Android'de VPN nasıl kurulur, kullanılır?

Android'li telefonunuzda veya tabletinizde VPN hizmetlerinden nasıl faydalanabilirsiniz? Açıklıyoruz

Android'de VPN nasıl kurulur, kullanılır?

Avustralya'nın internet servis sağlayıcılarına meta verilerini saklamayı şart koşmasının ardından VPN (sanal özel ağ) kullanımı, giderek daha yaygın bir hale geliyor. VPN, internetteki izinizin takip edilmesini zorlaştırıyor.

VPN kullanmak, gizleyecek bir şeyinizin olduğu anlamına gelmiyor. Başkalarının sizi izlemeye hakkının bulunmadığını düşünmüyorsanız, yolunuz VPN'den geçiyor. Dahası dışarıda bağlandığınız şifresiz Wi-Fi ağları, tüm veri aktarımınızın etraftaki cihazlar tarafından yakalanabileceği anlamına geliyor.

Android'de VPN bağlantısı kurmak kolay bir iş, ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

VPN nedir?

VPN, herkese açık bir bağlantı üzerinde size özel bir bağlantı oluşturmanıza izin verir. Verileriniz şifreli bir tünel üzerinden iletildiğinden meraklı gözlerden uzak kalır. VPN, sadece belirli bir konumda hizmet veren sitelere ulaşmakta da kullanılabilir.

Her VPN bağlantısı aynı değildir. VPN hizmeti ararken PPTP, L2TP, IPsec, OpenVPN gibi birçok farklı teknolojiye rastlayacaksınız. Bunlar arasından açık kaynak kodlu ve kullanımı kolay olan OpenVPN'i tercih etmenizi öneriyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Başkalarının sizi izlemeye hakkının bulunmadığını düşünmüyorsanız, değilde "düşünüyorsanız" demek istemişsiniz galiba.

en iyisi betternet tavsiye ederim ve bedava....

Türkiye iletişim başkanlığının duruma el koyup bu facebook a bi çeki düzen verip buranın muz cumhuriyeti olmadığını eğer burda para kazanıyolarsa türiyenin kurallarına uymaları gerektiğini insanları mağdur etmemelerini hatırlatması gerekir.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Android'de VPN nasıl kurulur, kullanılır?
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir