Android'e yeni bir bölünmüş ekran modu geliyor

Katlanabilir telefonların kullanımını daha efektif hale getirecek bir bölünmüş ekran modu Android kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştıracak.

Android'e yeni bir bölünmüş ekran modu geliyor

Google, 13 Ağustos'ta yeni donanım ve yazılımlarını medyaya tanıtacağı bir etkinlik düzenleyecek ve burada muhtemelen birçok yapay zeka özelliğini de gösterecek.

Şirketin ayrıca, Android için yeni bir özellik hazırladığı da anlaşılıyor. Özellikle katlanabilir ekranlı telefonlarda, aynı ekranda birden çok uygulamayı çalıştırmak için yeni bir bölünmüş ekran özelliği işletim sistemine eklenecek.

Android'deki bu değişimle beraber Google aynı zamanda Pixel Fold'un halefi olan yeni nesil katlanabilir cihazını da tanıtmaya hazırlanıyor olabilir.

Muhtemelen Pixel 9 Pro Fold olarak adlandırılacak bir sonraki katlanabilir cihazda yer alacak bölünmüş ekran işlevlerinin, Android işletim sistemi sayesinde, diğer katlanabilir telefonlar üreticilerinin de hizmetine girmesi bekleniyor. Böylece katlanabilir telefon sahipleri cihazın ekranı kolayca bölebilir ve iki uygulamayı yan yana çalıştırabilirler.

Pixel 9 Pro Fold'un özellikleri tam uyuyor

Bu keşif aslında, Android 14 QPR2 sürümünü inceleyen araştırmacılar tarafından yapıldı. "Portre katlanabilir" özelliğine sahip bu özellik aynı zamanda yeni Pixel Fold'un kare en-boy oranıyla da uyumluluk içeriyor.

Raporda, Pixel 9 Pro Fold'daki ana ekranın muhtemelen 2076 x 2152 olacağı belirtiliyor. Keşfedilen kod da bunu dikey yönlendirme için varsayılan çözünürlük olarak kabul ediyor.

Diğer bir deyişle, Google Pixel 9 Pro Fold'u tanıtırken Android'in yeni bölünmüş ekran özelliğini de tanıtacak gibi görünüyor. Detaylar 13 Ağustos'ta belli olacak.