Android Wear'ın iOS'a girme planı!

Google, iOS'un içine sızmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor!

Android Wear'ın iOS'a girme planı!

Google, Android Wear'ın birden fazla platform üzerinde çalışmasını sağlamaya kararlı ve bunun anlamı da, örneğin bir iPhone kullanıcısının Moto 360 gibi bir ürünü kullanabilecek olması. Bir geliştiricinin iddialarına göre Google, bunu mümkün kılmak için Android Wear 4.4'ten beri uğraş veriyor.

Android Wear ürün yöneticisi Jeff Chang de Google'ın iOS uyumluluğu üzerinde çalışıyor olabileceğine dair ipuçlarını vermişti. Chang, geçtiğimiz Ekim ayında Huffington Post'a mümkün olan en fazla sayıdaki kullanıcının Android Wear'a ulaşabilmesini istediklerini ve bunun gerçekleşmesi için uğraştıklarını söylemişti.

Ancak Chang'in Huffington Post röportajında da belirttiği üzere bu durumun gerçekleşebilmesi için aşılması gereken birkaç sorun var. Uyumluluk düzenlemesi, tamamen Google'ın elinde bulunan bir şey değil. iOS uyumluluğunun gerçeğe dönüşmesi için Apple'ın da onayı gerekmekte ve Apple'ın özenle düzenlediği, kontrol ettiği ünlü ortamına Android'i de kabul etmesi gerekiyor. 

Android Wear saatlerin, iPhone ile bir yardımcı uygulama sayesinde Google Now kartlarının ve bildirimlerin giyilebilire iletilmesi sayesinde çalışmaları gerekiyor. Pebble gibi diğer akıllı saat üreticileri müzik gibi özelliklerin çalışmasını sağlayabilmiş durumdalar ve Google'ın da bunu gerçekleştirememesi için bir sebep gözükmüyor.

Bu durumun önemli olmasının ise belirli bir sebebi bulunuyor. Bu hafta yayınlanan pek çok Apple Watch incelemelerinin büyük bir kısmı, saatin işlevlerinden ziyade görüntüsü üzerine odaklanmış durumdalar ve bunun da Android Wear için iyi bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Eğer iPhone kullanıcıları Apple'ın giyilebilir yazılım bölümünün yaptıklarını beğenmezlerse, yazılımının daha iyi olduğu söylenebilecek bir Android Wear saat almayı tercih edebilirler. Eğer seçim yapmak için daha fazla görüntü çeşitliliği istiyorlarsa da Android Wear saatleri tercih etmeleri mümkün olabilir.

Başka bir deyişle, Apple'ın Android Wear uyumluluğundan korkması için yeterli sebep var. Önemli olan soru ise, Apple'ın böyle bir rekabeti kabul edip etmeyeceği. Belki de bu sorunun cevabını, önümüzdeki ay düzenlenecek olan Google I/O geliştirici konferansında bulabiliriz...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

android ios u jb yapsın ios sistemini biraz çözsün sonra kendi sistemine uyarlarsın :)

Youtube dışında artık Google'ın hiçbir ürününü kullanmıyorum. Telefonuma hiçbir şekilde Google ürünü sokmam.

Apple'nin pozitif yaklaşması imkansız. Aksi durumda Apple Watch pazarında kendi geleceklerini baltalamış olurlar. Sonuçta olan kullanıcıya oluyor.

Google, iOS'un içine sızmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor! sözü konuyu fazlasıyla özetlemiş...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost