AMD'den yeni nesil işlemci "Zen" performans gösterimi

AMD'den merakla beklenen yeni nesil işlemci çekirdeği "Zen" performans gösterimi.

AMD'den "Zen" performans gösterimi

AMD, yeni nesil, yüksek performanslı "Zen" işlemci çekirdeklerine dair ek mimari detaylarını ve performansa dair ilk bilgileri ABD'nin San Francisco şehrinde gerçekleştirilen bir etkinlikte duyurdu. İşlemci performansı tarihinde bir kilometre taşını temsil eden "Zen" çekirdeği saat komut başına gösterdiği %40 oranında performans iyileştirmesi ile dikkatleri şimdiden üzerine çekti.

Etkinlikte gerçekleştirilen demo'da 8 çekirdek ve 16 iş parçacıklı "Zen" çekirdekleri içeren "Summit Ridge" masaüstü işlemcisi, aynı CPU saat hızları ile çok iş parçacıklı Blender render yazılımında benzer yapılandırmalı Intel'in 8 çekirdek, 16 iş parçacıklı "Broadwell-E" işlemcisini performans olarak geride bırakıyor. Etkinlikte ayrıca Zen temelli 32 ve 64 çekirdekli "Naples" kod adlı sunucu işlemcilerinin, , Windows işletim sistem üzerinde çalışan çift işlemcili bir sunucu ile ilk halka açık demosu da gerçekleştirildi.

Konu hakkında konuşan AMD Başkanı ve CEO'su Lisa Su: "Zen çekirdeklerinin sunduğu performans ve verimlilik AMD teknolojisinin geldiği son noktayı temsil ediyor. Geçtiğimiz dört sene boyunca lider ürünlere güç verecek yüksek performanslı, çok aşamalı bir CPU yol haritası geliştirmek için önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Veri merkezlerinden yüksek teknoloji ürünü bilgisayarlara kadar önemli bir ürün grubuna güç verecek olan Zen çekirdeklerinin pazara sunulması yönünde gerçekleşen adımlar, müşterilerin "Zen" çekirdeklerine olan heyecan ve merakı devam ettiriyor," dedi.

Yepyeni bir tasarıma sahip olan "Zen" işlemci çekirdeği, yeni bir önbellek hiyerarşisi, geliştirilmiş bölüm öngörüsü, eşzamanlı çoklu kullanım (SMT) ve gelecek nesil AMD ürünlerinin performans ve verimliliklerini artırmak için tasarlanan birçok mimari geliştirme içeriyor. Bu geliştirmeler "Zen"in, fansız 2'si 1 aradalar, tümleşik sistemler, yüksek performanslı hesaplama ve veri merkezleri gibi geniş bir yelpazede bulunan uygulamaların ölçeklenebilir ihtiyaçlarını tatmin etmesine imkan sağlıyor.

Pazara sunulması beklenen ilk "Zen" temelli "Summit Ridge" masaüstü işlemciler AMD iş ortakları ve müşterileri tarafından ihtiyaç duyulan yüksek performans ve ölçeklenebilirliği sağlamak üzere tasarlanan yeni bir birleştirilmiş soket olan AMD AM4 soketini kullanacak.

"Bristol Ridge" kod adlı 7nci nesil AMD A-Serisi masaüstü işlemcileri ve uyumlu yeni AM4 soketlerin 2016 yılının ikinci yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

En üstün teknoloji USB, grafik, veri ve diğer I/O'lar için sunduğu ayrı PCIe veri yolları ile AMD AM4 platformu sayesinde kullanıcılar iyileştirilmiş bir cevap verilebilirliğe kavuşarak AM4 platformunun sunduğu güçlü, ölçeklenebilir ve güvenilir deneyimi yaşayacaklar.

AMD AM4 platformunun sunduğu önemli teknolojiler:

 - DDR4 Bellek

- PCIe Gen 3

- USB 3.1 Gen2 10Gbps

- NVMe

- SATA Express

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

amd de ddr4 pazarına girsin ddr4 e geçme zamanı gelmiştir demektir

hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...hayret yorum yok...

İntel ve nvidia gerisi masal kardeşim %40 olsa ne olur %70 olsa ne olur pazara bak sen pazara kaç makinada veya mobil platformda hakimsin üstünsün?

