performansta zirve gibi saçmalıklları dizmişler, artık buraya kadar geldi bu yüzden soruyorum: intel rekabet olan hangi ortamda birinci: SSD? mobil işlemci? (cep, tablet). intel anca para yedirdiği bilgisayar dergilerinin benchmark hilesiyle işlemcisini önde göstererek işlemci satabilir! (benchmark`ın kaymağını iyi yedi).

hatırlarsanız intelle amdnin bir davası vardı ve anlaşmaya vardılar dedilerki biz size tazminatızı ödeyeceğiz ama sizde bize daha dava açmayacaksınız.. bu neye benziyor hani bizim ülkemizde bir fırıncı diğerine kaç ekmek yapıyorsun al sana parasını sen kapat derdiya aynen öyle bir durum.. olan hep bizedir..

AMD candır, gerisi heyecandır.

-atomu parçalayabilirsiniz ama önyargıları asla albert einstein- adamlar benchmark testlerinin palavra olduğunu öğrendiler, yani 2 firmanında işlemcisi aynı hızda olduğunu bilmelerine rağmen 2 misli pahalıya satılan intel`den dönmüyorlar. bu bilgiye sahip olmalarına rağmen hala intel`de ısrar ediyorlar. adamlar marka fanı olmanın da ötesinde düpedüz zombi! evet zombilerde yemek yer hareket eder ses çıkarır ama beyinlerini kullanamazlar. adamlar hala pahalı olan iyidir kafasında!

intel her geçen gün daha da berbat işlemciler yapmaya devam ediyor. önce halefinden %5 hızlı işlemciler çıkarıyordu. millet buna isyan ediyordu ama intel bu dinler mi şikayetleri tabi ki dinlemez. halefinden hızlılık oranı %2`ye düştü, ama intelfanlar hala intel hala intel.

Sen de yorum yaz