Android Wear 1.4 hazır; daha fazlası yakında!

Android Wear, 1.4 sürümüne güncellendi. Ama asıl harika haber, kısa süre sonra gelecek!

  • Levent Öztürk
Android Wear 1.4 hazır; daha fazlası yakında!

Android Wear 1.3 sürümüne geçiş, akıllı saatlerde istenilen etkileşim özelliklerini yanında getirmişti. Şimdi ise Google, giyilebilir işletim sisteminin 1.4 sürümü yayınlamaya başladı.

Yeni sürümdeki en dikkat çekici değişimlerden biri, kullanışlı özelliklerinden birinin kaldırılması: Akıllı saat pil kullanımının derin bir şekilde detaylı olarak gösterimi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, hangi uygulamaların pil üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu görebiliyordu.

Bu "geriye dönük" değişikliğin yanındaysa, anlatılacak çok fazla şey yok. Sürüm 1.4 ile beraber kullanıcılara yardım amaçlı sunulan eğitim kartlarının kapatılması seçeneği eklenmiş durumda. Her ne kadar bunun büyük bir değişim olduğu söylenemese de işe yarar olduğu kesin.

Android Wear 1.4'ün belki de en ilginç getirisi, Android Police tarafından incelenen gizli "changelog" dosyasında ortaya çıkıyor. Bu dosya içerisinde, Google'ın yakın gelecekteki bir güncelleme ile uyumlu donanıma sahip akıllı saat sahiplerinin yeni ve ilgi çekici özelliklere kavuşacaklarının sinyalleri veriliyor. Yakın zamanda sunulma ihtimali bulunan özellikler içerisinde ise şunlar yer almakta:

-          Hoparlöre sahip saatlerde ses oynatma ve görüşme yapma imkanı.

-          Ses veya dokunma ile WhatsApp, WeChat, Viber, Telegram ve Nextplus mesajları gönderme desteği.

-          Saatinizi tek elinizle kontrol etmek için yeni hareketler.

-          Pil ömrü geliştirmeleri.

-          Mandarin, Kanton, Endonezce, Lehçe, Hollandaca, Tayca dil seçenekleri.

Kısacası Android Wear 1.4'ü, bir sonraki büyük güncelleme için bir hazırlık olarak görmek mümkün. Bu özellik listesine bakıldığında, Android Wear kullanıcıların heyecanlanmak için iyi sebepler var gibi görünüyor. Pil ömrü geliştirmelerinin çoğu akıllı saat kullanıcısı için istenilenler listesinin üst kısmında yer aldığı söylenebilse de, daha fazla dil desteğinin sunulması ve donanımların yeni yeteneklerinin ortaya çıkması da oldukça güzel geliştirmeler olacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Google arka planda yaptıklarını gizlemeyi sever. Kaldırması şaşırtıcı değil...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play