AMD'den Intel'e yeni rakip geliyor

AMD, Intel'le rekabetinde taşları yerinden oynatmaya aday, yeni bir hamle yaptı!

  • Ercan Uğurlu
AMD'den Intel'e yeni rakip geliyor

AMD, sunucu tarafında yeni planlarını duyurdu. Üst düzey sunucu işlemcileri anlamında Çinli bir yatırım grubuyla anlaşma imzalayan AMD, buna göre x86 işlemcilerini Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co Ltd adına üretecek. Başka bir deyişle, işlemcilerini farklı bir şirket için lisanlayarak, Intel'e yeni bir rakibin ortaya çıkmasını sağlayacak.

Buna göre anlaşmayla AMD, birden farklı varyantlarda sunucular için geliştirilecek x86 işlemcileriyle, özellikle Çin için büyük fırsat haline gelen sunucu piyasasında Intel'e büyük rakip olacak.

AMD'nin sunucularda yer vereceği sunucu işlemcileri gelecek Zen mimarisine sahip olacak. Böylece AMD'nin yükselen performans grafiğini yansıtacak olan işlemciler, öte yandan elbette AMD'nin yeni kazanç kapısı olacak. AMD'nin, bu lisans anlaşması neticesinde 293 milyon Dolar kazanç elde etmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İntelin sunucu işlemcileri çok pahalı hatta normal işlemcileride çok pahalı. Intelden biraz ucuz olsun zaten baya satar.

@24 Nisan 2016 12:53 ama verdiği performans güzel amd sanki rakip yaptığını zannediyor anca parayla onu geçmeye çalışıyor güç ile geçmeye niye yeltenmiyor

Intel tas koyacaktir buyuk ihtimalle.

AMD'nin her kapıyı zorlaması lazım! Fason üretim de bunlardan birisidir. Çin devasa bir pazar ve AMD'nin Çinli bir firma ile işbirliğine gitmiş olması doğru bir karar ama bu işbirliği sadece sunucu işlemcileri ile sınırlı kalmamalıdır...

Ben bildim bileli amd intele rakip olmaya çalışıyor da sonuç 0

@24 Nisan 2016 15:47 forum sitelerinin %100`ünde Amd`ye iftiralar dizen üyelere gerçekleri yazıyorsun, verecek cevabı yok susacağı yerde hakaret etmeye başlıyor sen susuyorsun, buna rağmen forum admini senin gerçekleri anlatan bütün yazılarını siliyor birde üstüne sana ceza veriyor, sana hakaret küfür eden adamın sana ettiği hakaretli küfürlü yazıları özellikle tutuyor. forum siteleri böyle çünkü en fazla reklam geliri İntel`den geliyor. Birde "her zaman en iyisi pahalı olandır" ön yargısı ;)

@24 Nisan 2016 15:47 x86 değil de kendi mimarisi olursa biraz daha tutunma şansı var. ARM ve MIPS'e bak. Sıfır fabrika ile dünyanın işlemci devleri.

@24 Nisan 2016 15:47 hahahahahha sorma ya amd kelimesini duyunca bir gülme krizi geliyor karnım ağrıyor yaaa:))

Sen de yorum yaz