AMD'den çağ atlamış Polaris grafik mimarisi

AMD'nin 14nm FinFET mimarisine sahip Polaris grafik işlemcileri son derece iddialı geliyor.

AMD'den çağ atlamış Polaris grafik işlemciler

AMD'nin yeni Zen işlemcilerin başlatılması ve Polaris tabanlı GPU'lar ile birlikte 2016'yı önemli bir yıl yapmak için büyük umutları var. Şirketin planlarının bazı ayrıntıları, CES 2016'da ortaya çıktı.

Yeni nesil grafik mimarisi Polaris, 14nm FinFET teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve sadece pürüzsüz kare hızları değil aynı zamanda güç verimliliği açısından da "çağ atlamış" olarak nitelendirilen grafik işlemciler vadediyor.

AMD Polaris'in rakip GPU'lardan (yani Nvidia) yüzde 61 oranında daha az güç kullanımına sahip olduğunu iddia ediyor. Bu özellikle dizüstü bilgisayarıyla hareket halindeyken oyun oynamayı sevenler için iyi bir haber.

AMD tarafından yapılan kafa kafaya denemelerde (yukarıdaki resim) Star Wars: Battlefront oyunu 1080p, orta seviye ayarlarda ve 60 fps olarak çalıştırıldığında Polaris'in 86W, GeForce GTX 950 modelinin ise 140W gibi neredeyse iki katına yakın bir güç kullanımına ulaştığı belirtiliyor.

Polaris, AMD'nin dördüncü nesil "Graphics Core Next" mimarisine sahip olmasının yanında HDMI 2.0a ve DisplayPort 1.3 desteği sunuyor. İşlemci devinin Polaris GPU'ları 2016 yılının Haziran ayına kadar piyasaya sunması bekleniyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Amd geliyor bomba,bomba,bomba bir bakıyoruz sonrası hüsran:)) şöyle işlemci,böyle apu yok gpu eee devamı yayından kalkdı niye dizi tutmadı:)) bu kadar iddia bu kadar fp ürünleri ama bir bakıyorsun camia nvidia ve intelden geçilmiyor ne bu kamera şakasımı.

@05 Ocak 2016 20:56 Dünya populist olmuş.

@06 Ocak 2016 09:07 Aynen öyle. Tam bir popülistlik çağı.

Eğer düşük güç tüketimi konusunda iddia edildiği gibi gelişme gösteriyorlarsa tebrik etmek gerekli. Şu gerçek unutulmamalı; marifet daha fazla güç tüketimine sahip ürün yapıp performansının arttırıldığını söylemek değil, aynı hatta daha düşük güç tüketimine sahip olup eskisinden daha çok ve hızlı işlem yapan ürün meydana getirebilme. Ürünleri değerlendirirken kesinlikle bu konunun ön sıralarda yer alması gerek. Bilge Baykuş

Hayatım boyunca kullandıgım butun pc işlemcileri amd ama ne yaparsa yapsın inteli geçemiyor

nvidia nın da pascal işlemcileri geliyor...

AMD bunu çıkardı. Nvidia durur mu?

@BilgeBaykuş tam olarak üreticinin hiç düşünemediği yere parmak basmışsınız tebrik ederim.

@06 Ocak 2016 08:27 Düşünemediklerini söylememiş.İnsanların bu yönde baskı yapmaları gerektiğine vurgu yapmış.

Phenom x3 1.nesil bilgisayarım var. SSD ile iyi çalışıyor ama ddr2 anakartların sıfırı bulunmazken elimde tutmam artık risk oluşturuyor. Muhtemelen yazı beklemeden işlemci, ram, anakartı değiştirip ekran kartında beklemeye alacam. Ekran kartı yuvası aklımı kurcalıyor. Gözümden kaçtıysa affola. Sorum ; yeni çıkacak ekran kartlarının PCI express yuvası kaç olacak? Bu konuda bir bilgi var mı?

Burda AMD büyük bir hata yapıyor veya onlar yapmıyor bizi yanıltıyorlar. Birincisi AMD Nvidia'nin bir iki kuşak gerisinde kaldı. Geçen yıl gelen ürünleri karşılaştırdığı yongaları yeniden karşılaştırıyor. AMD karşılaştırma yapacaksa bunu gelecek Pascal mimarisiyle yapması lazım. Eğer Nvidia Pascal mimarisinde başarılı olursa AMD yine çamura batar. AMD özellikle sürücü konusunda çok iyi bir atılım yaptı. Eskiye nazaran bana göre %75 daha iyi bir arayüz ve yazılım yaptılar.

Yeni gelecek mimari ile Nvidianın eski mimari serisi orta derece ekran kartını karşılaştırmak akıl almaz seviyede olduğunu ve AMD'nin hala atılım yapamadığını veya yapamayacağının göstergesi oluyor. Örnek yeni gelecek Polaris mimarisi ve Maxvell GeForce GTX 950. Nvidia Pascal mimarisine geçiş yapma çabalarını tamamlarken, yeni gelecek olan AMD yeni mimarisini hala eski denebilecek kartlar ile yeni mimariyi kıyaslama çabasında. Buda eşittir AMD düze çıkamadı. #Yazık

daha henüz polaris bu tarih itbariyle ortada yokken.nasıl gtx 950 karşilaştırıyon

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir