Android Go ve Android One Nedir, Ne İşe Yarar?

Android Go ve Android One nedir, onlara ihtiyacınız var mı? İşte bilmeniz gerekenler.

  • Zeynel A. Öztürk
Android Go ve Android One Nedir, Ne İşe Yarar?

Android dünyasında her şeyin çok anlaşılır olduğunu söyleyemeyiz. Her telefonun üreticisine ve modeline göre farklı bir Android sürümüyle gelmesi yetmezmiş gibi Google, iki yeni Android seçeneği daha ortaya çıkardı.

Android Go ve Android One, farklı tür kullanıcıları ve donanımları hedefliyorlar. Bu iki yeni Android sürümü, zaten kullanmakta olduğumuz Android sürümüne ek olarak sunuluyorlar. Peki bu sürümler tam olarak ne getiriyor, standart Android'den ne farkları var?

Android Go Nedir?

Android Go, Android'in uygun fiyatlı, özellikleri alt seviye olan telefonlar için ciddi biçimde optimizasyondan geçirilmiş bir sürümü. Gelişmekte olan pazarları hedefleyen Android Go, henüz bir akıllı telefon kullanmamış olanlara ulaşmayı amaçlıyor.

Android Go'nun ilk sürümünün adı Android Oreo (Go edition). Android 8.1'i temel alan bu sürüm, benzer bir görünüme sahip ancak yavaş bağlantı, yavaş donanım gibi durumları çözmeyi amaçlıyor.

Android Go, 512MB - 1GB arasında RAM'e ve 8GB depolamaya sahip cihazlarda çalışabiliyor. Oreo'nun Go Edition'ı, tam Oreo'nun yarısı kadar yer kaplıyor. Google, Go telefonlarının çoğunun fiyatının 100 doların altında, hatta bazılarının 50 doların altında olmasını bekliyor.

Gmail, YouTube, Google Assistant, Maps gibi uygulamaların Go sürümlerini çıkaran Google, bunların bazılarını normal Android'li cihazlara da sunuyor.

Android One Nedir?

Android One, Google'ın liderliğini yaptığı ve üreticilerin "stok" Android'li telefonlar üretmelerine izin veren bir program. Android One'lı telefonlar, arayüz kişiselleştirmeleri içermediği gibi çok az ön-yüklü uygulamayla geliyorlar ve 2 sene işletim sistemi güncellemesi garantisine sahipler.

Program, Google ve telefon üreticileri arasındaki bir ortaklıktan oluşuyor. Stok Android'i kullanan her telefon, Android One telefonuna dönüşmüyor. Üreticilerin bu programa katılabilmeleri için şu koşullara uymaları gerekiyor:

- Tüm cihazların arka yüzünde Android One logosunun bulunması.

- Üreticinin düzenli işletim sistemi güncellemelerini ve güvenlik güncellemelerini sunmaları.

- Ön yüklü uygulamaların türü ve sayısı, sıkı biçimde denetleniyor.

Nokia, geçtiğimiz günlerde tüm telefon serisini Android One'a geçireceğini söylemişti. Bazı firmalar, telefonlarının hem Android One, hem de normal sürümlerini sunarlarken sık güncellemeler ve sadelik, sadece Android One'da bulunabiliyor.

Android One'ın en önemli avantajları arasında basitliği ve güncelleme desteği var. Google'ın tüm uygulamalarıyla gelen bu telefonlarda kamera uygulaması donanıma göre optimize edilmiş olabiliyor. Bunun dışında ikinci bir takvim veya kişiler uygulamasına rastlamıyorsunuz. Android dünyasında nadir rastlanan garantili güncellemeler de Android One'da mevcut. Tüm Android One cihazları, iki sene boyunca Android güncellemelerini üreticilerden alıyorlar. Bunun yanında güvenlik güncellemeleri, üç yıl boyunca direkt olarak Google tarafından sağlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Google, Android işletim sistemi için 2015 yılından bu yana son kullanıcıları tatmin edecek yeni telefon sattırabilecek bir değişiklik yapamadı. Android One projesi neredeyse anlamsız hale geldi. One projesine dahil telefonlar henüz 8.1 güncellemesi almadı mesela. Go ise Hindistan pazarı gibi dar, orta gelirli kitleyi hedefliyor. Ülkemizde ki vergi sistemi, ithalat masrafları, vs nedeniyle 50 dolarlık bir telefon bile 600 - 700 TL 'nin altına satılamıyor. Android GO Türkiye 'de ilgi görmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play