@22 Ağustos 2016 13:55 Buna bir nevi marka bağımlılığı denir :) Aynı Parti tutar gibi, Bilgisayarda İntel Nvidia, Telefonda Samsung, iphone. Başka cihaz yok sizin için! Halbuki nice ucuz cihazlar yaptığınız bir çok işin aynısını yapıyor.

@22 Ağustos 2016 13:55 ps ve xbox larda amd parçaları vardır.ve şuanda mobil ekran kartı adrenoyu ilk yaratan da amddir. ne yazık ki bazı firmaya bağlı kişiler yüzünden şuanda işlemci ve ekran kartlarının fiyatları çok yüksektir.sırf örnek için şunu söyleyeyim. amd r9 380 800 liradır gtx 960 4gb 950 lira.Ama amdnin kartı o yücelttiğin nvidia'nın ekran kartından hemen hemen her konuda üstündür.incelemeden yorum yapmanız ve o alıcısını kazıklayan 2 firmayı yüceltmeniz ekmeklerine yağ sürüyor.

@22 Ağustos 2016 19:17 işimi gücümü bırakıp neyi inceleyeceğim herkes sizin gibi boşda gezmiyor vakit nakittir dünyadaki en büyük yalan "fiyat performans ürünü denen yalandır"takmışsınız bir amd daha ucuz masalına'daha iyi masalına bir şeyi ilk üretmek ve yapmak önemli değil devamını ve kalıcı olmayı sağlamak önemli benim kasam bu sıcaklarda kapalı tıkır,tıkır çalışırken amd'li arkadaşım işlemci ve ekran kartını kasası kapaksız kullandığı halde nasıl soğutacağın derdinde geçin bu ben bilirimi.

@22 Ağustos 2016 16:50 o dediğin 2 saçma sapan markayla işim yok ben lumia kullanıyorum birader marka fanlığına gelincede intel ve nvıdıa diyorum tecrübem bu yönde çünkü başımı ağrıtmayan tek platform sen amdli makinaya linux ve macos kurda sağlıklı sonra konuşalım.

@24 Ağustos 2016 08:24 dostum sen de AMD ye karşı büyük ön yargı var 30 senedir bilgisayar camiası içersindeyim intel kullanmadım vede hiç ihtiyaç duymadım 20 yıldır bilgisayar teknik servisi olarak çalışıyorum AMD sistemde 7 yıldır ubuntu kurulu ve kullanıyorum linux un kendine özgü bir takım sorunları dışında AMD ye özel bir problem yok intelin fiyat politikasını hepimiz biliyoruz AMD çok daha düşük imkanlarla büyük bir mücadele veriyor 1000 tl ye pc toplasak AMD gta 5 i çalştırabilir örnek.

bu sefer oldu gibi haydi bastır AMD!

@confickerbelasi Valla merakla bekliyoruz.Ama fiyatı da görmeden oldu diyemicem.

Düşük enerji tüketimi ve yüksek performans. İşte gereken bu.

Amd nin en büyük sorunu mimariyi degistirmemesiydi. Artık daha iyi rekabet edebilir

Amd 2000 li yılların başında AMD64 serisi işlemci ailesi ile ,intel in Prescott serisi işlemcilerimi büyük bir farkla geçmişti. Bu işlemciye ait sistemleri çokta satan ve test eden biri olarak gördüğüm , aslında Prescott serisinin daha verimli çalıştığı yönündedir. Bu güne kadar amd hiç bir şekilde intel in performansını yakalayacağı. Tabi fiyat performans kriterlerine göre değerlendiriyorum. Koyu bir amd sempatizanıyum fakat kabul etmemiz gerekirse amd tembel. Daha fazla yazamıyorum.

Hep aynı masal hep aynı hıkaye her yenılık guya ıntel ve amd nın ceplerını doldurmasıyla sonuclanıyor fanboy kelımesı komık gelsede aslında ezıklıgın a babası para verdgın urunu ovmekte ne bu atarlu gıderlı genclerın acıl kafalarını toplamaları lazım ılk beyınden lutfen

sonuçta intel intel adnı duyurdu bir kere ister amd 1 tl ye atomu parçalayan işlemci apsın her zaman herkes intel alcak

Bence Eğer Paran Varsa Nvidia Para Sıkıntısı Varsa Tabiki Amd Ben Bir Amd Kullanıcısı Olarak Memnunum Ama Nvidia Kullanan Arkadaşım da Memnun

amd her zaman cep dostu olmuştur. inşallah athlon gibi bir ivme yakalar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play